شناسه : 38136379
نامه تشکل های دانشجویی به شورای شهر یزد:

شفافیت را فقط به رای گیری محدود نکنید


امروزه مردم یزد رضایت چندانی از شهرداری نداشته و سوالات زیادی در ذهن خود دارند که به طور نمونه، بودجه‌ها و دریافتی های شهرداری صرف چه کارهایی می شود.

به گزارش یزد رسا؛ تشکل های دانشجویی استان یزد در بیانیه  ای خطاب به اعضای شورای شهر یزد خواستار شفافیت تمام و کمال و پرهیز ازاقدامات سیاسی و کارهای نمایشی شدند. متن کامل بیانیه بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم 
«أن لاأحتجز دونکم سراً إلا فی حرب 
من هیچ چیز جز مسائل نظامی را از شما(مردم) پنهان نمی‌کنم.» 
(امام علی علیه‌السلام) 
اعضای محترم شورای اسلامی شهر یزد 
ما دانشجویان انقلابی با توجه خواسته عمومی مردم و گفتمان مطالبه گری ، همانطور که در بیانیه پیشین خود بر شفافیت مبتنی بر علم و به دور از افشاگری‌های سیاسی کارانه تاکید کردیم، اکنون در این بیانیه به اختصار به موارد الویت‌دار شفافیت در شورای شهر و شهرداری می‌پردازیم. 
در یک جامعه شفاف، نهادهای مختلف موظف هستند که،  اطلاعات مناسب را در زمان مناسب و به شیوه مناسب در اختیار شهروندان قرار دهند. در واقع وقتی اطلاعات در اختیار مردم قرار گرفت، پاسخگویی به وجود می آید و وقتی پاسخگویی باشد، طبیعتاً مسئولیت‌پذیری را به دنبال دارد . 
شفافیت، یک نوع علم و تخصص است که نتایج زیادی از جمله: افزایش کارایی - جلب اعتماد مردم - پاسخگویی -مسئولیت‌پذیری و کاهش زمینه فساد را به دنبال دارد. 
شورای اسلامی شهر به عنوان نهادی که اعضای آن وکلا و نمایندگان مردم هستند و درباره کاری که به اعضای  آن تفویض شده است باید پاسخگو باشند ،طبیعتاً بدون شفافیت شوراها و کمیسیون ها امکان پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری وجود ندارد. 
در هر دوره اعضای شورای اسلامی شهر کارهای مختلفی را انجام می دهند ،رای ها و نظراتی را ارائه می‌کنند بدون آنکه مردم از کارها و نظرات آنها باخبر باشند، در نتیجه پاسخگویی وجود ندارد و لزوم مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی اعضای محترم شورای اسلامی شهر« شفافیت شورای اسلامی شهر» می باشد. 
به طور خلاصه هشت محور زیر برای شفافیت شورای اسلامی شهر خدمت شما ارائه می گردد: ( که در صورت نیاز هرکدام قابل توضیح است ) 
1-پخش زنده و آرشیو جلسات شورا  
2-خلاصه مکتوب مذاکرات 
3-مشروح مذاکرات  
4-حضور و غیاب افراد  
5-اعلام آرا  
6-دستور جلسات  
7-اعلام تعارض منافع   
8-شفافیت مالی 
این نکته قابل ذکر است که جریان شفافیت شورای اسلامی شهر تنها شفافیت شورای شهر نیست ؛ بلکه این موضوع می‌تواند دروازه شفافیت دیگر نهادها باشد ،زیرا قالب انبوهی از نظاماتی که در استان داریم دارای چنین ساز و کاری هستند و چنانچه یک نمونه موفق در استان ایجاد شود می‌تواند به سمت سایر نهادها رسانش پیدا کند.در ضمن شفافیت شورای اسلامی شهر دری است برای ورود به شهرداری و شهرداری متعاقب شورا می‌تواند به طور کامل شفاف شود. 
 شهرداری یکی از مهمترین ارکان حاکمیتی در ارتباط با مردم است و روزانه تعاملات و ارتباطات زیادی با شهروندان دارد. شهرداری به طور مستقیم بر زندگی و سبد اقتصادی مردم تاثیر می گذارد و اگر ناکارآمد باشد زندگی روزمره مردم را دچار اختلال می کند. 
امروزه مردم شهر دارالعباده یزد رضایت چندانی از شهرداری نداشته و سوالات زیادی در ذهن خود دارند که به طور نمونه، بودجه‌ها و دریافتی های شهرداری صرف چه کارهایی می شود یا در مورد مسائل عمرانی و زیرساختی شهر، که در این چند سالِ شورا چه اقداماتی صورت گرفته است. 
 لازمه اینکه ما شهرداری کارآمد و سالم داشته باشیم شفافیت است، که در حوزه شهرداری تام شیشه ای نیز میتوانیم محور های زیر را معرفی نماییم : 
 1-شفافیت بودجه  
2-منطقه بندی جی آی اس  
3-شفافیت هزینه‌ها و درآمدهای شهری  
4-تفصیل محل درآمدی  
5-میزان بودجه بندی  هربخش  
6-عبور و مرور و حمل و نقل شهری  
7-محورهای ساخت و ساز  
8-تخلفات  
9-اسناد و املاک  
10-شفافیت عملکرد  
11-شفافیت مالی و قراردادها  
12- نقشه جرم شهری  
13-شفافیت در حقوق و مزایا  
14-سفرها و هدیه هایی که به مسئولین داده می شود 
15-سامانه مشارکت مردمی و پاسخگویی به درخواست ها 
در انتها ما جوانان انقلابی آمادگی کامل خود برای کمک به اجرای شفافیت در شورای اسلامی شهر یزد - شهرداری یزد و همچنین آمادگی خود جهت تشریح موضوعات بالا را در جلسات شورا و برگزاری نشست های تخصصی پیرامون شورای شهر شفاف و شهرداری تمام شیشه ای اعلام می داریم. 
 و امیدوارم در یک سال باقی مانده در شورای اسلامی شهر شما اعضای محترم شورای اسلامی با همکاری جوانان انقلابی و متخصص در امر شفافیت پیشگام تحقق عملی شفافیت باشید. 
نتیجه اقدامات مربوطه را حداکثر تا سه ماه آینده خواستاریم.  
و من الله توفیق 
 
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجوئی دانشگاه های استان یزد
قرارگاه شهید احمدی روشن استان یزد
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد
جامعه اسلامی دانشگاه یزد
بسیج دانشجوئی دانشگاه یزد حوزه امام مهدی
بسیج دانشجوئی دانشگاه یزد حوزه کوثر
بسیج دانشجوئی حوزه پیام نور استان یزد
بسیج دانشجوئی شهیدپاکنژاد فرهنگیان یزد
بسیج دانشجوئی فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا یزد
تشکل فاطمه الزهرا دانشگاه علوم پزشکی یزد 
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم‌پزشکی یزد
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یزد
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد
 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.