شناسه : 36724317
رئیس بسیج اصناف کشور:


رئیس بسیج اصناف کشور گفت: سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت یازدهم علت گرانی‌ها و افزایش سرسام آور قیمت‌ها است و علیرغم تذکراتی مبنی بر اینکه اقتصاد باید بر مسیر خود پیش برود، پایین نگه داشتن تورم به صورت تصنعی در دوره اول ریاست جمهوری روجانی موجب این گرانی‌ها شد.

حسن پور در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت یازدهم را علت گرانی‌ها و افزایش سرسام آور قیمت‌ها دانست و گفت: علیرغم تذکراتی مبنی بر اینکه اقتصاد باید بر مسیر خود پیش برود، پایین نگه داشتن تورم و عدم افزایش قیمت‌ها به صورت تصنعی در دوره اول دولت روحانی موجب ایجاد رکود در بازار و سپس جهش ناگهانی قیمت‌ها در بخش‌های مختلف شد.

وی با بیان اینکه همیشه سایه سیاست و فعالیت‌های جناحی بر اقتصاد سنگینی می‌کند، ادامه داد: سیاست‌های نادرست کلان اقتصادی دولت روحانی در بخش‌های مختلف مشکل‌ساز شد و شاهد وضعیت کنونی هستیم، به عنوان نمونه در بخش مسکن، همان ابتدا مسکن مهر را اقدامی مزخرف خواندند و بازار مسکن در این برهه از زمان به رکود رفت و اکنون شاهد افزایش ناگهانی و 100 درصدی قیمت ملک و اجاره بها هستیم.

افزایش نقدینگی دلیل اصل دلال بازی و واسطه‌گری

رئیس بسیج اصناف کشور افزایش نقدینگی در سال‌های اخیر را دلیل اصلی دلال‌بازی و واسطه‌گری در بازار دانست و افزود: وجود یک هزار و 700 هزار میلیارد نقدینگی در دست مردم که تقریبا 54 درصد آن در دست افراد متمول جامعه است به جای حرکت در مسیر رونق تولید به سمت فعالیت های غیرمولد و سوداگری و واسطه‌گری هدایت شده است در حالی که اگر این حجم نقدینگی درست هدایت شود، منجر به رونق تولید و توسعه فعالیت‌های مولد می‌شود.

 حسن‌پور ادامه داد: تا زمانی که نقدینگی در مسیر رونق تولید قرار نگیرد مشکلات تولیدات و صادرات به قوت خود باقی خواهند ماند و اینکه برخی مسئولان مسکلات را در بازار و واحدهای صنفی می‌دانند آدرس غلط دادن به مردم است و باید به سراغ علل اصلی مشکلات اقتصادی رفت.

بهره‌های بالای بانکی از موانع رونق تولید

وی بانک‌ها را از دیگر عوامل مشکل‌ساز در اقتصاد عنوان کرد و گفت: ارائه تسهیلات بانکی به بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی به راحتی صورت نمی‌گیرد و تسهیلات با بهره‌های بسیار بالا به واحدهای تولیدی ارائه می‌شود و آنها را دچار دردسر می‌کند این در حالی است که بانک‌ها وام‌های کلان میلیاردی را بی حساب و کتاب در اختیار برخی اشخاص قرار می‌دهند.

حسن‌پور عدم تعادل در عرضه و تقاضا را ام المفاسد اقتصاد خواند و گفت: در سال‌های گذشته و قبل از این نوسانات ارز، تولید و عرضه وجود داشت اما تقاضا وجود نداشت اما پس از نوسانات ارز سال گذشته تاکنون تقاضا بسیار بالاست اما تولید کم است و این عدم تعادل تقاضا و عرضه با عوامل دیگر دست به دست هم داده و این افزایش قیمت‌ها را قم زده است در حالی که می‌بایست با برنامه‌ریزی درازمدت از این عدم تعادل جلوگیری می‌شد.

وی تصریح کرد: البته خود مردم و فعالان اقتصادی نیز در این افزایش قیمت‌ها بی تقصیر نیستند چرا که مشاهده می‌شود برخی سودجویان کالایی را که به دلار وابستگی کمی دارد و یا هیچ وابستگی ندارد به شدت افزایش قیمت داده‌اند اما متاسفانه به چهار عامل اصلی که این افزایش قیمت را رقم زده کمتر توجه می‌شود و این گرانی‌ها را به گردن اصناف و کسبه که تریبونی برای حرف زدن و دفاع از خود ندارند می‌اندازند.

موفق نبودن دولت درخصوصی سازی

رئیس بسیج اصناف کشور گفت: نکته دیگری که به اصناف و بازار برمی‌گردد وجود دلال و واسطه است که وجودشان در بازار نیاز است اما این دلالان غیرضرور هستند که متاسفانه دستشان در اقتصاد بسیار پررنگ مشاهده می‌شود و هیچ کجا به این موضوع رسیدگی نمی‌شود، همچنین دولت در زمینه خصوصی سازی نیز نقطه ضعف دارد و تاکنون موفق نشده است به معنای واقعی خصوصی سازی را عملی کند.

حسن‌پور در خصوص همکاری بسیج در نظارت بر بازار گفت: وزیر صنعت از بسیج درخواست کتبی داشته که بسیج در بحث نظات بر بازار کمک کند و ما در حال بررسی راهکارها و شیوه‌های اجرایی آن هستیم با این حال نظارت بر بازار ابتدا به عهده اتحادیه صنفی، در مرحله بعد بر عهده بازرسان سازمان صمت و سپس اگر این دو مجموعه در این زمینه کمبود نیرو و کارشناس داشتند بسیج می‌تواند کمک کار باشد.

بسیج به دنبال شناسایی و برخورد با علل اصلی مشکلات اقتصاد

وی تاکید کرد: دولت چنانچه در زمینه نظارت بر بازار کمک بخواهد بسیج دریغ نخواهد کرد اما ما علت گرانی‌ها را در بازار نمی‌دانیم بازار معلول است و بسیج در زمینه علل این افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ها بیشتر می‌تواند به دولت کمک کند چرا که کار اصلی بسیج اصناف شناسایی، کشف و برخورد با گلوگاه‌ها و علل اصلی افزایش قیمت‌ها است و طراحی سامانه‌های نظارتی به جای خسته کردن نیروها از جمله این اقدامات است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :