شناسه : 38220436
دبیر شورای هیئات مذهبی استان یزد:

شعر یزد را شعری پاک و سالم می دانم/ شاعر پیشانی و خط مقدم هیئت است


محمد علی رحمت زاده گفت: بحمدالله شعر یزد را شعری پاک و سالم می دانم و شاعران ما نیز شاعرانی توانمند و دلسوز هستند.

محمد علی رحمت زاده در میزگرد یزدرسا؛ با عنوان «شعرعاشورایی» با بیان اینکه مسئولیت یک نوحه در وهله اول متوجه شاعر آن است گفت: شاعر پیشانی و خط مقدم هیئت است پس باید بداند شعر را برای چه کسی می سراید یک وقت شعر را در مقام پدر و مادر یا پندیات و نصایح می سراید و یک زمان شعر را برای حضرات معصومین(ع). بنابراین این شاعر است که باید بر اساس ارداتش به اهل بیت (ع) و حال و هوای خود شعر بسراید و تلاش کند تا از مسیر الهی  خود منحرف نشود.

 

شاعر نباید سفارشی شعر بگوید

دبیر شورای هیئات مذهبی استان یزد افزود: شاعر نباید تحت تاثیر یا سفارش مدیرهیئت یا نوحه خوان به نوحه سرایی بپردازد بلکه باید در این زمینه آنان را نیز به مسیر اصلی که همان اشاعه ارزش های دینی و الهی است سوق دهد چرا که سطح درکی را که شاعراز وقایع  دارد افراد دیگر ندارند.

رحمت زاده با تاکید بر این نکته که شاعر نباید سفارش پذیر باشد گفت: شاعر نباید اجازه دهد برخی تمایلات و اغراض مادی در ابعاد معنوی و الهی نوحه دخالت داده شده و سبب کاهش سطح معنوی نوحه ها شود بنابراین شعرا باید قدردان عنایت الهی به خود بوده و اشعار نغز، قوی و مبتنی بر فنون ادبی ارائه دهند.

وی توجه رهبر معظم انقلاب به هیئت باغ گندم یزد را در واقع توجه ایشان به شعر قوی و حاوی مضامین الهی این هیئت دانست و گفت: شعر قوی و سبک مناسب سبب شد تا عزداری این هیئت یزدی نظر رهبری را جلب کند و به نوعی غیر مستقیم به یزد به عنوان الگوی عزاداری نگاه شود.بنابراین این اتفاق مبارک وظیفه هیئات یزدی را سنگین تر کرده و ضرورت این مطلب را  عیان می سازد که چون حسنیه ایران هستیم باید شاعرانی قوی داشته باشیم.

 

تاثیر اشعار حماسی در عزداری های یزد در پیروزی انقلاب

رحمت زاده در ادامه استقاده از اشعار شور آفرین و دارای مضامین حماسی و الهی در عزاداری های یزد پیش از انقلاب را  در شکل گیری این جریان بسیار اثرگذار دانست و ابراز داشت: اشعار حماسی در عزاداری های قبل از انقلاب و دوران جنگ بود که موفقیت هایی را برای ما رقم زد و امروز نیز شعرای ما باید به جای اشعاری که تنها به بیان ظواهر یاران امام حسین(ع) می پردازد اشعاری را بسرایند که مروج مردانگی ها، ولایت پذیری ها، اخلاص در عمل و شجاعت اصحاب آن حضرت باشد.

وی بر ضرورت سرودن اشعار با محتوای حماسه تاکید کرد و ابراز داشت:هیئت ها باید سمت شعرای حماسه ساز بروند و برای رشادت ها و فداکاری های دوران دفاع مقدس  که مبتنی بر مکتب سیدالشهداء(ع) است اشعاری حماسی و متناسب با جریانی که پاسدار این حماسه باشد بسرایند چرا که امروز نشر فرهنگ اهل بیت (ع) در کشورهای منطقه و اساسا پیروزی های ما در عرصه های سیاسی نشات گرفته از فرهنگ عاشوراست و این فرهنگ توانسته در طول این سال ها جایگاه خود را در کشورهای دیگر نیز پیدا کند.

دبیر شورای هیئات مذهبی استان تاکید کرد:شعرای آئینی باید در این مسیر حرکت کنند و از حوادث روز جهان اسلام و اتفاقات پیرامون نیز غفلت نکنند ودر این زمینه تمام هم و غم خود را به کار ببندند.

 

شعر یزد را شعری پاک و سالم می دانم

رحمت زاده در خصوص نظارت بر اشعار آئینی هم گفت: بحمدالله شعر یزد را شعری پاک و سالم می دانم  و شاعران ما نیز شاعرانی توانمند و دلسوز هستند که بعضا ناخود آگاه وارد برخی جریانات می شوند و برای اینکه نوحه های ما آلت دست دشمنان نشود و ما را به عناوین مختلف متهم نکنند باید تحت نظارت و ممیزی قرار بگیرند و گاها مشکل برخی اشعار با جابه جایی چند کلمه برطرف می شود پس باید در این زمینه همه ارکان هیئات از شاعر،مداح ،مدیر هیئت ،سینه زن و اهنگساز دست در دست یکدیگر گذاشته و برای ارائه کارهای فاخر و ماندگار همچون نوحه های ماندگار مرحوم سعادتمند تلاش کنند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.