شناسه : 31944526
رئیس کتابخانه‌های عمومی ابرکوه مطرح کرد


رئیس کتابخانه‌های عمومی ابرکوه گفت: عدم وجود زیرساخت‌های کافی و مناسب در بعضی کتابخانه‌های ابرکوه، از مهمترین موانع انگیزه مردم جهت روی آوردن به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی است.

به گزارش یزد رسا، قاسم برزگر رئیس کتابخانه‌های عمومی ابرکوه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی در مصاحبه با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد: تعداد 7 باب کتابخانه عمومی در سطح شهرستان مشغول به فعالیت است، که از این تعداد 5 باب آن به‌صورت شهری و 2 باب آن به‌صورت روستایی مدیریت می‌شوند.

عضویت 10 درصد جمعیت مردم ابرکوه در کتابخانه‌ها
برزگر با اشاره به عضویت 10 درصد جمعیت مردم ابرکوه چیزی حدود 5 هزار نفر در کتابخانه‌های شهرستان، گفت: نشست کتاب‌خوان، جمع خوانی، معرفی و نقد کتاب، ن مسابقات کتاب‌خوانی، برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان، کارگاه‌های آموزشی از اهم برنامه‌های فرهنگی است که باهدف گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در ابرکوه برگزار می‌شود.

عدم وجود زیرساخت‌های کافی و مناسب اساسی‌ترین مشکل حوزه کتاب در ابرکوه
وی افزود: در خصوص کمبودها و مشکلات حوزه کتاب، تصریح کرد: عدم وجود زیرساخت‌های کافی و مناسب در بعضی کتابخانه‌های شهرستان ازجمله کتابخانه جلایی اسفندآباد، که با پیگیری‌های انجام‌شده و قول مساعد مسئولان رده‌بالا امیدواریم تا پایان سال جاری، ساخت آن آغاز شود و بتواند به انحواحسن خدمات را به مردم منطقه ارائه کند، از مهمترین موانع انگیزه مردم برای مراجعه به کتابخانه است.

توجه بیشتر مسئولان دستگاه‌ها به اعتبارات بخش فرهنگی موجب رفع موانع حوزه کتاب
رئیس کتابخانه‌های عمومی ابرکوه عنوان کرد: یکی دیگر از موانعی که با رفع آن زمینه توسعه فرهنگی شهرستان فراهم می‌شود، توجه بیشتر مسئولان دستگاه‌های مختلف به اعتبارات و بودجه بخش فرهنگی و فعالیت‌هایی که می‌توانند در این زمینه انجام دهند، است.

برزگر تأکید کرد: مورد دیگر که در حوزه مطالعه و کتاب‌خوانی مشکلاتی را ایجاد کرده است، کمبود بودجه‌های کتابخانه‌ها است که کفاف برنامه‌های فرهنگی سطح شهرستان همچون شاداب سازی، جذاب سازی، ارائه خدمات به‌روز و نو، و... ، که مخاطب پسند و آرامش‌دهنده برای مراجعه‌کننده است، را نمی‌دهد.

کسب رتبه‌های برتر استانی و کشوری توسط کتابداران ابرکوه
وی تصریح کرد: در سال گذشته با توجه به بازدیدهایی که به‌صورت دوره‌ای از کتابخانه‌های ابرکوه انجام شد، برخی مشکلات سیستم گرمایشی و سرمایشی آنها با پیگیری از نهاد کتابخانه‌ها در تهران برطرف شد ولی ازآنجاکه ابرکوه ظرفیت‌های زیادی در حوزه فرهنگ و توسعه کتاب‌خوانی دارد، هنوز کمبودهایی احساس می‌شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ابرکوه در بحث مدیریت کتابخانه‌ها رتبه دوم و سوم را در بین شهرستان‌های استان یزد دارد، که این امر نشان از توجه خاص به کتابخانه‌ها است.

برزگر ادامه داد: همچنین از سال 92 تاکنون هرسال کتابدار نمونه و مسئول برتر از بین معدود افراد در سطح کشور، از ابرکوه انتخاب می‌شوند، که مهر تأیید بر نقاط قوت نیروی‌های انسانی و استعدادهای شهرستان است.

رشد 3 برابری حضور مردم ابرکوه در برنامه‌های فرهنگی
وی با اشاره به برگزیده شدن کتابخانه شهید ذبیح اله شفیعی در جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب و تشکر از یاری مسئولان شهرستان، گفت: امیدواریم که مسئولان دستگاه‌های اجرایی به همکاری‌های خود ادامه دهند، زیرا حمایت‌های ویژه آنها در برخی برنامه‌های فرهنگی و کتابخانه‌ها، در جشنواره‌های کتاب‌خوانی و رضوی موجب رشد 3 برابری شرکت‌کنندگان در آن برنامه‌ها شده است.

برزگر در پایان عضویت رایگان در کتابخانه‌ها، برگزاری نمایشگاه کتاب نویسندگان ابرکوهی، مسابقات کتاب به‌صورت مجازی، دیدار با امام‌جمعه، فرماندار و اعضاء شورای شهر، بازدید کتابداران از مدارس، بازدید مسئولان و دانش آموزان از کتابخانه‌ها را از برنامه‌های هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار معرفی کرد.

انتهای پیام/ ف
آدرس کوتاه :