شناسه : 36646554
واکنش مدیرکل جهاد کشاورزی استان یزد به یک اظهار نظر؛


مدیر جهاد کشاورزی استان یزد گفت: ظرفیت صنایع تبدیلی استان یزد به یک میلیون و 58 هزار تن در سال 97 رسیده که در واقع با رشد 138 درصدی مواجه بوده است.

به گزارش یزدرسا، مدیر آب منطقه‌ای یزد در نشستی که به منظور بررسی سندآمایش استان در دانشگاه یزد برگزار شد، اظهار کرده است که کشاورزی استان 85 درصد مصرف آب خشک‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده اما شاخص‌ها نشان دهنده این است که سهم اشتغال در کشاورزی 8.7 درصد و سهم ارزش افزوده استان از این بخش 14.7 درصد است که برای این حجم آب مصرفی، شاخص‌های پایینی است و متاسفانه در سند آمایش استان برای این موضوع تدبیری اندیشیده نشده است.

مدیر جهاد کشاورزی استان یزد در این خصوص در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه هر چه کشاورزی صنعتی تر و مکانیزه شود سهم اشتغال آن کمتر می‌شود، گفت: آمار اشتغال صنایع وابسته به کشاورزی از جمله صنایع تبدیلی و تکمیلی، دام و طیور، سایر ماکیان  و گلخانه‌ها به دلیل مکانیزه شدن این بخش‌ها در آمار اشتغال حوزه صنعت لحاظ می‌شوند و از این رو آمار اشتغال بخش کشاورزی کمتر از آنچه که هست دیده می‌شود.

وجود 76 هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی استان یزد

وی با بیان اینکه 76 هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی استان یزد وجود دارد، افزود: کشاورزی در دنیا زیر بنای توسعه هر کشوری است و صنایع بر این مبنا بارگذاری می‌شوند، اشتغال در بخش کشاورزی پایدار و شغلی پاک است و زندگی این بهره‌برداران نیز وابسته به کشاورزی است و نمی‌توان براساس گزارش خام سازمان برنامه و بودجه در مورد میزان اشتغال بخش‌ها مقایسه انجام داد.

سجادی‌پور عنوان کرد: سهم بخش کشاورزی کشور در اقتصاد 2.2 است در حالی که سهم کشاورزی در اقتصاد استان 2.4 و بالاتر از شاخص کشوری است و این موضوع نشان می‌دهد که کشاورزی یزد حرف بسیاری برای گفتن دارد و اینگونه که براساس آمارها بیان می‌کنند نیست و کشاورزی نقش بسزایی در اقتصاد کشور دارد.

9200 میلیارد تومان، ارزش سالانه تولیدات کشاورزی استان یزد

وی با بیان اینکه برمبنای سال گذشته ارزش تولیدات کشاورزی استان سالانه بالغ  بر 9 هزار و 200 میلیارد تومان است، افزود: با توجه به 76 هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی استان و ارزش سالانه تولیدات کشاورزی، هر بهره‌بردار سالانه بالغ بر 120 میلیون تومان درآمد از این بخش کسب می‌کند و نشان می‌دهد بخش کشاورزی هم از لحاظ درآمد و هم اشتغال حوزه‌ای کاملا اقتصادی است.

مدیر جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه بهینه‌سازی مصرف و ارتقای بهره‌وری آب گفت: در اصلاح الگوی کشت، 24 هزار هکتار از محصولات پرآبخواه طی سال 91 تا 97، از کشت استان حذف و با محصولات کم آبخواه جایگزین شده‌اند.

سجادی‌پور با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای بهره‌وری آب را تا 12 برابر افزایش می‌دهد، گفت: به ازای هر مترمربع کشت در فضای باز 1.5 کیلوگرم محصول برداشت می‌شود که میزان برداشت در کشت گلخانه‌ای به  23 کیلوگرم می‌رسد و هزار هکتار کشت گلخانه‌ای استان در سال 91، به بیش از یک هزار و 600 هکتار در سال گذشته رسیده است.

رشد 94 درصدی اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان یزد

وی توسعه کشت نشایی را از دیگر اقدامات جهت افزایش بهره‌وری آب در استان خواند و افزود: در سال گذشته 35 میلیون نشا در استان تولید و توزیع که 15 تا 20 درصد هم در بهره‌وری آب و هم در بهره‌وری انرژی تاثیرگذار است.
 

مدیر جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اجرای سیستم‌های نوین آبیاری به عنوان مهم‌ترین طرح‌‎های وزارت کشاورزی گفت: طی سال‌های 91 تا 97، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان از 13 هزار و 400 هکتار به 26 هزار و 100 هکتار رسیده و در واقع با رشد 94 درصدی مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه رویکرد بخش کشاورزی در ارتقای بهره‌وری آب با جدیت دنبال می‌شود، افزود: راندمان آبیاری استان از 39 درصد به 48 درصد رسیده است و نشان می دهد جز استان‌هایی با راندمان آبیاری بسیار بالا هستیم، همچنین با وجود اینکه استان یزد با 0.7 درصد سطح زیر کشت، جایگاه 28ام را در کشور دارد سال گذشته با 56 درصد رشد در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری رتبه سوم در کشور را به خود اختصاص داد.

رشد 50 درصدی درآمد و اشتغال صنعت دامپروری استان

وی با اشاره به وضعیت صنایع تبدیل و تکمیلی در استان عنوان کرد: ظرفیت صنایع تبدیلی استان از 445 هزار تن در سال 91، به یک میلیون و 58 هزار تن در سال 97 رسیده که در واقع با رشد 138 درصدی مواجه بوده است که نشان می‌دهد بسیار در این زمینه هدف گذاری شده است.

وی تصریح کرد: برای بهره وری آب در حوزه صنعت دامپروری، تولیدات دامی استان از 260 هزار تن در سال 91 به 392 هزار تن رسیده که درآمد و اشتغالی که در این حوزه ایجاد شده با رشد 50 درصد مواجه بوده است و تمام آن بر مبنای آب مجازی صورت گرفته است که در واقع با آوردن نهاده‌های دامی در استان صنعت دامپروری شکل می‌گیرد و شغل، تویلد و فرصت ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/




آدرس کوتاه :