شناسه : 30378090
عضو هیأت علمی دانشگاه یزد:


کارشناس مسائل سیاسی گفت: به نظر بنده احتمال می رود طرح برخی موضوعات به دست عوامل نفوذی است که شاید ندانسته سنگ دشمن را به سینه می زنند و در راستای اهداف دشمن گام بر می دارند.

به گزارش یزدرسا؛ روزنامه قانون در مطلبی اقدامات ایران در دفاع از حرم اهل بیت در سوریه را عامل شهادت شهید مدافع حرم محسن حججی اعلام کرد.

دکتر اکبر غفوری در مصاحبه با عصر فرهنگ در این مورد گفت: بر اساس همه تئوری ها و نظریاتی که در رابطه با کارکرد و وظائف دولت ها تعریف شده چه نظریات دوران قدیم و چه نظریات جدید، چه نظریات غربی ها و چه نظریات شرقی ها همه این نظریات بر این نکته اتفاق نظر و اجماع دارند که یکی از مهمترین کارکردهای هر دولتی تامین امنیت ملی آن کشور است. لذا دولت ها باید تلاش و کوشش خود را برای تامین امنیت ملت خود به کار گیرند.

عضو هیأت علمی دانشگاه یزد افزود: در این راستا این سوال مطرح است که پدیده داعش برای چه خلق شده است. یکی از راه ها برای اینکه ببینیم هدف از ایجاد داعش چیست مراجعه به متون و کتبی است که توسط خود مقامات آمریکایی نگارش یافته است. برای مثال خانم کلینتون در کتاب خاطرات خود از دورانی که وزیر امور خارجه آمریکا بود عنوان می کند من برای ایجاد داعش به 112 کشور مسافرت کرده اند. در واقع خود آنها اعتراف می کنند داعش را ما آفریدیم و خلق کردیم.

وی ادامه داد: حتی اگر به دیدار اخیر کسینجر سیاستمدار کهنه کار آمریکایی با ترامپ مراجعه کنید می بینید که کسینجر به ترامپ می گوید آمریکا نباید بگذارد داعش در منطقه از بین برود و باید همچنان از این گروهک تروریستی حمایت کند. از طرف دیگر اسناد و مدارک زیاد دیگری وجود دارد که نشان می دهد حمایت آمریکایی از داعش اظهر من الشمس است. لذا با عنایت به اینکه داعش را برای مبارزه و مقابله  با اسلام، انقلاب و تفکر شیعی آفریده اند مشخص می شود وظیفه ملت و دولت ما تامین امنیت و مقابله با عوامل مخل امنیت کشور است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد بیان داشت: هنر یک کشور باید این باشد که مرزهای امنیتی خود را کیلومترها دورتر از مرزهای جغرافیایی خود قرار دهد و لذا در واقع اگر آنچنان که رهبری فرمودند مقابله با داعش و نقش نیروهای مردمی و سپاه در مقابله با داعش نبود باید در خیابان های همدان و تهران با داعش مقابله می کردیم.

دکتر غفوری ضمن اشاره به اهمیت تامین امنیت از دیدگان دین مبین اسلام تاکید کرد: خداوند در قرآن به مسلمان دستور می دهد چنانچه به شما تجاوزی شد به همان وسیله و شیوه با آن ها مقابله مثل کنید لذا وظیفه ما مقابله به مثل با تروریست های تکفیری است. از طرف دیگر مساله امنیت آنچنان از دیدگاه قرآن از اهمیت بالایی برخوردار است که با اینکه قرآن کشتن یک انسان را برابر با کشتن همه انسان ها می داند اما بحث عدم امنیت، فتنه و آشوب را حتی از بحث کشتن هم بدتر می داند و در قرآن می فرماید «الْفِتْنَهُ اَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ»(آیه 191 سوره بقره) فتنه از قتل هم بدتر است یا «الْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْل» (آیه 217 سوره بقره).

غفوری تصریح کرد: از آنجا که وظیفه همه دولت ها تامین امنیت ملت خود می باشد و از طرف دیگر بحث داعش حرکت نظام سلطه به سرکردگی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مقابله با نفوذ روز افزون انقلاب اسلامی است وظیفه ما مقابله با جریان داعش است و باید هر جا خطری متوجه ملت ما است دولت در رابطه با آن اقدامات اساسی انجام دهد. لذا پرتاب موشک ها و اقدامات دیگر هم از لحاظ عقلی و هم از لحاظ شرعی امری منطقی است.

وی گفت: اگر دقت کنیم می بینیم بخشی از ضربه هایی که در طول تاریخ خورده ایم به عوامل نفوذی که در برخی از ارگان ها نهادها و حتی مطبوعات و رسانه ها حضور داشتند بر می گردد.  به نظر بنده احتمال می رود طرح برخی موضوعات به دست عوامل نفوذی است که شاید ندانسته سنگ دشمن را به سینه می زنند و در راستای اهداف دشمن گام بر می دارند.

انتهای پیام/ع
آدرس کوتاه :