شناسه : 37540188
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی یزد:


اکبر شیخ علیشاهی گفت: متاسفانه امسال پذیرش خیار سبز خاردار از سوی روسیه خوب نبوده است چرا که به گفته صادرکنندگان وضعیت آب و هوایی این کشور به گونه‌ای تغییر کرده که دمای هوا زیاد سرد نشده و تقریبا مشابه آب و هوای کشور ما بوده و این کشور نیاز خود را از طریق گلخانه‌های خود تامین کرده‌ است.

اکبر شیخ علیشاهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت گلخانه‌های خیارسبز استان یزد و فیلمی که اخیرا از این گلخانه‌ها در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: هم اکنون به پایان دوره کشت خیار سبز می‌رسیم و این مشکل برای خیار سبز خاردار که محصولی صادراتی است و مصرف داخلی آن بسیار پایین است به وجود آمده است.
 
وی ادامه داد: بیشترین مصرف کننده خیار سبز خاردار کشور روسیه بوده است اما متاسفانه امسال پذیرش این محصول از سوی روسیه خوب نبوده است چرا که به گفته صادرکنندگان وضعیت آب و هوایی این کشور به گونه‌ای تغییر کرده که دمای هوا زیاد سرد نشده و تقریبا مشابه آب و هوای کشور ما بوده و این کشور نیاز خود را از طریق گلخانه‌های خود تامین کرده‌ است.
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی یزد با بیان اینکه گلخانه‌داران خیار سبز خاردار امسال به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن بازار صادرات سود مورد نیاز خود را کسب نکرده‌اند، ادامه داد: وضعیت بازار خیار سبز هم اکنون بد نیست و به عنوان نمونه قیمت عمده خیار سبز مینی هم اکنون تقریبا پنج هزار تومان است و در خصوص خیار خاردار که محصولی صادراتی است مشکل به وجود آمده است.
 
شیخعلیشاهی افزود: در یک برهه‌ای از زمان فروش خیار سبزخاردار بسیار خوب بود و تا هفت هزار تومان نیز از در گلخانه خریداری می‌شد و با توجه به مزایایی که این نوع خیار نسبت به انواع دیگر دارد برنامه‌هایی نیز از طریق شبکه ملی و همچنین شبکه استانی برای افزایش مصرف داخلی این محصول پخش شده است اما متاسفانه هنوز نتوانسته در بازار داخلی جایگاهی پیدا کند.
 
وی عنوان کرد: چون این محصول صادراتی است و مصرف داخلی ندارد نمی‌توان در خصوص کشت آن برنامه‌ریزی داست و بازار روسیه و پذیرش محصول از سوی این کشور تعیین کننده است و این صادرکنندگان و افرادی که محصول این گلخانه‌ها را جمع آوری می‌کنند معمولا به گلخانه‌داران در مورد کشت محصول توصیه دارند و بذر برای کشت به آنها می‌دهند.
 
شیخعلشاهی با بیان اینکه برآوردی از میزان خسارت این گلخانه‌داران نشده و احتمالا سود مورد انتظار خود را کسب نکرده‌اند و شاید ضرر هم کرده باشند، افزود: تقریبا اکنون پایان فصل کشت خیار سبز است و برآورد میزان خسارت گلخانه‌داران این نوع خیار سبز، نیاز به کار کارشناسی دارد باید نوسانات قیمت از ابتدای برداشت محصول تاکنون در نظر گرفته شود و با توجه به اینکه چه میزان و با چه قیمتی به فروش رفته میزان خسارت بررسی شود. 
 
انتهای پیام/آدرس کوتاه :