شناسه : 38683323

شناسایی 2800 بیمار دیابتی در مهریز


دکتر پورمازار سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهریز گفت: از جمعیت 56هزار نفری مهریز 2800بیمار دیابتی شناسایی شدند.

به گزارش یزدرسا؛ سرپرست شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مهریز به مناسبته هفته دیابت (از 24آبان تا 30آبان ماه 99)با بیان اینکه دیابت از بیماری های شایع عصر حاضر است که به دنبال شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع بشری به سرعت در حال افزایش است، گفت: افزایش شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع بشری به معنای تغییر سبک زندگی بشر به سوی استفاده بیشتر از ماشین آلات، تکنولوژی و به طبع آن کاهش فعالیت بدنی، تغذیه ناسالم و افزایش بروز چاقی است که از عوامل اصلی دیابت به شمار می آید.

دکتر پورمازار افزود:بنابراین می توان نتیجه گرفت کنترل دیابت به معنای تغییر سبک زندگی نادرست است که برای داشتن سبک زندگی سالم باید به فعالیت بدنی، تغذیه سالم توجه شود.

وی با بیان اینکه مبتلایان به دیابت باید مدیریت کنترل دیابت خود را برعهده بگیرند، تصریح کرد: پزشک، همسر و خانواده نمی تواند تغییر و رفتار سالم را در افراد دیابتی ایجاد و سبک زندگی آنها را اصلاح کند آن ها فقط می توانند در این مسیر به افراد دیابتی کمک کنند، بنابراین سکان کشتی کنترل دیابت  را خود افراد دیابت برعهده دارند.

دکتر پورمازار ادامه داد: کنترل دیابت نیازمند کسب مهارت های چهارگانه مدیریت شخصی دیابت( تغذیه، فعالیت بدنی، استفاده صحیح از داروهای کنترل قند خون و پایش فردی قند خون) است و دیابتی ها می توانند با یادگیری این مهارت های چهارگانه، به سادگی دیابت خود را کنترل کرده و از عوارض آن پیشگیری کنند.

پورمازار با بیان اینکه نیمی از مبتلایان به دیابت در جهان از بیماری خود اطلاع ندارند، ادامه داد: بیماری دیابت می‌تواند کاملا بدون علامت باشد و نباید در این بیماری به دنبال علامت گشت زیرا علایم دیابت نوع ۲ معمولا آرام آرام خود را نشان می‌دهند و ممکن است فرد سال‌ها به این بیماری مبتلا باشد.

وی افزود: طبق آخرین مطالعه انجام شده در کشور ما یک چهارم بیماران از بیماری خود اطلاعی ندارند و در شهرستان مهریز حدود 2800 بیمار دیابتی شناسایی شدند.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.