شناسه : 36069873
گفتگو با پژوهشگر انقلاب اسلامی (بخش دوم):

شاه 6میلیون بشکه نفت می‌فروخت اما مردم در فلاکت بودند/نامه شدیدالحن شهید صدوقی پیرامون جشن‌های شیراز


محقق انقلاب اسلامی گفت: جالب است بدایند ما در روزهای آخر حکومت پهلوی که رژیم در آستانه سقوط بود، کشور با حدود 33 میلیون جمعیت، 6 میلیون و 800 هزار بشکه نفت می‌فروخت.

محمدجواد بهبودزاده در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: بعد از سال 42 رژیم که امام را از صحنه کشور خارج کرده بود احساس می‌کرد حالت مطلق عنان دارد، لذا بعد از قتل حسنعلی منصور، شخصی بهایی چون امیرعباس هویدا را روی کار آورد که او به مدت 13 سال یعنی طولانی‌ترین مدت نخست وزیری یک دولت در ایران، نخست وزیر بود.

وی با بیان اینکه هویدا که خودش بهایی بود، دولتی تشکیل می‌دهد که 4، 5 وزیرش هم بهایی بودند، اظهار داشت: یکی از کارهایی که در زمان نخست وزیری هویدا صورت می‌گیرد ارائه لایحه تنطیم خانواده در مجلس بود که خلاصه آن این است که هر زن و مردی که می‌خواهند ازدواج کنند الزاما نیاز به قرائت صیغه عقد نیست همین که توافق کردند می‌توانند زندگی شروع کنند.

پژهشگر انقلاب اسلامی ادامه داد: بند دیگر این طرح این بود که هر بچه ولدزنایی که به دنیا بیاید از همه کسانی که ادعا شود پدر او هستند ارث می‌برد و بچه ولدزنا هیچ فرقی با بچه‌های حلال‌زاده ندارد. هر طفل ولدزنایی که به دنیا بیاد از هر تعداد مردی که با مادر او ارتباط نامشروع داشتند همه پدر او محسوب می‌شوند؛ این لایحه مورد مخالفت علمای دین قرار گرفت.

برگزاری جشن‌های 2500 ساله با هزینه‌های سرسام‌آور از جیب مردم

بهبودزاده افزود: در سال‌های 46، 47 رژیم شاه هزینه بسیار سنگینی در رابطه با جشن تاج‌گذاری شاه و فرح پهلوی داد و در همین زمان‌ها است که این‌ها تصمیم می‌گیرند جشن‌های به اصطلاح 2500 ساله را در شیراز کنار تخت جمشید برگزار کنند و هزینه خیلی هنگفتی را رژیم خرج می‌کند که غیرقابل تصور است و کسانی که می‌خواهند نسبت به این هزینه‌ها اطلاع دقیقی به دست بیاورند می‌توانند به کتاب ظهور و سقوط پهلوی نوشته حسین فردوست یار و دوست نزدیک شاه، مراجعه کنند.

وی تأکید کرد: همین اندازه اشاره کنم که وقتی این جشن‌ها برگزار شد غذایی که سرو  می‌شد صبح و ظهر و شب از فرانسه می‌آمد، انواع شراب‌های ناب اروپایی از سوئیس و فرانسه به ایران منتقل می‌شد، حتی خیاط‌ها از فرانسه به ایران می‌آمدند و برای فرح و اعضای دیگر خانواده پهلوی اندازه لباس می‌گرفتند، می‌رفتند و برای آن‌ها لباس می‌دوختند و می‌آوردند.

محقق تاریخ انقلاب اسلامی اضافه کرد: در این ایام حدود 6 پادشاه، تعدادی نخست‌وزیر، تعدادی وزیر امور خارجه و اعضای خانواد‌‎ه‌های حکومت‌های هر کشوری را به ایران دعوت کردند و مراسم بسیار عظیمی را در تخت جمشید برگزار کردند و روی تاریخ را سفید کردند! در حالی که در همان‌جا و در جوار جایی که جشن‌ها برگزار می‌شد مردم در فقر و فلاکت شدید بودند و از بین می‌رفتند.

یا باید عضو حزب رستاخیز شوید یا باید از ایران بروید!

بهبودزاده خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات پهلوی تغییر تاریخ هجری شمسی به تاریخ شاهنشاهی بود که مبنا را بر حکومت پادشاهی کورش گذاشتند و اطرافیان شاه به او گفتند روز سلطنت شما را می‌گذاریم 2500مین سال حکومت پادشاهی در ایران و هرچه از حکومت شما بگذرد به آن اضافه می‌کنیم؛ با این حساب سال 1355 هجری شمسی که این‌ها تاریخ را تغییر دادند مصادف می‌شد با 2535مین سال سلطنت در ایران، که این مسئله با مخالفت شدید علما همراه شد.

وی یادآور شد: سال 1354 شاه علنا ایجاد حزب رستاخیر را در تلویزیون مطرح کرد و احزاب دیگر مثل حزب ایران نوین، و حزب مردم را کنار زد و اعلام کرد همه باید عضو حزب رستاخیز شوند و اگر عضو نشوند باید مملکت را ترک کنند و بروند کشور دیگر زندگی کنند. این مسئله‌ای بود که مخالفت شدید علما را به همراه داشت و آن‌ها اعلام کردند که عضویت در این حزب حرام است و کسی حق ندارد عضو این حزب شود و مردم هم تبعیت کردند.

پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی بیان کرد: یکی از وقایع دیگری که صورت گرفت و این دستپخت بیناد فرح بود و خود شخص فرح بعنوان ملکه ایران آن را رهبری می‌کرد، جشن فرهنگ و هنر شیراز بود. جشنی بود که رژیم در اوایل دهه 50 به عنوان جشن فرهنگ و هنر شیراز با حضور -به زعم خودشان- گروه‌های هنری از کشورهای مختلف در شیراز راه انداخت که این جشن‌ها در دید مردم برگزار می‌شد.

نامه شدیدالحن آیت‌الله صدوقی در اعتراض به جشن‌های هنر شیراز

بهبودزاده اضافه کرد: یکی از چیزهایی که در این جشن‌ها به نام هنر مطرح می‌شود انجام عملیات جنسی جلوی دید مردم بود که حتی هتاکی به جایی رسید که روزنامه اطلاعات عکسی از این صحنه را در یکی از صفحات چاپ کرد که زن و مردی از آسیای شرقی لخت مادرزاد در اتاق شیشه‌ای دارند عملیات جنسی انحام می‌دهند و این را در دید مردم به ظهور می‌رساندند و هر ساله آن را انجام می‌دادند.

وی با بیان اینکه این روند در سال 57 با مخالفت شدید علما همراه شد، تصریح کرد: از جمله‌ نامه‌ی شدیدالحنی که شهید صدوقی می‌نویسد و با این موضوع مخالفت می‌کند و علمای شیراز هم نسبت به این مسئله مخالفت می‌کنند تا اینکه این موضوع در تابستان سال 57 ملغی می‌شود و دیگر انجام نمی‌گیرد.

هویدا و طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری در تاریخ تشکیل دولت در ایران

محقق تاریخ انقلاب اسلامی تأکید کرد: یکی از نکات قابل توجه در رابطه با حکومت پهلوی، حضور 13 ساله امیرعباس هویدا به عنوان یک شخص بهایی در نخست‌وزیری بود و حتی گذاشتن یک وزیر بهایی در رأس آموزش و پرورش کشور به نام خانم فرخ‌رو پارسا بود.

بهبودزاده افزود: اردوهایی تحت عنوان عمران ملی در رژیم شاه و در دهه 50 در تابستان‌ها با مشارکت محصلین برگزار می‌شد. محصلین دختر و پسر را انتخاب می‌کردند و به شهرهای مختلف به اسم عمران ملی و کمک به مردم بی‌بضاعت می‌بردند.

وی ادامه داد: بسیار تأسف‌برانگیر بود که این دخترها و پسرهایی که می‌بردند کنار یکدیگر خوابگاه می‌دادندشان و تیم‌های بنایی تشکیل می‌دادند که متشکل بود از مثلا 2 دختر و 2 پسر یا 3 دختر و 3 پسر و خوابگاه‌ها و حتی حمام هایشان کنار یکدیگر بود و بدین شکل دنبال این بودند که فساد را در جامعه رواج بدهند.

محقق تاریخ انقلاب اسلامی اضافه کرد: حتی از هوایدا پرسیده بودند که ما هر کار می‌کنیم این‌ها با هم مختلط بشوند این اتفاق صورت نمی‌گیرد، وی در پاسخ گفته بود صبر کنید به مرور حل می‌شود و قول می‌دهم که در آینده این اتفاق می‌افتد و نیازی به تلاش شما نخواهد بود.

فروش بیش از 6 میلیون بشکه نفت و مردمی که در شدت فقر و فلاکت بودند

بهبودزاده تأکید کرد: در آن زمان ما ار نظر سیاسی در اختیار آمریکا قرار گرفته بودیم و از نظر فرهنگی ابتذال فرهنگی بسیار شدید در کشور حکمفرما شده بود، از نظر اقتصادی ما کاملا وابسته به آمریکا بودیم.

وی گفت: جالب است بدایند ما در روزهای آخر حکومت پهلوی که رژیم در آستانه سقوط بود، کشور با حدود 33 میلیون جمعیت، 6 میلیون و 800 هزار بشکه نفت می‌فروخت؛ اما روزی یک میلیون تومان فقط فرح از این کیسه برمی‌داشت، هوشنگ انصاری به عنوان رئیس شرکت ملی نفت حقی برای خود برمی‌داشت و حقی نیز هویدا داشت، در حالی که مملکت در یک فقر و فلاکت خاصی بود.

بهبودزاده اظهار داشت: برخی ممکن است بگویند در آن زمان ارزانی بود، شاید ارزانی بود اما مردم هم پولی اصلا در دست نداشتند و قدرت خرید مردم به شدت پایین بود. یعنی هر چیزی بود در دست خود سردمداران بود و دزدی‌های بسیاری می‌شد که توسط خود رژیم صورت می‌گرفت. یکی از نکات بسیار مهم هدایت‌ کارتل‌های قاچاق مواد مخدر در خود دربار بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای شناخت بیشتر حکومت پهلوی کتاب‌هایی مانند ظهور وسقوط رژیم پهلوی حسین فردوست، من و فرح پهلوی نویسنده اسکندر دلدم، خاطرات امیرعباس هویدا، خاطرات فریدون هویدا، خاطرات مادر فرح پهلوی و ... را معرفی می‌کنم که می‌تواند جوانب رژیم پهلوی را نشان دهد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :