شناسه : 37115827
رئیس شبکه دامپزشکی بافق خبر داد


دکتر فرزانه سالاری گفت: کاری که این شبکه انجام می‌دهد مراقبت‌های واکسیناسیون، درمان و مبارزه با این بیماری‌ها را بر عهده دارد که ماحصل این خدمت نمونه‌گیری که از طیور شهرستان در مورد آنفولانزای فوق حاد پرندگان گرفته‌شده که خوشبختانه نتیجه این نمونه‌گیری‌ها منفی بوده است.

به گزارش یزدرسا؛ نشست دکتر حداد زاده مدیرکل دامپزشکی استان یزد و دکتر سالاری رئیس شبکه دامپزشکی بافق با امام جمعه، فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان در محل هتل نیکان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر فرزانه سالاری رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بافق ضمن تبریک تقارن هفته نیروی انتظامی و هفته دامپزشکی گفت: اعتقاددارم نیروی انتظامی و دامپزشکی یک وجه مشترک داریم و آن‌هم برقراری امنیت به‌گونه‌ای مختلف، سبزپوشان نیروی انتظامی امنیت اجتماعی و سفیدپوشان دامپزشکی امنیت غذایی مردم را بر عهده‌دارند.

وی در ادامه افزود: دامپزشکی در دو حوزه حفظ سرمایه‌های دام و طیور و حوزه سلامت غذایی که هر دو موضوع درنهایت منجر به کنترل بیماری‌های مشترک است فعالیت می‌کند. نزدیک به 1508 بیماری داریم که انسان دچار آن می‌شود و بیش از 50 درصد این بیماری‌ها، بیماری‌های مشترک است.

رئیس شبکه دامپزشکی بافق تصریح کرد: در حوزه سلامت حفاظت از سرمایه‌های دامی شهرستان، بیش از 35 هزار رأس دام سبک، 14 واحد فعال گاوداری در مجتمع گاو شیری که نزدیک به 400 رأس گاو در آن پرورش داده می‌شوند، 28 مجتمع مرغ گوشتی با ظرفیت 417 هزار قطعه، یک مجتمع مرغ تخم‌گذار با ظرفیت 30 هزار قطعه است.

سالاری اظهار داشت: کاری که این شبکه انجام می‌دهد مراقبت‌های واکسیناسیون، درمان و مبارزه با این بیماری‌ها را بر عهده دارد که ماحصل این خدمت نمونه‌گیری که از طیور شهرستان در مورد آنفولانزای فوق حاد پرندگان گرفته‌شده که خوشبختانه نتیجه این نمونه‌گیری‌ها منفی بوده است.

این مقام مسئول گفت: تست مشمشه در 80 درصد اسب‌های شهرستان که منفی بود، در مجتمع گاو شیری در مورد بیماری تب مالت نمونه‌گیری انجام شد که در 400 رأس یک مورد مشکوک بود، در خصوص واکسیناسیون علیه بیماری هاری 20 قلاده سگ را در 6 ماهه ابتدای سال واکسینه انجام دادیم و در خصوص حمل غیرمجاز دام و طیور نیز 9 خودرو توقیف شد.

وی در ادامه به حوزه سلامت غذایی اشاره و بیان داشت: دامپزشکی بازرسی و نظارت را روی 4 مرکز عرضه فرآورده خام دامی انجام می‌دهد، در شهرستان بافق 14 مغازه قصابی، 13 مغازه مرغ و ماهی، 5 مرکز عرضه شیر خام و کلیه رستوران‌ها می‌بایست رصد شود که در 6 ماهه اول سال جاری حدود 2400 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیرقابل‌مصرف معدوم، صدور 18 حکم قضایی برای متخلفین چهار مرکز و پایش لبنیات سطح شهر که نمونه‌گیری‌ها منفی بود.

در پایان این مراسم نیز از تلاش گران عرصه دامپزشکی شهرستان تجلیل شد.

صبح بافق/
آدرس کوتاه :