شناسه : 38196516
تحلیلگر مسائل بین‌الملل:

قرارداد ایران و چین، منافع درازمدت دو کشور را تأمین می‌کند


سفیر اسبق ایران در مکزیک گفت: آمریکا به شدت از انعقاد چنین قراردادی عصبانی و منفعل است و همین امر موجب شده تا به شایعه‌پراکنی روی بیاورند.

محمدحسن قدیری ابیانیه تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه توافق 25 ساله بین ایران و چین رخدادی مثبت است، اظهار داشت: چین کشوری مقتدر است که موقعیتش رو به بهبود است، ایران نیز علاوه بر نفوذ در منطقه، به قدرت فرامنطقه‌ای تبدیل شده است؛ لذا به نفع این دو کشور است که از جایگاهی و توانی که دارند جهت گسترش روابط فی‌مابین استفاده کنند.

وی افزود: نکته قابل اهمیت برای چین این است که ایران کشوری مستقل است و تحت تأثیر غرب و آمریکا نیست؛ کشورهای دیگری مانند امارات یا عربستان هم می‌توانند نفت چین را تأمین کنند اما از آنجایی که این کشورها استقلالی از خودشان ندارند، نمی‌توانند ضامن تأمین سوخت چین برای درازمدت باشند و چین به آن‌ها اعتماد ندارد.

سفیر اسبق ایران در مکزیک گفت: آمریکا به شدت از انعقاد چنین قراردادی عصبانی و منفعل است به ویژه آنکه طبق این تفاهم‌نامه قرار است تجارت با پول‌ ملی دو کشور انجام و دلار کنار گذاشته شود؛ همین امر موجب شده تا غرب و آمریکا به شدت به این قرارداد حمله کنند و به شایعه‌پراکنی روی بیاورند.

قدیری ابیانه با بیان اینکه امروز کشور چین یک قطب مهم اقتصادی در جهان محسوب می‌شود، تأکید کرد: در واقع قرارداد ایران و چین نشان دهنده این است که جهان در حال حرکت به جهان چندقطبی است و آمریکا و کشورهای غربی دیگر جایگاه گذشته را ندارند.

وی با اشاره به اهمیت ایران قرارداد در مناسبات دو کشور، عنوان کرد: هم ایران و هم چین به این قرارداد نیاز دارند و به نوعی این تفاهم‌نامه منافع درازمدت دو کشور را تأمین می‌کند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.