شناسه : 38339911
مدیرکل صدا وسیمای مرکز یزد عنوان کرد

ضرورت توجه به راه اندازی اینترنت ملی به عنوان اولویت اول کشور


امیر احمد پهلوانیان گفت: اگر راه اندازی اینترنت ملی توسط دولتمردان جدی گرفته شده و به عنوان اولویت اول کشور درک شود بخش عمده ای از راه را رفته ایم.

امیراحمد پهلوانیان در گفتگو با خبرنگار یزدرسا؛ پیرامون ضرورت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات درکشور گفت: اینترنت و فضای مجازی از آغاز به کار خود به سرعت رشد و توسعه پیدا کرده و امروزه در شرایطی قرار داریم  که تمامی حوزه های زندگی انسان را فراگرفته از حوزه های شخصی ،اجتماعی گرفته تا حوزه های اقتصادی سیاسی ،علمی و ... ..

مدیرکل صدا وسیمای مرکز یزد افزود: اینترنت در زندگی امروزی بشر عامل موثری به شمار می رود و هیچ حوزه ای از زندگی انسان نیست که فارغ و جدای از فضای مجازی باشد.

پهلوانیان با اشاره به این مطلب که به دلیل اینکه خواستگاه فضای مجازی در خارج از مرزها قرار دارد امکان مدیریت و هدایت این فضا به طور کلان توسط مدیران و مسئولان کشور وجود ندارد اظهار داشت: این موضوع سبب می شود که مرزهای اخلاقی، هنجاری ، تربیتی ،اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی ما در معرض خطر قرار گرفته و از امنیت روانی و تربیتی افراد و خانواده ها تا امنیت اقتصادی، سیاسی و حتی حوزه های  کلان امنیتی کشور با خطر مواجه شود.

خطرات عدم راه اندازی اینترنت ملی در حوزه اقتصادی

این استاد دانشگاه در خصوص راه حل برون رفت از این خطر ابراز داشت: راه حل برون رفت از این شرایط خطرساز راه اندازی شبکه ملی اینترنت بوده که البته این اتفاق در برخی کشورها مثل روسیه به وقوع پیوسته است بنابراین برای مدیرت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و جلوگیری از ایجاد لرزه ها در حوزه های مختلف ایجاد این شبکه ضرورت دارد.

پهلوانیان در ادامه به خطرات عدم راه اندازی اینترنت ملی در حوزه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در برهه هایی شاهد به خطر افتادن امنیت اقتصادی توسط فضای مجازی بودیم مواردی نظیر ارزهای  دیجیتال پیت کوین یا پیرامون قیمت طلا و ارز به دفعات برای اقتصاد ما ایجاد مشکل کرده و امروزه به نقطه ای رسیدیم که هیچ فعال سالم اقتصادی نمی تواند در فضای مجازی فعالیت کند.

این کارشناس رسانه اذعان داشت: در شرایط فعلی با توجه به شرایط کرونا و نیازمندی مردم با استفاده از فضای مجازی و تامین نیازهای مختلف خود از طریق این فضا به ویژه در حوزه اقتصادی که نیاز به داد و ستد وجود دارد برای هم فروشنده و هم خریدار احساس امنیت کافی وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به آسیب های اجتماعی فضای مجازی اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: در حوزه اخلاقی بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات خانوادکی مانند انتشار تصاویرو فیلم های خصوصی افراد و به نوعی بازی با آبروی مردم  و همچنین کلاهبرداری هایی که  از این طریق صورت می گیرد امنیت روانی مردم را مورد هجوم قرار داده است.

مدیرکل صدا وسیمای مرکز یزد با تاکید بر ضرورت راه اندازی اینترنت ملی اظهار داشت: از چندین سال قبل رهبرمعظم انقلاب دستورات لازم در این حوزه صادر کرده و شورای عالی مجازی را موظف به پیگیری این مهم کردند که متاسفانه در دوره های مختلف به ضرورت این مسسئله توجه نشده است.

راه اندازی اینترنت ملی توسط دولتمردان جدی گرفته شود

پهلوانیان اضافه کرد: اگر راه اندازی اینترنت ملی توسط دولتمردان جدی گرفته شده و به عنوان اولویت اول کشور درک شود و  به دستاورها و نتایجی که  این اقدام می تواند برای توسعه و پیشرفت کشور دربستری برخوردار از امنیت کامل به وجود آورد توجه شود بخش عمده ای از راه را رفته ایم.

وی تاکید کرد:این اهمیت باید در بحث تجهیزات و زیر ساخت های فنی و همچنین در بحث قواعد، قوانین و دستورالعمل ها لحلظ شود.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :