شناسه : 35305645
بازنشر/ پیرغلام امام حسین (ع):

عزاداری و مداحی باید با محتوا باشد / از همان ابتدا در خط اهل بیت (ع) بودم


پیرغلام امام حسین (ع) گفت: سینه‌زنی و مداحی قدیم سوزناک و با محتوا بود و خوب است که ما به آن‌ها توجه داشته باشیم.

حاج محمدعلی زاراع در گفتگو با یزدرسا گفت: اصالتا بچه حیدرآباد پشت‌کوه شهرستان تفت هستم ولی بزرگ شده یزد هستم و الان در منطقه آزادشهر ساکن هستم و در هیئت حضرت ابوالفضل علیه‌السلام آزادشهر فعالیت می‌کنم.

وی افزود: همچنین در روستای قدیمی‌مان یعنی حیدرآباد هم هیئت داریم که آن هم هیئت حضرت ابوالفضل علیه‌السلام است که تاسوعا و عاشورا به آنجا می‌روم و در آن هیئت شرکت می‌کنم. البته در هیئت‌های مختلف شرکت می‌کنم و پامنبری، چاوشی‌خوانی، مرثیه‌سرایی می‌کنم.

این پیرغلام امام حسین علیه‌السلام اظهار داشت: 70 سال سن دارم و از همان دوران نوجوانی به نوحه‌خوانی و عزاداری برای اباعبدالله (ع) علاقه‌مند بودم و بیش از50 سال است که در دستگاه امام حسین (ع) خدمت‌ می‌کنم.

زارع عنوان کرد: پدر بزرگم روحانی بود و همچنین چهار تا دایی داشتم که همگی منبری و روضه‌خوان بودند و من هم از همان بچگی با دستگاه امام حسین علیه‌السلام آشنا شدم و وارد این فضا شدم.

وی در پاسخ به اینکه چگونه وارد این عرصه شد، تأکید کرد: در دوران قدیم پدر و مادرها که فرزندانشان را بزرگ می‌کردند نسبت به تربیت آن‌ها توجه زیادی داشتند و اینکه آن‌ها اهل نماز و طاعت باشند، برای‌شان مهم بود و من نیز در خانواده‌ای بزرگ شدم که این مسائل برایش موضوعیت داشت به ویژه آنکه پدربزرگم روحانی بود و این مسائل برایش مهم بود. همچنین مادرم نسبت به تربیت دینی ما خیلی وسواس داشت. لذا ما از ابتدا در همین خط بودیم یعنی خط خدا و چهارده معصوم علیهم‌السلام و خط دیگری هم نمی‌توانیم که داشته باشیم.

پیرغلام امام حسین علیه‌السلام ادامه داد: نکته دیگر این است که من به این موضوع علاقه‌ی خیلی زیادی داشتم و در حال حاضر نیز با وجود آنکه سنم بالا رفته خیلی علاقه دارم که نوحه‌خوانی و سینه‌زنی کنم و مجلس اباعبدلله علیه‌السلام را گرم بگیرم.

زارع خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در یزد روز 13 محرم مراسم امام حسین علیه‌السلام با شکوه خاصی برگزار می‌شود، من همواره تأکید داشته‌ام که در این مراسم حضور داشته باشم و سالی نشده که من در این مراسم شرکت نکرده باشم.

وی اضافه کرد: علاوه بر این من در هیئت‌های مختلف حضور پیدا می‌کنم به‌طوری‌که از طریق صدا وسیما برای چاوشی‌خوانی به حسینیه حاج یوسف رفته‌ام، همچنین به حسینیه قلعه‌کهنه رفته‌ام، به حسینیه ندوشن و حسنیه مهریز نیز رفته‌ام که در این مراسم‌ها بیشتر به عنوان چاوشی‌خوانی و پامنبری شرکت کرده‌ام.

 پیرغلام امام حسین علیه‌السلام اظهار داشت: حضورم در این مراسم‌ها و خدمت در دستگاه حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) آثار و برکات فروانی برایم داشته است، به‌طوری‌که خطرها و ضررهای زیادی بوده که من خودم متوجه شده‌ام که از همین طریق رفع شده است.

زارع همچنین با اشاره به برکات مراسم عزای امام حسین (ع) تصریح کرد: ما برنامه‌مان این است که در منزل خودمان نیز مراسم دعاخوانی و عزاداری داشته باشیم به طوری که به طور مستمر در منزل‌مان این مراسم‌ها برگزار می‌شود.

وی گفت: توصیه من این است که تلاش کنیم سنت‌‌های قدیمی را زنده نگه داریم، سینه‌زنی و مداحی قدیم سوزناک و با محتوا بود و خوب است که ما به آن‌ها توجه داشته باشیم.

زارع تأکید کرد: در ایام قدیم سینه‌زنی تک‌ضربه و هفت‌ضربه داشتیم. همچنین جوش دوره و جوش حسن و حسین داشتیم و این سنت‌ها خوب بود. البته کسانی که سنت‌های قدیمی را اجرا می‌کردند خیلی‌شان مرده‌اند و امروزی‌ها هم خیلی آن سنت‌ها را بلد نیستند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :