شناسه : 38565786
برای اولین بار منتشر شد

مهر تایید آمار بر پیوند رعایت پروتکل‌ها با میزان کرونایی‌ها/رعایت پروتکل‌ها؛ «مسئولیت اجتماعی» یا «خوب ناخوشایند»!


با نیم نگاهی به روند رعایت پروتکل ها با تعداد موارد ابتلا به خوبی می توان دریافت که هر کجا رعایت شیوه نامه ها توسط مردم کم رنگ شود ابتلا هم افزایش پیدا می کند.

به گزارش یزدرسا، ویروس کووید 19، مهمان ناخوانده ای که مردم دنیا او را کرونا خطاب می کنند، یک ویروس کوچک اما ترسناک و البته مرگبار! بیماری ناشناخته ای که تاکنون بیش از 37میلیون و 500 هزار نفر را مهمان خود کرده و بیش از 1 میلیون انسان را سرآزیر قبر!

ایران هم از میزبانی این ویروس منحوس استثنا نیست و با 496هزار مبتلا و بیش از 28هزار جانباخته در رده سیزدهم کشورهای جهان در ابتلا به کرونا قرار گرفته است.

***ارتباط مستقیم رعایت پروتکل ها میزان مبتلایان

انچه از ابتدای شیوع این بیماری بیش از درمان و دارو و واکسن مورد وجه بوده است دقت در مراقب و پیشگیری است که با شستن مکرر دست ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی می توان تا حدود زیادی از هجوم این ویروس ناشناخته جلوگیری کرد.

در ایران به دلبل ناشناخته بودن این ویروس، در ابتدا یعنی اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه مردم تا 77.57 درصد پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند و از سفرهای غیرضروری خود داری حتی رفتن به سیزده به در را هم لغو کردند اما این مراقبت در سه ماه بعد بسیار کاهش یافت و به رقمی معادل 17.29درصد در نیمه خرداد ماه رسید که زمینه ساز شروع موج دوم شد.

با تولید ملزومات بهداشتی مانند ماسک، میزان رعایت مردم در سطح کشور در نیمه مرداد ماه به بیش از 80درصد رسید و تب کرونا هم تا حدود در کشور فروکش کرد اما از نیمه شهریور این درصد نزولی شد تا در ابتدای مهر ماه درصد رعایت ها به زیر شصت درصد رسید و با توجه به افزایش تجمعات در این ماه زمینه موج سوم کرونا در کشور رقم زده شد که این با بررسی نمودار روند میزان درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به خوبی مشخص می شود.

با نیم نگاهی به دو مقوله رعایت پروتکل ها با تعداد موارد ابتلا به خوبی می توان دریافت که هر کجا رعایت شیوه نامه ها توسط مردم کم رنگ شده است ظرف مدت یک یا دو هفته میزان ابتلا هم افزایش پیدا می کند که در این میان روزانه 100 تا 200 نفر و بلکه بیشتر جان خودشان را از دست می دهند.

***نزول دلهره آوری رعایت پروتکل ها در یزد از 80 به 44درصد!

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی با شیوع بیماری در جامعه ارتباط مستقیم دارد اظهار کرد: با بررسی نمودار میزان رعایت پروتکل ها با نمودار میزان ابتلا دقیقا مشخص می شود که این دو مقوله باهم در ارتباط هستند.

وی افزود: تقریبا در هر زمانی که به دلایل مختلف مانند مناسبت ها و رویدادها، رعایت پروتکل های بهداشتی ضعیف شود دو هفته بعد شاهد رشد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا هستیم و با گذشت یک ماه موارد مرگ و میر ناشی از این ویروس افزایش پیدا می کند.

جعفری با بیان اینکه موج سوم شیوع کرونا هم به دلیل تضعیف رعایت پروتکل هاست تصریح کرد: در مهرماه نسبت به ماه های گذشته با کاهش قابل توجه رعایت پروتکل ها روبرو بوده ایم و این مقوله از 80درصد در اوایل شهریور ماه به 44درصد در سطح کشور رسیده که نزول دلهره آوری است.

وی عنوان کرد: امروز از مرحله آموزش، اطلاع رسانی و اخطار برای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی عبور کردیم و با توجه به تهدید جان مردم هر کجا عدم رعایت پروتکل ها دیده شود به شدت و با قوه قهریه برخورد می کنیم و متخلفین را مستقیم به دادگاه معرفی خواهند شد.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان یزد با بیان اینکه نحوه برخورد با متخلفین در قانون پیش بینی شده است گفت: هر متخلفی در امور بهداشت محیط کار در مرحله اول به دادگاه معرفی می شود، در مرحله دوم تعطیلی یک هفته ای و در نهایتا اگر منجر به بار سوم شود لغو مجوز دائم برای فرد خاطی در نظر گرفته می شود.

جعفری با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا 6هزار شکایت مردمی در سامانه 190 ثبت شده است گفت: شهروندان یزدی در هرصنف، واحد و مرکزی مواردی از عدم رعایت پروتکل ها مشاهده کردند می توانند با تماس با سامانه 190 اطلاع رسانی کنند و بازرسین مرکز بهداشت ظرف مدت 48 ساعت به ان رسیدگی خواهند کرد و مردم مطمئن باشند جدیت برخورد در گزارشات مردمی بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

*** وضعیت میزان درصد رعایت پروتکل ها در استان ها

انچه از وضعیت میزان درصد رعایت پروتکل ها در استان ها اعلام شده، این شیوه نامه ها از 50درصد تا 79درصد متفاوت است.

استان یزد که همیشه به قطب درمان جنوبی و مرکز ایران شناخته می شود واز این ویروس در امان نمانده و با 66.17درصد رعایت پروتکل ها، ماه ها است که این استان در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برد و این یعنی قدرت سرایت ویروس کرونا بیش از کذشته شده است.

 

شاید دز ابتدای شیوع ویروس کرونا هم به دلیل ناشناخته بودن و هم محدودیت در اقلام بهداشتی مانند ماسک عنوان می شد همه نیازمند استفاده از ماسک نیستند اما کم کم با افزایش تعداد ابتلا و البته یک جهش تولید در اقلام بهداشتی، ضرورت استفاده از ماسک برای همه حتی کودکان یکسان اعلام شد و تقریبا بهترین روش برای پیشگیری از این ویروس منحوس است.

شاید نگاهی به روند استفاده از ماسک توسط مردم در اماکن مختلف این موضوع را ثابت کند که هر کجا استفاده از ماسک توسط مردم جدی گرفته شده، شیوع کرونا هم آرام گرفته است.

 

اگرچه استان یزد در اعمال محدودیت ها، تعطیلی مدارس و تولید ماسک جزو اولین استان ها بود و انصافا ستاد مبارزه با کرونای استان یزد در عملکرد نمره قابل قبولی را می گیرد اما شیوع موج سوم کرونا در این استان نگرانی ها شدیدتری را ایجاد کرده است تا جایی که در چند روز گذشته همه ظرفیت تخت های ویژه مخصوص بیماران کرونایی استان یزد پر شد و با برگزاری جلسه اضطراری مقرر شد تخت های سی سی یو به تخت های ای سی یو تغییر کند که همین موضوع می تواند هشداری هم برای بیماران قلبی و عروقی باشد.

بیش از هر تدبیری که برای مقابله با ویروس کرونا توسط ستاد ملی و ستادهای استانی گرفته است آنچه مهم است باور مردم بر این کنته است که تنها کسی که می تواند ان ها را از شر این ویروس منحوس نجات دهد خودشان هستند، هر چند که ایران ها نسبت به بسیاری از ملل دیگر در مقابله با کرونا خوب عمل کرده اند اما تا اینکه پیشگیری از کرونا و رعایت نکات بهداشتی به یک مسئولیت اجتماعی تبدیل شود راه زیادی وجود دارد.
آدرس کوتاه :