شناسه : 37165541

صرفه جویی 77 میلیون متر مکعبی آب با انسداد 277 چاه غیر مجاز در یزد


مدیرعامل آب منطقه ای یزد گفت: با پلمپ 277حلقه چاه غیرمجاز یزد در مصرف حدود 77 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

محمد مهدی جوادیان زاده در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا، از پلمپ  277حلقه چاه غیرمجاز خبر داد و گفت: با پلمپ این تعداد از چاه های غیرمجاز در مصرف حدود 77 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.
 
مدیرعامل آب منطقه ای یزد افزود: مقایسه آمارهای 5 ماهه از دیماه 96 تا خرداد ماه 97  نسبت به سال قبل نشان می دهد کسری ذخایر آبی استان طی این دوره 139 میلیون مترمکعب بوده و این در حالی است که با بارندگی های آغازین سال این میزان کسری 30 درصد جبران شده است.
 
همچنان افت سفره های آب زیرزمینی ادامه دارد

وی تصریح کرد: البته علی رغم کاهش 30 درصدی کسری مخازن آبی همچنان به دلیل ناپایداری سفره های زیرزمینی با افت آب و کسری مخزن مواجه هستیم.

جوادیان زاده در ادامه به پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصدی سد هرات اشاره کرد و گفت: این پروژه با کمبود منابع مالی مواجه بود که با تعهدی که  در سفر ریاست برنامه و بودجه کشور به یزد دادیم در تلاش هستیم تا با تامین بودجه 60 میلیارد تومانی پروژه آن را تا پایان سال به اتمام برسانیم.
 
کشف 94 چاه غیرمجاز در یزد و اشکذر
 
مدیرعامل آب منطقه ای یزد احداث متعدد گلخانه ها در استان را از نگرانی های جدی عنوان کرد و گفت: وجود گلخانه ها مصرف آب را افزایش می دهد ضمن اینکه در دو سال اخیر 94 چاه غیرمجاز در یزد و اشکذر کشف شده که عمدتا جهت تامین آب گلخانه ها بوده ضمن اینکه احداث گلخانه ها در محل های نامناسب می تواند به منابع آبی ما ضرر بزند و آن ها را آلوده سازد بنابراین حتما باید مکان احداث گلخانه ها استعلام شود که امیدواریم جهاد کشاورزی استان در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.
 
اجرای طرح آزادسازی سراسری رودخانه های یزد
 
وی همچنین از اجرای طرح آزادسازی سراسری رودخانه های استان خبر داد و ابراز داشت: هرچند این اقدام یک فرایند طولانی و وقت گیر است اما با همکاری دستگاه های ذیربط توانستیم  این کار را تسریع کنیم و اولین ازادسازی را از رودخانه ده بالا آغاز کردیم  که ابتدا تعرضات شناسایی و سپس تخریب کردیم و پس از تخریب تعرضات بستر تعرضات حریم را در دستور کار قرار خواهیم داد که رودخانه های  طزرجان، منشاد و ... است.
 
جوادیان زاده حسن آزادسازی سراسری را اجرای عدالت و برطرف سازی تمامی تعرضات عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح تمامی تعرضات به صورت همزمان برطرف خواهند شد.
 
انتهای پیام/حآدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.