شناسه : 32758685


مراسم گرامی داشت روز بهاباد و بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی با حضور امام جمعه بهاباد برگزار شد.

به گزارش یزدرسا به نقل از بهاباد نیوز، مراسم روزبهاباد و بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی با حضور امام جمعه، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج، مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه، رئیس حوزه علمیه و اقشار مختلف مردم و جمعی از مسئولان در سالن مقبره علامه ملا عبدالله بهابادی بهاباد برگزارشد.

حجت الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی امام جمعه بهاباد در این مراسم به زندگی عرفانی این عالم ودانشمند بزرگ اشاره کردو گفت: علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی یکی از چهره‌های گمنام علمی است که در مدت عمر با برکت خود خدمات تاثیرگذاری به جامعه بشریت ارائه کرده است.

امام جمعه بهاباد بااشاره به اینکه ملا عبدالله بهابادی در نجف اشرف متولی آستان مقدس حضرت علی علیه السلام بود گفت: با توجه به اوضاع نابسامان شهر نجف شاه عباس صفوی تصمیم گرفت ملاعبدالله بهابادی را به عنوان متولی آستان مقدس حضرت علی (ع) در نجف اشرف معرفی کند .

استاد حوزه ودانشگاه به روزبهاباد وبزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی اشاره کرد و افزود: روز 19 دی به نام روز شهرستان بهاباد نام گذاری شده است که هرسال در این روز یاد علامه ملا عبدالله بهابادی نیز گرامی داشته می شود.

بشکانی  با بیان اینکه ملا عبدالله بهابادی بر گسترش تشیع و حل مشکلات شیعیان تلاشهای فراونی را انجام داد گفت: ملاعبدالله از جمله عالمانی است که در پرتو رابطه با دربار صفوی برگسترش تشیع وحل مشکلات شیعیان تلاشهای زیادی کرد.

وی به کرامات آخوند ملاعبدالله بهابادی اشاره کرد و گفت:  از جمله کرامات آخوند ملا عبدالله یزدی این که وقتی وارد اصفهان شد، چون قدری از شب گذشت، با توجه باطنی نظری به شهر اصفهان کرد. پس به همراهانش گفت: وسایل ما را جمع کنید تا از این شهر با عجله بیرون رویم؛ زیرا، چند هزار بساط شراب می بینم که در این شهر چیده شده است که اگر خدای تعالی عذابی نازل کند، ما هم با آن می سوزیم. پس همراهانش اسباب و وسایل را برداشتند و ملا عبدالله سوار بر مرکب خویش شد،هنوز بیرون شهر نرسیده بودند که وقت سحر فرار رسید آخوند دوباره توجه باطنی به شهر اصفهان کرد. پس به همراهانش گفت: برگردید؛ زیرا، چندین هزار سجاده را می بینم که پهن شده و نماز شب می خوانند. این جبران آن را می کند. آن گاه به منزلی که در شهر داشت، مراجعت کرد.

علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی دراوایل قرن دهم هجری دربهاباد پا به عرصه وجود گذاشت پدرش شهاب الدین از متدینان بهاباد بود که از تمکن مالی خوبی از منزلت خاصی برخوردار بود وی در سال 981 هجری قمری دراواخر حکومت شاه طهماسب صفوی چشم از جهان فرو بست.

اجرای شعر دروصف ملاعبدالله توسط محمد حسن لقمانی یکی از شعرای شهرستان از دیگر برنامه های این مراسم بود

انتهای پیام /
آدرس کوتاه :