شناسه : 11526515
دادستان عمومی و انقلاب یزد مطرح کرد

ضرورت احیاء پلیس قضایی در کنار قوه قضاییه


دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: احیاء پلیس قضایی در کنار قوه قضاییه ضرورتی اجتناب ناپذیر است و سبب کاهش اطاله دادرسی می‌شود.

 به گزارش یزد رسا، دادستان عمومی و انقلاب یزد اظهار داشت:  احیاء پلیس قضایی در کنار قوه قضاییه ضرورتی اجتناب ناپذیر است و سبب کاهش اطاله دادرسی می‌شود.

 

به گزارش  روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان یزد، جمال قضاوتی درباره احیاء پلیس قضایی و تاثیر آن در کاهش اطاله دادرسی اظهار کرد: یکی از ضرورت‌ها در امر ارائه خدمات قضایی در مراحل پنج گانه رسیدگی شامل کشف جرم، تعقیب متهم، انجام تحقیقات مقدماتی، رسیدگی و صدور و اجرای احکام وجود یک پلیس تخصصی در کنار مجموعه قضایی است.

 

وی افزود: پلیس قضایی باید از آموزش حقوقی لازم در زمینه ارائه خدمات قضایی برخوردار بوده و وظیفه‌ای به غیر از انجام و ارائه خدمات قضایی نداشته باشد.

 

قضاوتی خاطر نشان کرد: وظیفه مهم پلیس قضایی وقت زیادی از نیروی انتظامی را به خود اختصاص می‌دهد و بخش قابل توجهی از پرسنل نیروی انتظامی در سراسر کشور کار پلیس قضایی را انجام می‌دهند. بعضا ارائه خدمات قضایی از سوی نیروی انتظامی به عنوان ضابط عام با دیگر وظایف محوله قانونی آن‌ها تداخل پیدا می‌کند در حالیکه تحقیقات مقدماتی باید به سرعت انجام شود و با این روش تحقیقات مقدماتی با مشکلاتی مواجه می‌شود.

 

دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: به منظور پرهیز از تعارض و تداخل وظایف و تخصصی کردن ارائه خدمات قضایی برای انجام تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق قضایی و اجرای تصمیمات قضایی که نتیجه آن تسریع در رسیدگی و پرهیز از اطاله دادرسی خواهد بود احیاء پلیس قضایی در کنار قوه قضاییه ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

انتهای پیام/ع
آدرس کوتاه :