شناسه : 30362670


براساس آمار 15 درصد افراد هر جامعه را معلولان تشکیل می‎‎دهند که رقم قابل توجهی است و لزوم دقت و توجه و کمک مردم و مسئولان را به این قشر از جامعه نشان می ‏دهد.

به گزارش یزدرسا، براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، 15 درصد افراد هر جامعه را معلولان تشکیل می‎‎دهند که رقم قابل توجهی است و لزوم دقت و توجه و کمک مردم  و مسئولان را به این قشر از جامعه نشان می دهد.معلولان باید بتوانند در هر جامعه‎‎ای همانند دیگر اقشار جامعه به‌راحتی زندگی و از امکانات شهری و اجتماعی بدون دغدغه و مشکلی استفاده کنند.

البته به دلیل پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی‎ها در این حوزه، معلولیت های مادرزادی کاهش یافته است، اما معلولیت‎‎های ناشی از حوادث و مصدومیت ها همچنان بالاست که هر جامعه ای را تحت‌تاثیر خود قرار می‎‎دهد.فرهنگسازی و تغییر بینش مردم در هر جامعه برای نگاه و توجه خاص به معلولان از مسائل مهم آن جامعه است که باید از طریق اطلاع رسانی و استفاده از رسانه ها در این زمینه اقدام شود.

البته دولت نیز باید برای رفع مشکلات معلولان به‌صورت جدی آستین را بالا بزند و نیازهای جسمی، روانی، امکاناتی و رفاهی این قشر از جامعه را نادیده نگیرد.

نگاه صحیح مردم به معلول و معلولیت، نکته ای اساسی است که می‎‎تواند جامعه را هر چه بیشتر شاد، سالم و پویا کند تا هرگز خانواده یا فردی به دلیل معلولیت از زندگی سالم و شاد محروم نشود.همشهری در این باره با «محمدحسین رادمنش»، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل «جامعه معلولان استان یزد»، گفت وگو کرده است که در ادامه مشروح آن را می‎‎خوانید.

جامعه معلولان از چه سالی فعالیت خود را شروع کرده و حیطه فعالیت‎‎های آن چیست؟

جامعه معلولان استان یزد از سال 1376 فعالیت خود را آغاز کرده و معلولان جسمی، حرکتی، ذهنی، نابینا و ناشنوا و تعدادی جانباز را تحت پوشش خود قرار داده است.

هدف اصلی از تشکیل جامعه معلولان چه بوده است؟

بیشترین هدف این جامعه بهبود و صحت بخشی به زندگی جامعه معلولان استان است، ولی فرهنگسازی هرچه بیشتر مردم برای این‌که معلولان و نیازهای آنان در جامعه شناخته شوند نیز از دیگر اهداف تشکیل جامعه معلولان است که در این موارد فعالیت‎‎های خوبی از سوی جامعه انجام شده است.

مراکز خاصی تحت نظر این جامعه فعالیت می کنند؟

بله. 2 مرکز به نام‎‎های «نگین» و «نگار» در نقاط مختلف شهر وجود دارند که به تشخیص و درجه‎‎بندی سطح معلولیت‎‎ها و ارزیابی معلولان می    پردازند و خدمات توانبخشی و آموزشی را به معلولان ارائه می کنند.

برای انجام فعالیت‎‎های جامعه معلولان به طور حتم نیاز به بودجه است، نیاز مالی این جامعه چگونه تامین می شود؟

این بودجه از سوی بهزیستی و از‌طریق یارانه‎‎های دولتی تامین می‎‎شود.

خیرین نیز در این رابطه مساعدت می‎کنند؟

خیر. جامعه معلولان استان یزد از کمک‎‎ها و مشارکت‎‎های خیری برای کمک به معلولان محروم است.

بیشترین علل معلولیت‎‎های کنونی در جامعه چیست؟

در حال حاضر بیشترین معلولیت های جامعه ناشی از تصادفات و ضایعات نخاعی است؛ چرا که با توجه به پیشرفت امکانات و علم پزشکی، معلولیتهای مادرزادی در جامعه بسیار کاهش یافته است.

از فعالیت‎‎های جامعه معلولان بگویید.

در این جامعه 2 هزار پرونده توانبخشی وجود دارد که برای آنها خدمات مختلفی ارائه می‎‎شود که از جمله آنان می‎توان به توزیع وسایل توانبخشی و کمک‌توانبخشی برای افراد نیازمند، همچنین برگزاری دوره های آموزشی ویژه معلولان و خانواده‎‎ها به‌صورت کاملاً رایگان که شامل حرفه‎‎های مختلف و صنایع‌دستی برای توانمند سازی، درآمدزایی و در نهایت خود اشتغالی آنان است، اشاره کرد.

همچنین اردوهای داخل استانی و خارج استانی در طول سال برگزار و به صورت ماهانه نیز نشریه‎‎ای اختصاصی و سراسری با عنوان «آوای رسا» چاپ و توزیع می شود.

گروه تئاتر جامعه معلولان که همه اعضای آن را معلولان تشکیل داده اند تاکنون به چند جشنواره راه یافته است، در سال گذشته نیز در جشنواره اصفهان که با حضور 16 کشور خارجی برگزار شد، شرکت کرد و در بخش‎‎های طراحی دکور، بازیگری و موسیقی به مقام‎‎های خوبی دست یافت.

امسال نیز قصد داریم در جشنواره منطقه ای تئاتر که در خراسان جنوبی و در آذرماه برگزار می‎‎شود، حضور پررنگی داشته باشیم.

در مورد اشتغال معلولان اقدامی انجام شده است؟

طبق قانون حمایت از معلولان مصوب سال 1383، هر دستگاهی 3 درصد از کارمندان خود را باید از جامعه معلولان تشکیل دهد که به هیچ عنوان این قانون رعایت نمی شود.البته جامعه معلولان سعی کرده است که این قانون را حداقل در خود مرکز اجرایی کند به نحوی که در حال حاضر 5 نفر از 35 نفر شاغل در این مرکز معلول هستند؛ این در حالیست یکی از مهم‌ترین اهداف این مرکز توانمند سازی معلولان برای اشتغال و درآمدزایی است.

در رابطه با زندگی بهتر معلولان و حتی ازدواج آنان چه برنامه هایی داشته یا دارید؟

در این مورد سعی می کنیم که ازدواج معلولان به‌صورت مکمل باشد و آزمایشات ژنتیک نیز به‌طور کامل تحت نظر این جامعه انجام می شود.

چه اقداماتی برای تامین مسکن معلولان تحت پوشش انجام داده‎‎اید؟

تاکنون 75 واحد مسکن مهر با مشارکت خود معلولان به آنها واگذار شده است.

چه مشکلاتی در استان در رابطه با معلولان وجود دارد؟

بارها خواستار مناسب‎‎سازی فضاهای شهری برای معلولان شده‎‎ایم؛ چراکه قسمت های مختلف شهر از‌جمله پیاده روها، اتوبوس‎‎ها، اکثر ادارات دولتی، پارک‎‎ها، ایستگاه‎‎های آی‎‎تی و خودپردازها و بسیاری از مراکز دیگر شهر برای معلولان جسمی حرکتی و نابینایان اصلاً مناسب نیستند.

همچنین تعداد کم پل‎‎های عابر پیاده مکانیزه شهر که همواره اغلب آنها خراب یا بسته هستند، از دیگر مشکلات در این حوزه است. البته لزوم مناسب‎‎سازی فقط مختص معلولان نیست، بلکه افراد مسن یا زنان باردار نیز می توانند از این امکانات استفاده کنند.

افراد معلول که مانند سایر افراد جامعه مالیات می‎‎پردازند، حق دارند که از امکانات شهری به نحو احسن استفاده کنند، اما از بیشتر خدمات شهری و رفاهی محروم هستند و جلسات و درخواست‎‎های متعدد در این باره تاکنون نتیجه‎‎ دلخواه نداشته است.

نحوه برخورد کنونی جامعه را با معلولان را چگونه ارزیابی می‎‎کنید؟

ما شعاری داریم که می‎گوییم «با بال شکسته پریدن هنر است»؛ بنابراین عمده فعالیت جامعه باید این باشد که فرهنگسازی کند تا دید مردم نسبت به معلولان عوض شود و با ترحم به معلول نگاه نشود.البته در این رابطه رسانه‎‎ها نقش بسیار مهمی دارند. معرفی بسیاری از معلولان که در کسوت پزشکی، مهندسی و سایر مشاغل مهم جامعه فعالیت می کنند، می‎‎تواند کمک بزرگی به تغییر این نگاه داشته باشد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :