شناسه : 40178699

ماده مخدر گل دومین ماده مخدر پر مصرف در کشور


ماده مخدر «گل» پس از تریاک دومین مواد مخدر پر مصرف در کشور است که به صورت « خوردن» و « کشیدن» قابل استعمال است.

به گزارش یزدرسا، ماده مخدر «گل» پس از تریاک دومین مواد مخدر پر مصرف در کشور است که به صورت « خوردن» و « کشیدن» قابل استعمال است و متاسفانه به علت نبود نظارت کافی والدین بر عملکرد فرزندان در فضای مجازی، این ماده مخدر به راحتی قابل دست یابی است.

قاسم دستجردی، تخصص اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی یزد، با اشاره به انواع روش های مصرف این ماده و شیوع گسترده در جامعه، عنوان کرد: این ماده به روش‌ها و فراوری‌های مختلف مثل کیک، غذا، دمنوش و سیگار قابل مصرف است و همین تنوع در مصرف و در دسترس بودن یکی از دلایل گسترش این ماده مخدر در بین جوانان و نوجوانان است.

متخصص اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی یزد در دسترس بودن این ماده مخدر را معضل بزرگی دانست و تصریح کرد: توزیع کنندگان این ماده مخدر با وعده واهی« اعتیاد آور نبودن» با قیمت بسیار پایین آن را به دست جوانان می دهند و به علت حس سرخوشی زودگذری که به مصرف کننده می دهد، باعث می شود که فرد مصرف کننده نسبت به استعمال چند باره آن اقدام کند.

وی با اشاره میزان توهم سازی ماده مخدر گل اظهار کرد: 5 تا 7 برابر بیشتر از حشیش است به همین دلیل فرد به علت مصرف نکردن این ماده دچار اضطراب شدید و عدم تمرکز شده و میل به مصرف دوباره در فرد مصرف کننده افزایش می یابد.

متخصص اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار کرد: اضطراب، بی قراری، کم خوابی، تحریک پذیری، افزایش توهم و هذیان هایی که گاه منجر به اتفاق های جبران ناپذیر خواهد شد، از عوارضی است که فرد مصرف کننده با آن رو به رو است.

دستجردی تصریح کرد: آسیب های اجتماعی همچون سالمند آزاری و معلول آزاری از دیگر اقداماتی است که فرد مصرف کننده دست به انجام آن می زند و به علت افزایش مصرف این ماده، به شدت این آسیب های اجتماعی در جامعه افزایش یافته است.

وی افزود: درمان فرد معتاد به ماده مخدر گل به دو قسمت درمان دارویی و درمان روانشناختی تقسیم می شود که آموزش ارتباط با جامعه، استقامت، افزایش قدرت « نه گفتن» به مصرف این ماده را شامل می شود.

سراج، متخصص اورولوژی با اشاره به آسیب این ماده مخدر در باروری، عنوان کرد: ماده مخدر گل علاوه بر تاثیر بر سلامت روان، بر سلامت جسمی فرد نیز اثر می گذارد و عوارضی از جمله مشکل در باروری، ناباروری، سقط جنین و مشکلات ژنتیکی را در پی خواهد داشت.

گفتنی است حمل، نگه داری، اخفا و کشت بذر شاه دانه به قصد تولید ماده مخدر، از نظر قانونی دارای مجازات هایی از جمله حبس طولانی مدت 25 تا 30 سال، جزای نقدی، مصادره اموال و اعدام خواهد بود و همچنین مصرف ماده مخدر گل که از مشتقات شاه دانه ها می باشد، خلاف قانون بوده و از نظر قانونی جرم محسوب می شود.

انتهای پیام/Loading the player...

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.