شناسه : 36523468
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد:


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: بیشترین نقاط حادثه خیز در منطقه اشکذر و خضرآباد است که بخش زیادی از حریم رودخانه ها در این مناطق مورد تعرض قرار گرفته اند.

محمد مهدی جوادیان زاده در گفتگو با یزدرسا، با ابراز خرسندی از وضعیت خوب بارش های استان در سال جاری اظهار کرد: میزان متوسط بارش های استان تا 20 اردیبهشت ماه ، در استان 112میلی متر  بوده است که این رقم در سال گذشته آبی 65.9 بود و بارش ها  70 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد ادامه داد: جمع کل رودخانه های استان 2800 کیلومتر است که 700 کیلومتر آن اصلی محسوب می شوند و تاکنون مطالعات سراسری برروی 591 کیلومتر از این رودخانه ها انجام شده است و  بر 141.3 کیلومتر از رودخانه ها نیز مطالعات موردی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه 100 نقطه حادثه خیز سیلابی در رودخانه های استان شناسایی شده اند، افزود: بیشترین نقاط حادثه خیز در منطقه اشکذر و خضرآباد است که بخش زیادی  از حریم رودخانه ها در این مناطق مورد تعرض قرار گرفته اند و شهرستان های بهاباد، تفت ومیبد و مهریز نیز آمار بالایی در این زمینه دارند.

جوادیان زاده حجم سیلاب های استان در فروردین ماه را 28 میلیون متر مکعب عنوان کرد و خاطر نشان کرد: تصرفات و ساخت و سازها در حریم رودخانه ها، برداشت غیر اصولی شن و ماسه و تخلیه نخاله ها از مهمترین چالش های رودخانه های استان محسوب می شود.

وی در ادامه با تشریح وضعیت و تصرفات بستر وحریم رودخانه های استان بر لزوم همکاری فرمانداران و شهرداری ها، اداره ثبت اسناد و املاک ، منابع طبیعی ومحیط زیست شهرستان ها و دهیاری ها در ساماندهی رودخانه های استان تاکید کرد.

جوادیان زاده ، پاکسازی رودخانه ها، احداث دیواره ساحلی رودخانه ها ، تامین منابع مالی و اعتبار طرح های مورد نیاز  و اعطای اختیار به شرکت آب منطقه ای یزد برای دادن هرگونه مجوز ساخت و ساز در حریم رودخانه ها را از ضرورت های ساماندهی رودخانه های استان ذکر کرد.   

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت :  تا کنون 25 بند تغذیه مصنوعی توسط شرکت آب منطقه ای یزد در استان احداث شده است که میزان حجم کل مخزن این بندها 27.8 میلیون متر مکعب است و نزدیک به  11.3 مترمکعب آن آبگیری شده است.

وی در خصوص اجرای طرح خاموشی چاههای کشاورزی اظهار داشت : خوشبختانه سه سال متوالی این طرح در تمام شهرستان ها اجرایی شده است که در سال 97 میزان 85 میلیون مترمکعب آب از این محل صرفه جویی شد و این در حالی است که میزان کل آب انتقالی به استان 60 میلیون مترمکعب بوده است.

محمدمهدی جوادیان زاده در پایان، میزان صرفه جویی آب  در سال 95 و 96 از طریق خاموشی چاههای کشاورزی را به ترتیب 44 و 75 میلیون مترمکعب عنوان کرد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :