شناسه : 38443238

متن نامه جمعی از تشکل‌های دانشجویی یزد به مجمع نمایندگان استان


جمعی از تشکل‌های دانشجویی یزد پیرامون فعال شدن مکانیسم ماشه بیانیه ای خطاب به مجمع نمایندگان استان یزد صادر کردند.

به گزارش یزدرسا؛ متن این نامه بدین شرح است: در ایامی که افکار عمومی و نخبگان کشور  درگیر مسائل حاشیه‌ای چون اعدام نوید افکاری و ماجرای آقای پناهیان هستند و بسیاری از نمایندگان مجلس در اندیشه انتخابات ریاست جمهوری دست به عصا شده‌اند، در صحنه سیاست خارجی کشورمان اتفاقی در حال رقم خوردن هست. اتفاقی که ما را در نقطه‌ای قرار میدهد که ما را از نظر تحریمی به شرایطی بدتر از سال ۹۲ و از نظر هسته‌ای به شرایطی بد تر سال ۸۲ بازخواهیم گشت. اتفاقی که به نظر بسیاری از تحلیل‌گران تبعاتش میتواند بسیار سنگین تر از اعتراضات آبان ۹۸ و دی ماه ۹۶ باشد. 
اما این اتفاق مهم چیست؟
-آمریکا ۳۰ شهریور مکانیسم ماشه را فعال میکند:
چند هفته پیش آمریکا قطعنامه‌ای پیشنهادی برای این فشار تسلیحاتی به ایران آماده کرد که در شورای امنیت سازمان ملل با رای مخالف چین و روسیه و همچنین ۱۱ رای ممتنع و تنها دو رای موافق آمریکا و دومنیکن با شکست مواجه شد. پس از شکست آمریکا در رای گیری، نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد:«در روزهای آتی وعده خود برای استفاده از مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها(مکانیسم ماشه) برای احیای تحریم‌ها علیه ایران را پی خواهیم گرفت.» برخی از تحلیل گران معتقداند آمریکا به دلیل خروج از برجام نمیتواند مکانیسم ماشه را فعال کند. اما آمریکا به استناد به بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ مدعی است میتواند از مکانیسم ماشه مندرج در بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ جهت تمدید تحریم تسلیحاتی و بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران استفاده کند. اگر چنین شود ۳۰ شهریور روزی خواهد بود که پروسه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران کلید خواهد خورد.
 
-از منتظران بایدن امید خروج از برجام نمیرود:
برخی از دولتمردان و نماینگان مجلس معتقداند که ما برای اعتماد سازی در میان افکار بین‌الملل حتی در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه، باز هم باید به برجام پایبند بمانیم و در عوض به صورت ناملموس و نرم تعهدات خود را کاهش داده و به آنها عمل نکنیم؛ شبیه به کاری که خلافش را اروپایی‌ها انجام داده و میدهند. در پاسخ باید بگوییم که ما با دولتی سر و کار داریم که عملا از پیگیری چنین رویکردی نیز عاجز است؛ به عبارت دیگر پس از خروج آمریکا از برجام و ترور سردار سلیمانی فشار افکار بین‌الملل به میزان زیادی از جمهوری اسلامی برداشته شد و فرصت برای خروج از برجام و پایان دادن به تعهدات یک‌طرفه مهیا بود اما دولت با همین استدلال و انجام چند اقدام سوری از برجام خارج نشد و حالا با گذشت زمان کار برای ما سخت تر شده است. البته از دولتی که منتظر برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و روی کار آمدن جوبایدن و دموکرات هاست نمیتوان توقع خروج و حتی کاهش تعهدات را هم داشت.
 
-یکبار سیلی اول را ما بزنیم:
بهترین راهکار برای مقابله با اقدام آمریکا در گام اول این است که، ایران باید به صورت معتبر و حقوقی اعلام کند در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه، تمامی تعهدات داوطلبانه خود در حوزه نظارت‌ها و دسترسی‌ها و همچنین اجرای داوطلبانه‌ی پرتوکل الحاقی را متوقف نموده و تمامی بازرسان آژانس را اخراج و دوربین‌های نظارتی آژانس را جمع آوری خواهد کرد. در گام بعدی نیز بر اساس بند ۱۳ قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ ایران رسما به توافق خسارت‌بار برجام خاتمه دهد و جلوی تداوم این معامله‌ی یک‌طرفه را بگیرد. البته این اقدام باید سال‌های گذشته انجام میشد که با بی‌توجهی و بی عملیه نمایندگان گذشته مدام به تعویق افتاد؛ بهتر است پیش از اینکه سیلی اول را از آمریکایی‌ها بخوریم دست به کار شده و در همین چند روز باقی مانده به آمریکا و هم پیمانانش سیلی محکمی به جبران تمام سیلی‌های چند سال گذشته بزنیم.
 
-اگر دست به کار نشویم چه میشود؟:
برخی میگویند ما چهل سال است تحریم هستیم؛ در این چند سال گذشته هم تحریم بودیم و قاعدتا با بازگشت تحریم‌ها اتفاق خاصی نخواهد افتاد. این حرف در ظاهر درست است اما اگر کمی تامل کنیم به عمق تاثیرات بازگشت تحریم‌ها پی خواهیم برد. تاثیر اول بر روی جو روانی جامعه و افکار عمومی ما خواهد بود. در حال حاضر جنگ، جنگ اراده‌ها است و دشمن مدام میکوشد با فشار روانی به جامعه، اراده‌های ما را خرد کند. این کار را نیز در چند سال گذشته با تاثیر بر فضای اقتصاد ما و بالا و پایین کردن نبض اقتصاد کشور انجام داده است اقدامی که ماحصل آن گرانی و تورم، افزایش فاصله طبقاتی، فساد و تبعیض بوده است. نتیجه این وضعیت چیزی نخواهد بود جز اعتراض، اغتشاش و نهایتاً بر هم خوردن جامعه.
 
-بازرسی؛ سهم ما ۹۲ درصد، کل دنیا ۸ درصد!:
بحث دیگر گستاخ شدن دشمن است؛ طی چند مدت اخیر سخت ترین بازرسی‌ها روی مراکز هسته‌ای ما به انجام رسیده به گونه‌ای که به گفته رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیش از ۹۲ درصد مجموع بازرسی‌هایی که در سطح دنیا انجام میشود متعلق به ایران استفقط ۸ درصد آن در سایر کشورهای دنیا انجام می‌گردد؛ بدتر از آن احتمالاتی است که اخیراً مبنی بر تلاش بازرسان آژانس جهت بازرسی از مراکز نظامی ما مطرح شده است. اتفاقی که اگر رخ داده باشد یا قرار باشد رخ بدهد به معنای از دست رفتن آخرین مولفه‌های قدرت ما خواهد بود. این در حالی است که رهبر انقلاب صریحا در بیانات خود با طرح بحث بازرسی از مراکز نظامی کشور شدیداً مخالفت کرده است.
 
-استخوان مانده در گلو را در بیاورید:
فی الحال برجام مانند استخوانی در گلوی اقتصاد کشور ما است؛ استخوانی که هرگاه آمریکا میخواهد با ما سازش کند کمی آن را بالا می‌آورد تا دردش آرام شود اما تا می‌آییم نفسی بکشیم آن را محکم فشار می‌دهد و راه تنفس‌مان را می‌بندد. اگر میخواهیم اقتصادمان را نجات دهیم باید یکبار برای همیشه به دست خودمان این استخوان را از گلویمان بیرون بیاوریم؛ آن موقع است که فرصت برای تنفس اقتصاد در فضایی مستقل با تکیه بر توان داخل فراهم خواهد شد.
 
-امضاء کنندگان:
-شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه یزد
-انجمن اسلامی مستقل دانشگاه یزد
-جامعه اسلامی دانشگاه یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد
-مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فرهنگیان یزد
-جامعه اسلامی دانشگاه فرهنگیان یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه علم و هنر یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی -یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه پیام‌نور یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه فنی شهید صدوقی یزد
-بسیج دانشجویی دانشگاه فنی امام علی(ع) یزد
-قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی یزد
 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.