شناسه : 38132840
مدیرکل بهزیستی استان یزد:


محمدعلی عطابخش گفت: یزد یکی از 6 استانی است که مرکز جامع درمانی اعتیاد در آن افتتاح می‌شود و معتادان پس از گذراندن دوره درمان، از آموزش فنی حرفه‌ای بهره مند خواهند شد.

محمدعلی عطابخش در گفتگو با خبرنگار یزدرسا به مناسبت هفته بهزیستی گفت: شعار در نظر گرفته شده برای امسال شفافیت، تحول خدمت ،ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده است و در طول این هفته 88 برنامه فرهنگی اجتماعی آموزشی در استان اجرا می‌شود که به دلیل شیوع کرونا برنامه‌ها به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه با گسترش شهرنشینی مسائل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: ابن افزایش آسیب‎ها تحت عنوان اورژانس درمانی نیاز به ساماندهی دارد و اورژانس اجتماعی در مرکز استان و برخی شهرستان‌ها خدمات اقامتی و روزانه خود را در زمینه کودک آزاری، سالمند آزاری، طلاق، خشونت و ... ارائه می‌دهد و همکاران ما از طریق شماره 123 از آن مطلع و به آن رسیدگی می‌کنند.

 

تحویل 22 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی یزد

مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: در سراسر کشور دو هزار و 100 خانه ساخته شده یا تکمیل شده توسط بهزیستی به مددجویان تحویل داده می‌شود که سهم استان یزد 22 واحد است که در هفته بهزیستی از طریق ویدئو کنفرانس این خانه‌ها تحویل داده خواهد شد.

عطابخش از افتتاح مرکز جامع درمانی اعتیاد در یزد خبر داد و افزود: این مرکز با توجه به بررسی تجربه‌ روش های مختلف درمانی اعتیاد برنامه‌ریزی شده است  و یزد یکی از 6 استان در کشور است که این مرکز در آن افتتاح می‌شود و معتادان پس از گذراندن دوره درمان در این مرکز، از آموزش فنی حرفه‌ای بهره مند خواهند شد و با ارائه تسهیلات به آنها موضوع اشتغالشان پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به افتتاح مراکز خانه کوچک در کشور همزمان با هفته بهزیستی گفت: با توجه به تجارب و بررسی‌هایی که صورت گرفته است برای حفظ کرامت سالمندان و معلولان و ارائه خدمات بهتر به آنها، یک مرکز خانه کوچک در شهرستان یزد شروع به کار می‌کند که دارای ظرفیت 12 تا 14 معلول دارد و خدمات در شرایط بهتری به آنها ارائه می‌شود.

 

پرداخت ماهانه بیش از سه میلیارد تومان به معلولان استان

مدیرکل بهزیستی استان یزد در خصوص پرداخت مستمری به جامعه هدف این اداره گفت: بهزیستی استان یزد دارای 845 شریک اجتماعی از جمله مهد کودک‌ها، مراکز توانبخشی، مراکز اجتماعی و ... است که عددی که به صورت ماهانه و مستمر به آنها پرداخت می‌شود مبلغی بالغ بر سه میلیارد تومان برای ارائه خدمات به 11 هزار معلول در استان است.

وی ادامه داد: معلولان و جامعه هدف اداره کل بهزستی استان یزد نیز که تحت شرایط خاصی در منازل خود حضور دارند در مجموع به صورت ماهانه و مستمر سه میلیارد و 800 میلیون تومان به آنها پرداخت می‌شود که برخی از معلولان با توجه به شرایطی که دارند ماهانه 65 هزار تومان و برخی تا بیش از یک میلیون تومان دریافت می‌کنند.

 

98 درصد نوزدان متولد شده استان تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند 

عطابخش در خصوص فعالیت‌های حوزه معاونت پیشگیری بهزیستی استان عنوان کرد: همه بیمارستان‌های استان به دستگاه غربالگری شنوایی مجهز شده‌اند و تمام نوزادان متول شده در این زمینه مورد معاینه قرار می‌گیرند که در سال گذشته 98 درصد نوزادان در سطح استان معاینه شدند  که بیش از 20 هزار نوزاد مورد ارزیابی شنوایی قرار گرفته‌اند که 42 نوزاد کم شنوای قطعی تشخیص داده شدند که برای تعدادی از آنها کاشت حلزون انجام شده و برخی در نوبت هستند.

وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری بینایی در استان نیز گفت: این طرح برای کودکان سه تا 6 سال انجام می‌شود که در سال گذشته با اجرای این طرح 320 مبتلا به آمبلیوپ در استان تشخیص داده شدند  که با این اقدام از معلولیت بینایی این کودکان پیشگیری شد.

 

فعالیت 11 مرکز مشاوره ژنتیک در استان 

مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه 11 مرکز فعال در زمینه مشاوره ژنتیک در استان فعال هستند، افزود: پزشکان و کارشناسان در این مراکز ابتدا مشاوره ژنتیک را انجام می‌دهند و چنانچه نیاز باشد آزمایش ژنتیک نیز صورت می‌گیرد که عمده هزینه‌های آن بر عهده بهزیستی است که هفت هزار مشاوره ژنتیک در سال گذشته انجام شده که در برخی موارد مجوز سقط جنین نیز صادر شده است.

عطابخش مشاوره سامانه 1480 بهزیستی به شهروندان را از دیگر خدمات این نهاد عنوان کرد و افزود: این خدمات مشاوره‌ای در دوران شیوع کرونا از ساعت 8 صبح تا 12 شب در اختیار مردم قرار داشت و در سال گذشته بیش از 28 هزار نفر با 1480 تماس برقرار کردند و از 28 مرکز مشاوره حضوری در استان که به صورت دولتی و غیر دولتی خدمات می‌دهد نیز بیش از 51 هزار شهروند استفاده کردند.

وی در خصوص خدمات اورژانس اجتماعی استان نیز گفت: تماس‌هایی که در سال گذشته با شماره 123 اورژانس اجتماعی برقرار شده  افزایش جزئی آسیب‌های اجتماعی در قالب همسرآزاری، دختران آسیب دیده، کودکان کار و خیابانی  و زنان آسیب دیده در استان را نشان می‌دهد که در این مدت به نزدیک 4 هزار آسیب دیده اجتماعی در استان توسط تیم سیار ارائه خدمت انجام گرفته است.

 

فعالیت 74 مرکز روزانه توانبخشی در استان یزد 

مدیر کل بهزیستی استان یزد با اشاره به تامین مسکن برای خانواده‌های دارای معلول گفت: 379 واحد مسکونی ویژه خانواده تک معلول و زنان سرپرست خانوار به صورت خود مالکی در استان یزد با مشارکت بهزیستی در حال ساخت است و 28 واحد مسکونی نیز برای خانوارهای دارای حداقل دو معلول در حال ساخت است که 60 میلیون کمک بلاعوض به این خانوارها پرداخت شده است.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات اشتغالزایی به معلولان گفت: در مجموع 9 مرکز شبانه‌روزی در استان شامل 6 مرکز سالمندی، دو مرکز روانی مزمن و هفت مرکز معلول جسمی حرکتی در استان فعال است که بالغ بر 812 نفر در آنها نگهداری می‌شوند و 74 مرکز روزانه توانبخشی در استان نیز خدمات توانبخشی آموزشی را به صورت روزانه ارائه می‌کنند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :