شناسه : 31943095
مدیرعامل شرکت آب منطقه استان یزد:


مدیرعامل شرکت آب منطقه استان یزد گفت: شور شدن آب‌های منطقه ابرکوه نشانه‌هایی است که زمین هشدار می‌دهد وضعیت به مرحله خطرناکی رسیده است.

به گزارش به گزارش یزد رسا به نقل از سرو ابرکوه، صبح امروز بیست و سومین جلسه شورای حفاظت منابع آب ابرکوه و نهمین شورای هماهنگی دشت پایلوت شهرستان، با حضور دکتر محمدمهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای و سید محمد طباطبایی معاون آب منطقه‌ای استان یزد و مسئولان شهرستان، در محل فرمانداری برگزار شد.

محمدحسین باقری رئیس اداره آب منطقه‌ای ابرکوه با اشاره به وضعیت بارندگی سال آبی گذشته، اظهار کرد: مجموعاً 35 میلی‌متر بارندگی طی متوسط 11 روز داشتیم که وضعیت مساعدی نبود و کاهش 46 درصدی نسبت به متوسط بلندمدت 65 میلی‌متر بود.

باقری ضمن ارائه گزارش اقدامات فرهنگی شورای حفاظت آب شهرستان در خصوص توسعه مدیریت مشارکتی و اطلاع‌رسانی، گفت: یکی از فعالیت مهم در این زمینه ایجاد تشکل آب بران بین کشاورزان، جهت تعریف پروژه و همکاری شرکت مربوطه است.

اجرای طرح تحویل حجمی موجب کاهش 2 هزار میکرو موسی شوری آب چاهگیر
وی با مقایسه میزان بارندگی در دو سال گذشته با سال آبی 95- 96 عنوان کرد: سال‌های گذشته با وجد اینکه میزان بارندگی زیادتر از سال گذشته بود، ولی اُفت سطح آب زیرزمینی به 93 سانتیمتر رسیده بود درحالی‌که در سال 95-96 با کمترین میزان بارندگی، اُفت آب به 64 سانتیمتر رسید.

باقری، خاموشی یک‌ماهه چاه‌های کشاورزی در سال گذشته را علت اصلی این صرفه‌جویی 30 سانتیمتری بیان کرد و گفت: این صرفه‌جویی که معادل حجم 15 تا 20 میلیون مترمکعب است، برابر با چهار الی پنج سال آب شرب مردم ابرکوه است.

وی با توجه به نصب صددرصدی کنتورهای هوشمند در چاه‌های منطقه چاهگیر، طرح تحویل حجمی آب در سال 95 با مجوز شورای حفاظت آب در آن اجرا شد، که به‌موجب این امر (EC)شوری آب منطقه از 12 هزار میکرو موس که شش برابر حد استاندارد است، کاهش 2 هزار میکرو موسی داشتیم و این روند باوجود کاهش میزان بارندگی، ثابت است.

رئیس اداره آب منطقه‌ای ابرکوه با تأکید بر تعیین تکلیف 51 حلقه چاه کشاورزی در سال گذشته و لزوم قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش 11 میلیارد مترمکعبی آب، افزود: اجرای این قانون جز با کاهش بهره‌برداری از چاه‌ها ممکن نیست.

پرکردن 26 حلقه چاه غیر مجاز/ ممنوعیت نصب «آب‌شیرین‌کن» و برخورد جدی با افراد خاطی
باقری اذعان کرد: پر و مسلوب المنفعه شدن تعداد 26 حلقه چاه غیرمجاز، رعایت الگوی کشت مناسب، چاپ و توزیع کتابچه با موضوع گیاهان کم آبخواه، اجرای طرح داناب در مدارس، تأمین آب موردنیاز حیات‌وحش به‌وسیله قنوات، 25 چاه، تانکرهای آب و زیرساخت‌های خودجوش مردمی، ازجمله اقداماتی است که شورای هماهنگی دشت پایلوت ابرکوه، در شهرستان انجام داده است.
.

وی در پایان ضمن تأکید بر ممنوعیت نصب دستگاه آب‌شیرین‌کن بر چاه‌های کشاورزی، تصریح کرد: رعایت این بخشنامه برای همه کشاورزان یکسان و برابر است و با افراد خاطی طبق ضوابط قانون برخورد جدی خواهد شد.

شور شدن آب‌های منطقه ابرکوه زنگ هشدار وضعیت خطرناک است
دکتر محمدمهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه استان یزد، با اشاره به کاهش میزان بارندگی در سال‌های اخیر، گفت: متأسفانه کفگیر به ته دیگ رسیده است و وضعیت منابع آب استان به‌شدت وخیم است. در ابرکوه و خاتم قطب‌های کشاورزی استان نیز وضعیت شدیدتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه استان یزد تأکید کرد: شور شدن آب‌های منطقه ابرکوه نشانه‌هایی است که زمین هشدار می‌دهد که وضعیت به مرحله خطرناکی رسیده است.

جوادیان زاده تصریح کرد: علت این مشکلات، برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی است که نصب آب‌شیرین‌کن (که باعث ایجاد ریزگردها و شوری آب ( EC=50) می‌شود) راه درمان آن نیست، بلکه همچون مُسکنی است که جلو بروز علائم بیماری را می‌گیرد و درمان را به تأخیر می‌اندازد.

وی با اشاره به ضرر آب‌شیرین‌کن‌ها برای محیط‌زیست در بخش کشاورزی، گفت: انجام امور غیرقانونی جهت افزایش بهره‌برداری و قرار دادن مسئولان ذی‌ربط در عمل انجام‌شده، راهکار قانونی کردن فعالیت‌ها و گرفتن مجوز نیست.

جوادیان زاده، در خصوص طرح مدیریت مشارکتی خاطرنشان کرد: همیشه طرح‌هایی که از مردم و برای مردم بوده است، موفق بودند. بحث مدیریت مشارکتی حول دو محور خرد جمعی و تلاش جمعی، قالب اجراشدن است.

مسئولان مربوطه عدالت را برای همه کشاورزان یکسان اجرا کنند
احمد کرم نژاد یکی از نمایندگان کشاورزان ابرکوه، گفت: یکی از مشکلات اساسی کشاورزان شهرستان، برداشت بی‌رویه آب در شهرهای مجاور در استان فارس است.

کرم نژاد عنوان کرد: در سال‌های اخیر بنا بر ابلاغیه اداره آب منطقه‌ای، برداشت آب تعداد 100 حلقه چاه از 12 لیتر به 5 و هشت‌دهم تقلیل یافته است، که موجب بروز خسارت و خشک شدن درختان 30 ساله شده است.

وی گفت: افرادی که با مبالغ زیاد در زمینه نصب آب‌شیرین‌کن هزینه و سرمایه‌گذاری می‌کنند، قطعاً چندین برابر بهره‌برداری می‌کنند. اگر بنا است با استثناء قائل شدن جلو ضرر و زیان چنین افرادی گرفته شود، پس خسارت‌های دیگر کشاورزان را نیز به خاطر اجرایی کردن مصوبات اداره آب، جبران کنید.

کرم نژاد با تأکید بر اینکه همیشه مدیریت و کارشناسی‌ها بعد از بروز ضررها است، خطاب به مسئولان مربوطه تصریح کرد: عدالت را برای همه کشاورزان یکسان اجرا کنید.

اقدامات جهاد کشاورزی در زمینه کاهش برداشت آب
مهدی غیب الهی رئیس جهاد کشاورزی ابرکوه، اجرای آبیاری تحت‌فشار، 150 کیلومتر لوله‌گذاری بااعتبار صندوق توسعه ملی، کشت 150 هکتار زعفران، کشت محصولات گلخانه‌ای و متراکم را از مهمترین اقدامات جهاد در راستای کاهش مصرف آب بخش کشاورزی، عنوان کرد.

انتهای پیام/ ف
آدرس کوتاه :