شناسه : 37841801
معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان یزد:


علی افشارپور گفت: با اقدام بازرگانی دولتی مبنی بر خرید حبوبات با ارز نیمایی در همین اردیبهشت‌ماه قیمت‌ها به حالت قبل برمی‌گردد.

 علی افشارپور در پاسخ به خبرنگار یزدرسا در خصوص افزایش قیمت حبوبات گفت: با شیوع کرونا واردات حبوبات با کاهش مواجه بوده و کاهش عرضه نیز بر افزایش این قیمت‌ها دامن زده است و تقریبا تمام کشور درگیر این موضوع هستند و فقط به یزد اختصاص ندارد.

وی با بیان اینکه قیمت حبوبات مانند قیمت میوه براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و قیمت مشخص شده‌ای ندارد، ادامه داد: با توجه به مشکلات کاهش عرضه و کاهش واردات قیمت افزایش پیدا کرده است و براساس مصوبه تنظیم بازار کشور، بازرگانی دولتی موظف به خرید و تامین حبوبات با استفاده از ارز نیمایی شده است.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد تاکنون قیمت‌گذاری برای حبوبات انجام نمی‌گرفته است، تصریح کرد: با اقدام بازرگانی دولتی مبنی بر خرید و توزیع حبوبات قطعا در همین اردیبهشت‌ماه قیمت‌ها به حالت قبل برمی‌گردد و بازار حبوبات تنظیم می‌شود.

افشارپور با اشاره به قیمت حبوبات بسته بندی شده در یزد نیز گفت: برای حبوبات بسته بندی شده نیز معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان با توجه به قیمت عمده حبوبات و هزینه‌های بسته بندی شرکت‌های بسته بندی، نظارت لازم را بر قیمت حبوبات بسته بندی شده دارند و قیمت آنها برحسب قیمت روز بازار کنترل می‌شود.

محسن جلیلی پور نیز در گفتگو با یزدرسا، با بیان اینکه قیمت کنونی حبوبات در یزد پایدار نیست، گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مغازه‌ها با شرایط فعلی می‌توانند با فاکتورتاریخ‌دار معتبر حبوبات از جمله نخود را با قیمت 11 تا 12 هزار تومان، عدس 19 تا 22 هزار تومان، لپه 23 تا 26هزار، لوبیا قرمز 25 تا 27هزار ، لوبیا چیتی از 20 تا 27 هزار، ماش ریز 17 هزار و 500 تا 20 هزار و 500 تومان و ماش درشت خارجی هم 27 هزار تومان در بازار یزد عرضه کنند.

رئیس صنف خواربار یزد با اشاره به افزایش بیش از دو برابری قیمت حبوبات گفت: قیمت حبوبات بسته‌بندی شده نیز به دلیل هزینه بسته‌بندی 7 تا 8 درصد بیش از قیمت حبوبات فله‌ای به فروش می‌رسد اما باید توجه داشت که این قیمت‌ها پایدار نیست و به زودی قیمت‌ها به حالت قبل برمی‌گردد.

 

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :