شناسه : 35080798
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:


نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم عربستان هر سه روز یک میلیارد دلار برای تسلیحاتی که بر سر مردم یمن می‌ریزند به آمریکایی‌ها پرداخت می‌کنند.

به گزارش یزدرسا کمال دهقانی فیروزآبادی در جمع خبرنگاران گفت: عربستان روزانه 300 میلیون دلار برای جنگ یمن به آمریکا می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مردم عربستان هر سه روز یک میلیارد دلار برای تسلیحاتی که بر سر مردم یمن می‌ریزند به آمریکایی‌ها پرداخت می‌کنند.

دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: ترامپ همه حرفش این است که تمام دنیا به معنای تأمین منافع آمریکا است و یک‌جانبه‌گرایی را رویکرد خود قرار داده ولی همه حرف ما این است که دنیا یک‌جانبه نیست و چند قطب قوی ازجمله آمریکا، چین، ایران، روسیه، هند، آلمان و دیگر کشورهای قدرتمند در جهان وجود دارند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در سیاست خارجی مهم این است که باتدبیر و منطق جلو برویم و کار را درست پیش ببریم که اگر کسی به تعهداتش عمل نکرد درنهایت ما متضرر نباشیم و دنیا همان‌طور که فهمید کار ایران در برابر صدام درست بود و او جنگ را شروع کرد، چند سال آینده هم دنیا بفهمند که ایران در قبال ترامپ راه درست را در پیش گرفت.

اقتدار منطقه‌ای از دستاوردهای بزرگ انقلاب

وی با بیان اینکه در طول چهل سالی که از انقلاب می‌گذرد در سیاست خارجی و اقتدار منطقه‌ای به جایگاه بالایی دست‌یافته‌ایم، گفت: این انقلاب دستاوردهای زیادی و کاستی‌ها و نواقص زیادی هم داشته است.

دهقانی فیروزآبادی اذعان کرد: علی‌رغم اینکه ما در جنگ بودیم و دشمن با استراتژی از بین بردن انقلاب روبروی ما ایستاد اما توانستیم جایگاه بسیار خوبی به دست آوریم.

وی افزود: گفت: بعد از بحران‌های جنگ هم ایران با فشارهای بسیار زیادی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی روبرو بود ولی روزبه‌روز بر این اقتدار ایران افزوده شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چهلمین سال انقلاب قرار داریم اظهار داشت: اگر تنها به مشکلات و نواقص نگاه کنیم بیراهه رفته‌ایم و این نگاه، نگاهی غیرمنطقی خواهد بود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: از طرفی اگر مشکلات و سختی‌ها را نبینیم و تنها به دستاوردهای انقلاب توجه کنیم هم اشتباه رفته‌ایم و باید بین این دو موضوع انصافی داشته باشیم.

برجام نه آن‌قدر خوب بود که جشن بگیریم نه آن‌قدر بد که به سر دولت بزنیم

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص برجام و دستاوردهای آن تصریح کرد: این توافق مشکلات زیادی را از سر ملت ایران برطرف کرد ولی نه آن‌قدر خوب بود که برای آن جشن بگیریم و نه آن‌قدر بد بود که برای آن به سر دولت بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً آمریکا در ارتباط با برجام ضرر می‌کند و خسارت اصلی به آمریکا وارد می‌شود؛ چراکه دنیا الآن تک‌قطبی نیست که بگوییم به دلیل خروج آمریکا ما شکست می‌خوریم.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه پیگیر بحث حقوقی خروج آمریکا از برجام هستیم، گفت: ایران پس از خروج آمریکا از برجام می‌توانست شکایت؛ این شکایت در وزارت خارجه مطرح شد و به لحاظ حقوقی این موضوع در حال پیگیری و انجام است.

مخالف سؤال از رئیس‌جمهور هستم

دهقانی فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال که نظرتان در مورد سؤال از رئیس‌جمهور چیست، اذعان کرد: مخالف سؤال از رئیس‌جمهور هستم.

وی ادامه داد: دلیل مخالفت من این است که سؤال‌کنندگان از رئیس‌جمهور همه از یک طیف خاص و مربوط به کمیسیون‌های مشخصی بودند و دیگر آنکه در شرایط فعلی باید دست دولت را بگیریم و به او کمک کنیم تا کشور را از بحران نجات دهیم.

دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر اینکه الآن زمان بازی‌های سیاسی و دعواهای حزبی نیست خاطرنشان کرد: الآن همه باید از دولت حمایت کنند؛ چراکه امور کشور در دست دولت و رئیس‌جمهور است و باید از آن‌ها برای توسعه کشور حمایت کرد.

از رئیس‌جمهور تغییر تیم اقتصادی را درخواست کردیم

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصاد بسیار سخت و مشکل شده تصریح کرد: در شرایط کنونی نابسامان اقتصادی اقشار پایین جامعه و حقوق‌بگیران بیشترین فشار را متحمل می‌شوند.

وی ادامه داد: مجمع نمایندگان استان یزد که از حامیان رئیس‌جمهور هستند نامه به ایشان نوشتند و بر ضرورت بازنگری در ارتباط با تغییر تیم اقتصادی تأکید کردند.

وام را به افرادی بدهیم که برای توسعه کشور استفاده می‌کنند

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: برخی افراد وام‌هایی را که برای رونق تولید در نظر گرفته‌شده را اخذ می‌کنند و از آن پول برای دلالی استفاده می‌کنند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: باید وام‌های کم‌بهره به افرادی داده شود که از آن پول برای توسعه کشور استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه اعتماد در بین یزدی‌ها حفظ شده است، گفت: سرمایه برخی کشورها ازجمله کره جنوبی اعتماد مردمشان است؛ متأسفانه در سال‌های اخیر مردم اعتماد خود را نسبت دولت ازدست‌داده‌اند؛ باید در کشور ما نیز اعتماد مردم را جلب کنیم.

نبود طرح آمایش سرزمینی، یکی از موانع پیش روی توسعه کشور است

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نبود طرح آمایش سرزمینی یکی از مشکلات پیش روی توسعه کشور است؛ 40 سال از انقلاب می‌گذرد و هنوز طرح آمایش سرزمینی ایران به تصویب نرسیده و ما نمی‌دانیم برای توسعه در هر منطقه چه پیش‌نیازهایی وجود دارد.

وی صدور مجوز معادن به‌صورت فعلی را غلط عنوان کرد و افزود: این نوع بهره‌برداری از معادن به‌ویژه در استان یزد و شهرستان تفت و میبد درست نیست و تا حالا پس از بازدیدهایی که از معادن داشتیم، چند مورد مجوز برداشت را باطل کردیم.

پیش‌بینی جذب 250 میلیارد دلار سرمایه خارجی در برنامه ششم توسعه

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی حداقل 250 میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری دیده شده است، گفت: دولت باید در راستای تأمین زیرساخت‌ها و همچنین فراهم کردن زمینه جذب سرمایه‌گذاران خارجی و به‌ویژه سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور بیشتر تلاش کند.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها در کاهش جذب سرمایه‌گذاری بی‌اثر نبوده است، تصریح کرد: بااین‌وجود زمینه‌ها و ظرفیت‌هایی وجود دارد که ایران بتواند از آن برای بهبود شرایط، استفاده بهتر و بیشتری داشته باشد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید قبول کرد که ترامپ خودش مشکل دارد، گفت: ترامپ برای کوتاه‌مدت در حال تأمین منافع آمریکا است و بیشترین نفع را از کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به‌ویژه عربستان سعودی برد.

آب از انفال است و نمی‌توان جلوی انتقال آن را گرفت

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با آب استان یزد با اشاره به اینکه استان با وضعیت شدید بی‌آبی روبرو است، اظهار کرد: همان‌طور که سنگ‌آهن و معادن جزو انفال هستند، آب نیز در ایران جزو انفال است و انتقال بین‌حوزه‌ای آن مجاز است؛ درصورتی‌که سنگ‌آهن و ذخایر معدنی یزد به دیگر نقاط کشور صادر نشود قطعاً بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع به‌صورت کامل تعطیل می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه در بحث مدیریت مصرف آب در کل کشور با مشکل مواجه هستیم، گفت: خوشبختانه در استان یزد چند سالی است که بحث آب بهتر و توجه به مدیریت مصرف آن زیادتر شده است.

دهقانی خاطرنشان کرد: بااین‌وجود هرچه هم که به مدیریت مصرف توجه صورت گیرد باز بحث انتقال آب به استان یزد ضروری و لازم است و نمی‌توان انتظار داشت نقطه‌ای کشور آب فراوان وجود داشته باشد و مردم در یک نقطه دیگر حتی برای تأمین آب شرب هم با مشکل مواجه باشند.

انتهای پیام/

 

 
آدرس کوتاه :