شناسه : 35427155
مدیرکل بهزیستی استان یزد:

متوسط سالمندی یزد بالاتر از میانگین کشوری است


مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه متوسطه سالمندی در کشور ۹ درصد است، گفت: متوسط سالمندی یزد بالاتر از میانگین کشوری است و دارای رتبه دوازدهم در کشور است.

به گزارش یزدرسا، جلیل عفتی در صبح امروز نشست خبری مناسبت های جهانی ماه مهر، اظهار کرد: با توجه به جامعه هدف برنامه های متفاوتی برای روزهایی تحت عناوین ناشنوایان، سالمندان، کودکان و نابینایان تدارک دیده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان یزد افزود: نیاز است توجه خاصی به این گروه‌ها داشته باشیم زیرا تمام آنها آسیب پذیر هستند و اگر برنامه‌ای برای آنها صورت نگیرد خطرساز خواهند شد.

وی گفت: در حوزه ناشنوایان ۳۲۰۰ ناشنوا از خدمات این سازمان بهزیستی استان یزد استفاده می کنند و در هفته جاری نیز خدمات دهی به آنها به صورت رایگان انجام می گیرد.

عفتی با بیان اینکه بستر توانمندسازی را باید برای این گروه ها ایجاد کنیم، اذعان کرد: ایجاد بسترهای ازدواج، مسکن باید در جامعه ایجاد شود تا این گروه ها حق خود را داشته باشند.

وی به امکانات که ناشنوایان در استان از آن برخوردار هستند اشاره کرد و افزود: اکنون در استان فرزند ناشنوایی نداریم که به آمار ناشنوایان ما اضافه شود.

عفتی اضافه کرد: غربالگری کودکان در بدو تولد از طرح هایی است که در بیمارستانها و مراکز درمانی استان انجام می‌شود و اگر کودکی مشکلی داشته باشد در راستای حل آن اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه بسیاری از معلولیت ها قابل پیشگیری است، گفت: قبل از اینکه دچار آسیب شویم و هزینه های هنگفتی پرداخت کنیم باید با برنامه ریزی صحیح در جهت پیشگیری از معلولیت قدم برداریم.

مدیرکل بهزیستی استان یزد ابراز کرد: رویکرد پزشکی متاسفانه امروز به جای اینکه پیشگیری باشد در حوزه درمان است لذا خانواده ها باید با طرح های سازمان بهزیستی نهایت همکاری را داشته باشند.

وی با بیان اینکه جمعیت سالمندی کشور روز به روز در حال گسترش است، افزود: در سال ۹۵، ۹ تا ۱۰ درصد جمعیت ایران سالمند بودند. متوسطه سالمندی در کشور ۹ درصد و در استان یزد 3/9 درصد می باشد که دارای رتبه دوازدهم در کشور هستیم.

عفتی در ادامه با بیان اینکه رشد جمعیت در کشور 4/1 درصد و رشد سالمندی 7/2 درصد است، افزود: در حال حاضر جمعیت سالمند در کشور هفت و نیم میلیون نفر است و این میزان در استان یزد در حدود ۱۰۰ هزار نفر می باشد که اکثر آنها سالمند خانم می باشد.

وی تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود که سالمندان ما کمتر دچار بیماری شوند. در استان یزد ۲۲ درصد از جمعیت سالمندان تحت پوشش نهادهای خدماتی، ۵۰ درصد آنها تحت پوشش بیمه های امدادی و ۲۰ درصد آنها فاقد حمایت‌های لازم هستند.

عفتی با بیان اینکه ۷۰ درصد سالمندان استان با فرزندان و همسر خود، ۲۲ درصد با فرزند یا همسر و حدود ۷ درصد آنها تنها زندگی می کند، گفت: اکنون خانواده‌ها به سمت تک فرزندی در حال حرکت هستند که این درصد در سالهای آینده قطعاً افزایش خواهد یافت.

وی افزود: ۴۰ بخش در حوزه سالمندی استان یزد سالمندانی که فاقد حمایت باشند را نگهداری می کنند و خدمات دهی را برای آنها در این مراکز ارائه می دهد.

مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه روز جهانی کودک که در شانزدهم مهرماه برگزار می‌شود، گفت: کودک اهمیت خاص خودش را دارد و هرچه وقت بگذاریم برای آینده سرمایه گذاری کرده و با یک جامعه خلاق و مبتکر در آینده روبرو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ۱۱ هزار کودک یزدی در ۳۰۷ مهد کودک استان تحت پوشش قرار دارند، افزود: ایجاد فضای ایمن و بهداشتی در مهد کودک ها برای بازی کردن باید مورد توجه قرار گیرد.

عفتی اضافه کرد: برگزاری جشن در پارک ها، همایش سه ساله ها حسینی در تاریخ بیست و یکم مهر ماه، برگزاری جشنواره ملی فیلم کودک و غیره از دیگر برنامه‌های است که در روز ملی کودک در استان برگزار می شود.

وی ادامه داد: سال گذشته تمام مهد کودک ها در روستاها و مناطق محروم استان از یک وعده غذای گرم بهداشتی استفاده کردند که بیش از سه هزار کودک از این برنامه بهرمند شدند.

وی بیان کرد: همچنین سازمان بهزیستس استان یزد برای حمایت از کودکان خیابانی به ۱۶۰ کودک خدمات ارائه کرده است که ۹۰ درصد آنها اتباع بودنده اند.

وی در پایان به برنامه های هفته پارالمپیک اشاره کرد و گفت: ۴۰۰ نفر از معلولین استان در ورزش قهرمانی و ۱۲۰۰ نفر نیز در ورزش های همگانی فعالیت دارند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :