شناسه : 37065926
نظر صباغیان درباره مجلس:


نماینده پنج شهرستان استان یزد معتقد است: مشکل اصلی کشور مجلس است، آمریکا و دیگر دشمنان ایران نیز از این ضعف استفاده می‌کنند و البته دولت هم بی تقصیر نیست اما مقصر اصلی که پنهان مانده، مجلس است.

به گزارش یزدرسا، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، مجلس و دولت کنونی را ضعیف‌ترین و ناکارآمدترین مجلس و دولت از ابتدای انقلاب تا کنون می‌دانند. ضعف عملکرد نمایندگان مجلس در کنار عدم شفافیت آن‌ها انتقادهای زیادی را به ویژه در ماه‌های اخیر متوجه مجلس دهم کرده است.

یکی از انتقادهای اساسی به نمایندگان مجلس به عدم توجه بخش قابل توجهی از نمایندگان به موضوع شفافیت آراء آن‌ها مربوط می‌شود. موضوعی که انتقادهای گسترده‌ای را از سوی اقشار مختلف مردم و فعالین فرهنگی و رسانه‌ای متوجه مجلس کرده است.

یکی از این انتقادها، به سخنان اخیر حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان واعظ نام آشنای کشور مربوط می‌شود، جایی که او پنهان‌کاری و عدم پاسخگویی نمایندگان مجلس را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود.

انتقادات صریح پناهیان البته به مذاق برخی از مجلسی‌ها خوش نیامد و آن‌ها هم بیکار نماندند و این خطیب نام آشنا را به شدت مورد هجمه قرار دادند. محمدرضا صباغیان نماینده پنج شهرستان استان یزد نیز در سخنانی نسبت به اظهارات پناهیان واکنش نشان داده است. واکنش صباغیان البته در حالی است که او خود را از نمایندگان حامی طرح شفافیت آراء معرفی کرده است.

اما نکته قابل توجه این است که محمدرضا صباغیان، قبل از این بارها مجلس شورای اسلامی را مورد انتقاد قرار داده و مجلس را عامل مشکلات کشور عنوان کرده است.

مقصر اصلی که پنهان مانده، مجلس است

صباغیان مردادماه سال 97 در جمع اعضای قرارگاه شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی استان یزد(اینجا) گفته بود: مشکل اصلی کشور مجلس است؛ آمریکا و دیگر دشمنان ایران نیز از این ضعف استفاده می‌کنند و البته دولت هم بی‌تقصیر نیست اما مقصر اصلی که پنهان مانده، مجلس است.

وی افزود: در قانون اساسی همه چیز در اختیار مجلس قرار گرفته و حقوقی که در اختیار یک نماینده است در اختیار کمتر کسی از نظر قانونی قرار دارد.

صباغیان با اشاره به اختیارات فراوان نمایندگان مجلس، عنوان کرد: کسی نمی‌تواند یک نماینده را عزل کند وکسی حق محاکمه و تعقیب یک نماینده را ندارد، یک نماینده می‌تواند در تمام مسائل خارجی و داخل وارد شود و اظهار نظر کند .

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه اکنون مجلس و نمایندگان جای پیگیری مسائل کلان و حساس کشور از مسیر اصلی خارج شده‌اند و نماینده‌ها مجبورند مسائل غیرمرتبط را پیگیری کنند چون خود را برای رأی آوردن مدیون کرده‌اند و دیگر برای رسیدگی و حتی مطالعه دقیق موضوعات مطرح شده در مجلس وقت ندارند.

نماینده ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز اظهار داشت: مجلس اگر ناظر خوبی باشد و قوانین خوبی وضع کند همه چیز درست خواهد شد.

مجلس ضعیف دستگاه‌ها و کشور را ضعیف می‌کند

صباغیان همچنین در آبان‌ماه سال 97 در نشست روز تصویب قانون کار(اینجا)، گفت: قانون اساسی کشور ما مترقی است، اما حالا اگر این قوانین عملیاتی نمی‌شوند مشکل اصلی ما نمایندگان مجلس هستیم.

صباغیان همچنین در اردیبهشت سال 98 در گفتگو با خبرنگار یزدرسا(اینجا) با انتقاد از عملکرد مجلس گفت: متأسفانه مشکل این است که مجلس در امور منفعل و ضعیف عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه مجلس ضعیف هم دستگاه‌ها و کشور را ضعیف می‌کند، افزود: باید تغییر رویه را از مجلس به عنوان متولی و ناظر قانون شروع کرد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :