شناسه : 38141585
رئیس سازمان آتش‌نشانی یزد خبر داد


میرجلیلی گفت: در بافت تاریخی شهر یزد احتمال وقوع آتش سوزی بسیار کمتر از ساختمان های فعلی است. اگر اتفاقی هم بیفتد ایجاد تلفات بسیار دور از ذهن است.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا گفت:  خوشبختانه در بافت تاریخی شهر یزد با توجه به معماری ساختمان های قدیمی احتمال وقوع آتش سوزی بسیار کمتر از ساختمان های فعلی است. از سوی دیگر اگر اتفاقی هم بیفتد ایجاد تلفات و مجروح خیلی دور از ذهن است. چرا که دسترسی به حیاط و طبقه همکف وجود دارد و از طرفی به علت ضخامت دیوارها احتمال سرایت حریق به اتاق ها و ساختمان های مجاور بسیار کم است. فلذا خسارت  مالی و تلفات جانی در بافت تاریخی بسیار کمتر از ساختمان های دیگر است.

سید محمد میرجلیلی ادامه داد: تنها در اماکنی که تغییر کاربری انجام شده و به عنوان مثال خانه قدیمی به انبار تجاری اطراف بازار تبدیل شده است می تواند خطرات بالایی به دنبال داشته باشد. برای حل این معضل در درجه اول اخطار تخلیه به افراد داده می شود همچنین مالکین می توانند نسبت به تجهیز محل به ابزار لازم نظیر شبکه بارنده خودکار و اطفای حریق با حجم مخزن آب مناسب اقدام کنند. در این صورت آتش نشانی بابت اطفای حریق نگرانی خاصی نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: برای تسهیل امداد رسانی در بافت تاریخی پیگیر نصب شیرهای آتش نشانی در بافت تاریخی هستیم. اعتبارات این ماجرا در بودجه شهرداری پیش‌بینی شده و در صورت تحقق  دیگر نیاز نیست که ماشین آتش نشانی را با دشواری به محل حریق برسانیم بلکه با پمپ پرتابل و شلنگ و تجهیزات عملیاتی به راحتی می توان اقدام کرد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد از شناسایی و برخورد با واحدهای متخلف خبر داد و اعلام کرد: در صورتی که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی خطری برای ساکنین تصور شده و یا این که احساس شود در صورت بروز حادثه برای آتش نشان ها و نیروهای امدادی ممکن است مشکلاتی بروز کند، اقدامات جدی در دستور کار خواهیم داشت. در این راستا  با هماهنگی مجموعه شهرداری از طریق اداره اجرائیات و رفع تخلفات شهرداری پیگیری های لازم صورت می گیرد. در نهات نیز مواردی که نیاز به دستور قضایی دارد به دادستانی اعلام شده تا با مستندات موجود برای تعطیلی و یا تخلیه اقدام شود. 

 آدرس کوتاه :