شناسه : 38526081
کرونا زعفران‌کاران را هم بی‌نصیب نگذاشت

متضرر شدن زعفران کاران یزدی با شیوع کرونا/ زعفران استان یزد به نام و کام خراسان


عبدالرضا تنها گفت: شیوع کرونا موجب شد که قیمت زعفران نسبت به گذشته تغییری نداشته باشد و با بالا رفت هزینه‌ها اکثر زعفران کاران متضرر شده‌اند.

به گزارش یزدرسا، زعفران از جمله گیاهان کم آبخواه است و علاوه بر اینکه کشت آن برای کشاورزان آسان است، موجب اشتغال، ارزش افزوده بالا و منبع درآمد خوبی برای کشاورزان است و به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی هم مورد تاکید مقام معظم رهبری و وزارت جهاد کشاورزی است. اما عدم وجود واحد بسته‌بندی تخصصی این محصول در استان یزد و همچنین بالا رفتن هزینه‌ها مشکلاتی را برای زعفران کاران به وجود آورده است.

اکبر شیخعلیشاهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص کاشت زعفران در استان یزد گفت: در سال گذشته تقریبا 800 هکتار از اراضی استان یزد زیر کشت زعفران قرار داشته که تولید آن در استان 2.5 تن بوده است و پیش بینی می‌شود امسال با افزایش 100 هکتاری، سطح زیر کشت زعفران در استان به 900 هکتار برسد.

50 درصد زعفران تولیدی استان متعلق به بهاباد است

وی ادامه داد: بیشترین سطح زیر کشت زعفران در استان با 400 هکتار درشهرستان بهاباد قرار دارد و بافق، ابرکوه، مهریز در رده‌های بعدی کاشت این محصول در استان قرار دارند با این حال تقریبا در همه شهرستان‌های استان این محصول کشت می‌شود اما میزان آن در شهرستان‌هایی مانند اردکان و میبد کم است.

مدیر باغبانی جهاد کشاروزی استان یزد با بیان اینکه میزان متوسط برداشت زعفران از هر هکتار در استان تقریبا 5 کیلوگرم است، عنوان کرد:  با توجه به میزان بالای سطح زیر کاشت زعفران در بافق، قاعدتا بیشترین تولید زعفران در استان مربوط به این شهرستان است و از کیفیت بالایی نیز در کشور برخوردار است.

اشتغال مستقیم و غیر مستقیم 1600 نفر در زمینه کاشت زعفران

شیخعلیشاهی با اشاره به کم آبخواه بودن گیاه زعفران گفت: جهاد کشاورزی استان برای گسترش کاشت زعفران علاوه بر ارائه آموزش‌های لازم برای کاشت این گیاه، تسهیلات نیز ارائه می‌کند و از آنجا که این تسهیلات مربوط به تسهیلات اشتغالزایی است و یک هکتار از محصول زعفران از نظر کارگری می‌تواند 270 نفر روز معادل اشتغال یک نفر را فراهم کند این تسهیلات به سطح بالای یک هکتار تعلق می‌گیرد.

وی در خصوص اشتغالزایی کاشت زعفران در استان گفت: به ازای هر هکتار کاشت زعفران یک نفر اشتغال ایجاد می‌شود بنابراین 800 هکتار سطح زیر کشت زعفران در استان تقریبا برای 800 نفر به صورت مستقیم و 800 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است البته بهره بردار در این حوزه تقریبا 1500 نفر هستند.

مدیر باغبانی جهاد کشاروزی استان یزد با بیان اینکه معمولا زعفران به صورت فله‌ای از استان خارج می‌شود،  گفت: پنج واحد بسته بندی در استان یزد در زمینه بسته بندی زعفران نیز فعال هستند البته فروش فله‌ای زعفران از مشکلات کشوری نیز هست و باید در زمینه بسته بندی، برندسازی و ... زعفران تولیدی اقدام کرد و دست دلالان را در زمینه کوتاه کرد.

فروش فله‌ای زعفران از مشکلات کشوری این محصول

شیخعلیشاهی با بیان اینکه عدم بسته‌بندی و فروش فله‌ای زعفران از مشکلات کشوری محسوب می‌شود افزود: کاشت، داشت و برداشت زعفران کاملا به صورت دستی و سنتی انجام می‌گیرد و از این جهت هزینه تولید این محصول برای تولید کننده بالا می‌رود و در نهایت با وجود دلالان در این حوزه قیمت مناسبی دست تولیدکننده را نمی‌گیرد و باید تشکل صنفی در زمینه محصول زعفران وجود داشته باشد تا نسبت به بسته بندی و برندسازی آن اقدام کند.

وی گفت: زعفران تولیدی در استان علاوه برمصرف داخلی، عمدتا توسط تاجران خراسان به این استان صادر می‌شود و از آنجا در شبکه داخلی کشور توزیع و همچنین برای صادرات آن به کشورهای دیگر اقدام می‌شود.

شیوع کرونا زعفران کاران یزدی را متضرر کرد

عبدالرضا تنها مدیر زراعت و باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد و از زعفران کاران این شهرستان نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، گفت: شیوع کرونا موجب شد که قیمت زعفران نسبت به گذشته تغییری نداشته باشد و صادرات زعفران نیز صورت نگیرد و با بالا رفتن و سرسام آور شدن هزینه‌های کشت و هزینه‌های کارگری اکثر کشاورزان زعفران کار کشور متضرر شده‌اند.

وی ادامه داد: با شیوع کرونا مصرف زعفران که پیش از این بیشتر در ایام محرم و همچنین در رستوران‌ها مصرف بالایی داشت کاهش یافت و همچنین کاهش مسافرت به مشهد که سوغاتی زعفران را معمولا مسافران به همراه داشتند و از طرف دیگر عدم صادرات این محصول با شیوع کرونا بر بازار آن تاثیر منفی گذاشته است.

وی با بیان اینکه متوسط برداشت زعفران در هر هکتار زیر کشت در استان 5 کیلوگرم است، افزود: در شهرستان بهاباد تقریبا 375 هکتار سطح زیر کشت زعفران وجود دارد و تقریبا یک هزار نفر نیز بهره‌بردار در این حوزه هستند.

زعفران استان یزد به نام و کام خراسان

تنها با بیان اینکه زعفران بهاباد با بررسی‌های انجام شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: زعفران برداشت شده در بهاباد علاوه بر مصرف داخلی شهرستان، شهرستان‌های همجوار و کل استان چنانچه تقاضایی وجود داشته باشد به دیگر استان‌های کشور نیز صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: کیفیت بالای زعفران بهاباد از لحاظ اسانس و ... موجب شده که زعفران تولیدی بهاباد توسط تاجران خراسان به این استان برده شود و با ترکیب با زعفران تولیدی خراسان به نام آنها عرضه شود.

وی عنوان کرد: زعفران گیاه کم آبخواهی است که برای توسعه گیاهان کم آبخواه و تغییر الگوی کشت در استان گزینه بسیار خوبی است این گیاه از آبان ماه که دیگر نیاز آبی محصولات و گیاهان دیگر کاهش می‌یابد به آب نیاز دارد و گل دهی آن از تقریبا 15 آبان ماه شروع شده و از 15 فروردین ماه که گل‌ها زرد می‌شود نیاز آبی ندارد.

مدیر زراعت و باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد با اشاره به مشکلات زعفران کاران در استان گفت: عدم بسته بندی خوب برای محصول زعفران عمده مشکلی است که ما با آن مواجه هستیم و تاکنون واحدی نیز به صورت تخصصی برای بسته بندی زعفران در استان ورود نکرده است و مواردی که نیز نسبت به ان اقدام کرده‌اند هنوز به بهره‌برداری و سرانجام نرسیده است.

وی ادامه داد: از زعفران می‌توان فرآورده‌های زیاد دیگری نیز به دست آورد که ارزش افزوده و درآمد بالایی را به دنبال دارد اما تاکنون کسی در این زمینه در استان ورود نکرده است.

بالا رفتن هزینه‌های کشت زعفران

تنها با اشاره به هزینه‌های بالای کشت زعفران بالا رفتن هزینه‌های کود و نهاده‌های تولید و بالا رفتن هزینه‌های کارگری در این زمینه را از مشکلات این حوزه دانشت و افزود: متاسفانه کشت سنتی تعداد کارگران و هزینه‌های کارگری را بالا می‌برد و با توجه به سطح پایین کشت زعفران در هر نقطه امکان کشت و برداشت مکانیزه زعفران نیز در استان وجود ندارد.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات در زمینه توسعه گیاهان دارویی تصریح کرد: جهاد کشاروزی برای کاشت زعفران به عنوان یک گیاه دارویی تسهیلات پرداخت می‌کند و هم اکنون 175 پرونده در این زمینه در بهاباد تشکیل شده و به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند. این تسهیلات پنج ساله و به ازای هر هکتار کشت زعفران به کشاورز پرداخت می‌شود.

مدیر زراعت و باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد گفت: این زعفران کار بهابادی که اقدام به کشت زعفران در مساحت 1500 مترمربع کرده است، گفت: کاشت زعفران به عنوان یک گیاه آبخواه و جهت تغییر الگوی کشت در استان توصیه می‌شود مخصوصا در جوامع روستایی که زمین برای کشت دارند و نیروی کارگری را می‌توانند خودشان داشته باشند کشت زعفران در کنار کشت‌های دیگر می‌تواند موجب درآمد زایی بالا با وجود مصرف پایین آب باشد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :