شناسه : 38904108
کارشناس مسائل غرب آسیا:

موشک‌باران پایگاه عین‌الاسد نشان داد دوران "بزن در رو" تمام شده است


جعفر قنادباشی گفت: حمله به عین‌الاسد نشان داد ما در گرفتن انتقام جدی هستیم و اینکه می‌گوییم دوران بزن در رو تمام شده است در عمل به آن پایبندیم.

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به پیام‌های حمله موشکی ایران به پایگاه تروریستی عین‌الاسد گفت: عملیات موشکی ایران علیه پایگاه آمریکایی عین‌الاسد، نتایج قابل توجهی را به دنبال داشت که یکی از آن‌ها این بود که قابلیت‌های موشکی ما را برای دشمن و برای کشورهایی که خیال همسویی و همراهی با دشمن را در سر دارند، به نمایش گذاشت.

وی افزود: در واقع عملیات موشکی ایران علیه عین‌الاسد تبدیل شد به رزمایشی برای اثبات توانمندی فوالعاده موشکی ما که کمتر کشوری از آن برخوردار است. همچنین در این عملیات به دشمن نشان داده شد که ما در گرفتن انتقام جدی هستیم و اینکه می‌گوییم دوران بزن در رو تمام شده است در عمل به آن پایبندیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: موشک‌باران پایگاه آمریکایی نشان داد به رغم همه تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی که به ما وارد شده است، اما قابلیت‌های ما در تأمین نیازمندی‌هایمان کاهش پیدا نکرده و بلکه انگیزه ما را برای تولید نیازهایمان بیشتر کرده است.

قنادباشی خاطرنشان کرد: ایران نشان داده است که نیازی به سلاح‌های کمپانی‌های بزرگ فروشنده تسلیحات  ندارد و آن‌ها نمی‌توانند مسئله سلاح را بصورت اهرمی برای اعمال فشار علیه ما مورد استفاده قرار دهند.

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم نیازهای خودمان را با همه قابلیت‌ها و ظرفیت‌هایی که در داخل داریم تهیه کنیم و نیازی به شرکت‌های بزرگ تسلیحاتی نداریم و به همین دلیل هم برخلاف بسیاری از کشورها، ناگزیر نیستیم که برای دریافت سلاح به دیگران باج دهیم یا مثلا کارشناسان آن‌ها را به همراه سلاح‌هایشان به کشورمان راه دهیم چون بسیاری از کشورهای دنیا که سلاح به یک کشوری می‌فروشند آن کشور را ناگزیر می‌کنند که همراه با آن سلاح کسانی به عنوان آموزش به آن کشور بروند که این افراد عمدتا جاسوس هستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: اما از همه مهم‌تر اینکه ما در جریان موشک باران پایگاه آمریکایی عین‌الاسد ثابت کردیم که هر کس تهدیدی علیه ما اجرا کند در مقابل ضرباتی را دریافت خواهد کرد و به عبارت دیگر آنچه که در عین‌الاسد اجرا شد بخشی از سیاست کلان ما در ایجاد بازدارندگی در برابر دشمن بود.

قنادباشی ادامه داد: بازدارندگی یعنی اینکه دشمن به دلیل احتمال خطراتی که ممکن است با آن روبرو شود از فکر حمله به ما منصرف شود و ما در عین‌الاسد به دشمن اثبات کردیم که ایران این قابلیت را دارد و اگر دشمن بخواهد تهدیدی کند ما می‌توانیم ضربات متقابلی را به او وارد کنیم.

وی با بیان اینکه انتقام سخت هنوز باقی مانده است، تصریح کرد: عین‌الاسد مقدمه و زمینه خوبی بود برای اینکه دشمن بداند ضربات سخت ما تا چه اندازه قوی خواهد بود؛ از طرف دیگر حمله به عین‌الاسد ضعف نیروهای امریکایی را نیز نشان داد چرا که آن‌ها نتوانستند بفهمند ما از کجا و چگونه موشک‌هایمان را شلیک می‌کنیم و سیستم‌های ضدموشکی آن‌ها نتواسنت اقدامی را صورت دهد.

قنادباشی گفت: این مهم است که دشمن واقعا به رغم همه تبلیغات و جار و جنجال‌هایی که می‌کند توانش برای مقابله با حرکت‌های دفاعی ما بسیار اندک است و این برای دوستان ایران امیداروی را ایجاد کرد که آن‌ها بدانند ایران در برابر هر تهدیدی می‌تواند مقابله کند و برای دشمنان ایران ناامیدی و یأس و انفعال را به همراه داشت.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.