شناسه : 37463425

مقایسه کولر آبی با گازی


کولر آبی بخریم یا کولر گازی، این دو مدل کولر یکی از پرکاربردترین نوع سیستم های سرمایشی در بازار رقابت هستند که هریک مزایا و معایب مختص به خود را دارا می باشند، وبرای خرید این دو محصول برخی نکات و عوامل تاثیر مستقیمی در کارایی مطلوب آنها به همراه دارند که در ادامه به همگی آنها اشاره خواهیم داشت.

افراد بسیاری در هنگام خرید کولر این دغدغه را دارند که کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟ سیستم تهویه مطبوع در ایران عمومأ از نوع کولر آبی و یا کولر گازی می باشد و افرادی که به دنبال خرید یک وسیله ی خنک کننده برای منزل یا محیط کار خود هستند معمولا این دو را در اولویت قرار می دهند. استفاده از کولر آبی یا کولر گازی دارای مزایا و معایبی هستند و هر کدام دارای شرایط نصب، مصرف انرژی، قدرت خنک کنندگی و هوادهی خاصی می باشند. هنگام خرید کولر مناسب با شرایط محل زندگی خود این سوال به وجود می آید که کولر آبی بخریم یا گازی و تفاوت آنها در چیست و کدام یک بیشتر برای خنک کردن هوای محیط مورد نظر ما مناسب تر است . در ادامه ی مطلب کولر آبی و گازی را مورد بررسی قرار داده و درمورد مزایا و معایب هر کدام از آنها پرداخته ایم.
 
ویژگی های کولر آبی
کولر آبی از سری تجهیزات تهویه مطبوع می باشد که از سال ها پیش در کشور ما برای خنک کردن و تهویه  مکان های متفاوت مانند محیط منزل و محل کار مورد استفاده قرار میگیرد. کولر آبی با استفاده از آب، عمل خنک کنندگی محیط را انجام می دهد. اساس کار کولر آبی به این صورت است که با روشن کردن کلید پمپ، آب از طریق ناودان ها به بالای پوشال های کولر هدایت می شود و روی پوشال ها میریزد و آنها را مرطوب نگه میدارد سپس توسط الکتروفن هوا به روی پوشال های مرطوب هدایت می شود و گرمای محیط به آب منتقل شده و با تبخیر شدن آب روی پوشال های کولر آبی، عمل خنک کنندگی انجام می پذیرد. میزان مصرف آب در کولر آبی بالا بوده و با توجه به بحران کمبود آب در کشور این موضوع می تواند بحث برانگیز باشد. برای عملکرد بهتر کولر آبی بهتر است هر ساله کولر آبی سرویس شود و پوشال ها و دیگر قطعات بررسی شده و سرویس انجام گردد. کولر آبی در برندهای متفاوتی مانند لورچ، انرژی، آزمایش، توان و دیگر برندهای موجود با کیفیت ها و ساختار متفاوت در بازار به فروش می رسد و یکی از گزینه های انتخابی شما در هنگام خرید کولر آبی می باشند.
 
نحوه ی عملکرد کولر گازی
کولر گازی بیش از یک قرن است که اختراع شده و برای خنک کردن محیط در فضاهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. کولر گازی با استفاده از گاز مبرّد که داخل کمپرسور آن وجود دارد عمل خنک کنندگی را انجام می دهد. کولر گازی اسپلیت دارای دو یونیت داخلی و خارجی می باشد که یونیت داخلی کولر گازی در داخل محیط و در فضای داخلی مانند اتاق یا سالن قرار می گیرد، و یونیت خارجی که شامل کمپرسور و کندانسور می باشد ترجیحا باید بیرون از محیط و در هوای آزاد مانند بالکن یا حیاط نصب می شود. یونیت داخلی وخارجی کولر گازی به وسیله ی لوله های انتقال دهنده ی گاز مبرّد به یکدیگر متصل می شوند. اساس کار کولر گازی به این صورت است که گاز مبرّد درون کمپرسور متراکم شده و به سمت کندانسور هدایت می شود و در طی مسیر گرما را از دست داده و تبدیل به مایع می شود سپس این مایع از طریق لوله ها به یونیت داخلی ( اواپراتور) منتقل شده و در محل اواپراتور با تأثیر گرفتن از دمای محیط، تبخیر و دوباره تبدیل به گاز می گردد، با این کار سرمای خود را به لوله های اواپراتور و محیط باز می گرداند. با گردش فن مخصوص پروانه داخلی، هوای اتاق از یک طرف پنل داخلی وارد می شود و با عبور از بین لوله های اواپراتور، سرد می شود و از طرف دیگر به سمت اتاق هدایت می شود. با تبخیر گاز مبرّد در اواپراتور و مکش مجدد آن بوسیله کمپرسور همچنان این سیکل ادامه پیدا می کند. کولر گازی ها با موقعیت نصب متفاوت مانند ایستاده، پرتابل و دیواری توسط سازنده های داخلی و خارجی با برندهای متفاوتی همچنین در مدل های معمولی و اینورتر با کیفت های متفاوت تولید و در بازار ایران توسط نمایندگی های معتبر با گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می گردد.
 
 کولر آبی بهتر است یا گازی، کدام یک را بخریم
برای خرید و انتخاب وسیله ی سرمایشی مناسب جهت خنک کردن و ایجاد هوایی خنک و مطبوع، نکته ی حائز اهمیت اقلیم و شرایط جغرافیایی محل زندگی می باشد، از آنجا که کولر آبی به وسیله تبخیر آب، عمل خنک کنندگی را انجام میدهد در مناطقی با آب و هوای شرجی و مرطوب استفاده از کولر آبی توصیه نمی شود، همچنین هنگام خرید به این نکته باید توجه نمود که هزینه خرید، نصب و نگه داری کولر گازی نسبت به کولر آبی بالاتر است. کولر آبی تنها دارای دو دور کند و تند می باشد اما کولر گازی را می توان روی درجه ی مورد دلخواه تنظیم نمود. کولر گازی مصرف انرژی برق بیشتری نسبت به کولر آبی دارد و بر خلاف کولر گازی که گازهای سمی و مخرب لایه اوزون تولید می کند در مقابل کولر آبی خطری برای محیط زیست ندارد و این امر از مزیت های کولر آبی به شمار می رود. کولر گازی به دلیل داشتن فیلترهای مخصوص هوای پاک و سالم را در خانه ایجاد میکند اما کولر آبی به دلیل اینکه معمولا در پشت بام قرار میگیرد و در معرض آلودگی می باشد همچنین مرطوب بودن پوشال ها محل مناسبی برای تجمع باکتری و قارچ می باشد و این ذرات معلق و آلرژی زا به راحتی وارد محیط منزل می شوند. در برخی کولر های گازی چرخه ی انتقال گرما می تواند معکوس شود و می توان در فصل سرد نیز به عنوان وسیله ی گرمایشی استفاده نمود و از مزیت های کولر گازی نسبت به کولر آبی می باشد. بنابراین هنگام خرید مزایا و معایب هریک را در نظر گرفته و با اطمینان خاطر خریدی مطمئن و مقرون به صرفه خواهید داشت.در حال حاضر با توجه به نیاز بازار شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع سیستم های مطبوع از جمله کولر آبی و کولر گازی فعالیت گسترده ای دارند، از برندهای مطرح در این خصوص که از سطح کیفیت بسیار بالایی برخودار هستند می توان به کولر گازی ایران رادیاتور اشاره نمود که با توجه به سطح کیفیت بسیار بالا طی چند سال حضور در بازار توانسته سهم قابل توجهی از بازار فروش را به خود اختصاص دهد. بعد از تصمیم در خصوص اینکه کولر آبی بخریم یا کولر گازی انتخاب بعدی برند آن محصول است که مطرح می شود. اگر به بازار مراجعه کرده باشید خواهید دید که کولر گازی با دهها برند متنوع موجود است که هریک از آنها ویژگی های مختص به خود را دارا می باشد، که شاید انتخاب برای مشتریان را کمی سخت کند. به همین منظور شما می توانید برای آشنایی با تعدادی از برندهای خوب کولرگازی در ایران ، مقاله مرتبط وبسایت رجانیوز را مشاهده فرمایید.  که در این مقاله برندهای مطرح و پرفروش بازار تهویه مطبوع را که در سالهای اخیر به واسطه سطح کیفیت بسیار بالا سهم قابل توجهی از فروش را به خود اختصاص داده اند را برای کمک به خریدی بهینه و مقرون به صرفه فراهم آورده است.
 
شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به فروشگاه دماپویا نسبت به مشاهده و خرید سایر سیستم های تهویه مطبوع اقدام نمایید.آدرس کوتاه :