شناسه : 38461560
استاد دانشگاه یزد:

نتیجه انتخابات آمریکا هیچ تأثیری در وضعیت اقتصادی ایران نخواهد داشت


استاد دانشگاه یزد گفت: هرچند جریان غرب‌گرا روی انتخابات آمریکا حساب باز کرده است، اما در عمل، نتیجه انتخابات آمریکا تأثیری بر مردم ایران نخواهد داشت.

اکبر غفوری عضو هیئت علمی دانشگاه یزد و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده گفت: آمریکا طی 42 سال بعد از انقلاب اسلامی سعی کرده است از همه ابزارها علیه نظام اسلامی استفاده کنند و امروز نیر آمریکایی‌ها چهار راهبرد را به عنوان راهبردهای اصلی تقابل با جمهوری اسلامی در نظر گرفته‌اند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین راهبردها بحث مهار و تحریم انقلاب و نظام اسلامی است که به نظر می‌رسد این راهبرد مقرون به صرفه‌تر برای آن‌ها است و بیشتر از سایر گزینه‌ها در دستور کار آن‌ها قرار گرفته است؛ هدف ان‌ها از این راهبرد این است که جامعه ایران را به مرحله انفجار از درون برسانند.

دشمن می‌خواهد مدل برجام را به سایر حوزه‌های قدرت راهبردی ایران تعمیم دهد

استاد دانشگاه یزد اظهار داشت: البته آن‌ها همیشه در تحلیل‌هایشان دچار خطا و اشتباه می‌شوند و در واقع ملت ایران را نمی شناسند چرا که مسئله تحریم در فرهنگ اسلامی ما چیز جدیدی نیست؛ پیامبر اسلام(ص) سه سال در شعب ابی‌طالب تحریم شد و در کربلا نیز آب خوردن را بر امام حسین علیه‌السلام تحریم کردند.

غفوری خاطرنشان کرد: راهبرد دیگر آمریکا این است که این دولت تلاش می‌کند فضای ضدایرانی را در نظام بین‌الملل علیه ایران ایجاد و ایران را به عنوان یک نیروی اخلالگر معرفی کند تا بتواند از مکانیسم ماشه علیه کشورمان استفاده کند و لذا می‌بینیم که حتی مسئول میز ایران در آمریکا عوض و اقدامات ضدایرانی تشدید می‌شود.

وی اضافه کرد: راهبرد سومی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند پیروزی بدون جنگ است همچنان که در ارتباط با شوروی، آمریکایی‌ها همین تز را به کار بردند و به دنبال پیروزی بدون جنگ بودند به نظر می‌رسد با ایران هم دارند همین برنامه را دنبال می‌کنند و سعی می‌کنند مدل برجام را به سایر حوزه‌های قدرت راهبردی ایران مانند بحث منطقه‌ای و مباحث موشکی نیز تعمیم بدهند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: راهبرد دیگر آن‌ها این است که تلاش می‌کنند ایران را وادار به مذاکرات جامع کنند مذاکراتی که علاوه بر بحث هسته‌ای، بحث منطقه‌ای، موشکی و نظام بازرسی و مسائل دیگر را در آن قرار بگیرد؛ البته به نظر می‌رسد که چنین اتفاقی در این مدت کمتر از دو ماه تا زمان انتخابات آمریکا و همچنین تا پایان دولت روحانی نخواهد افتاد.

بایدن معاون همان اوبامایی بود که بیشترین تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران در زمان او وضع شد

غفوری با اشاره به وضعیت انتخابات آمریکا عنوان کرد: در حال حاضر جو بایدن در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیشتاز است، البته این در شرایطی است که هنوز مناظرات انتخاباتی شروع نشده است و احتمال می‌رود این مناظرات همه چیز را در آمریکا تغییر بدهد و پیشتازی بایدن تغییر کند؛ افزون بر این از طرف دیگر ناسیونالیسم آمریکایی با توجه به اعتراض‌های اخیر در این کشور، فعال و تشدید شده است که این موضوع نیز می‌تواند به نفع ترامپ باشد.

وی با بیان اینکه چندماهی تا پایان دولت روحانی بیشتر نمانده و به نظر می‌رسد هرگونه توافق و مذاکره در زمان این دولت مسئله‌ای پایان یافته است بیان کرد: متأسفانه در داخل کشور برخی خوش‌بینی‌هایی نسبت به مسئله انتخابات آمریکا وجود دارد و برخی می‌خواهند اینطور القا کنند که مثلا اگر جو بایدن رأی بیاورد خیلی از مسائل حل می‌شود؛ در حالی که بایدن معاون همان اوبامایی بود که بیشترین تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران در زمان او وضع شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد یادآور شد: در صورتی که ترامپ مجددا پیروز انتخابات شود در دور دوم نیز فشار حداکثری علیه ایران را ادامه خواهد داد و البته اصلاح‌طلبان نیز پیروزی مجدد ترامپ را به مثابه تضعیف موضع خودشان به ویژه در انتخابات آینده می‌دانند و انگیزه آن‌ها برای مشارکت در انتخابات سال 1400 کمتر خواهد شد و به همین دلیل رسانه‌های بیگانه نیز فعالیت‌هایشان را علیه انتخابات ایران و حمله به انتخابات تشدید خواهند کرد و برای کاهش مشارکت در ایران تلاش می‌کنند.

غفوری ادامه داد: این در حالی است که جریان اصلاح‌طلب پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا را برای خود موفقیت می‌داند و جان تازه‌ای می‌گیرد و با جدیت بیشتری وارد صحنه انتخابات سال 1400 خواهد شد و شانس بیشتری نیز برای خود در پیروزی انتخابات قائل خواهد بود و بر همین اساس رسانه‌های خارجی نیز تغییر مشی می‌دهند و بجای تحریم انتخابات به حمایت از اصلاح‌طلبان خواهند پرداخت؛ لذا به نظر می‌رسد بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، ما شاهد شروع جدی فعالیت‌های انتخاباتی جریان‌های سیاسی در ایران باشیم.

نتیجه انتخابات آمریکا هیچ تأثیری برای مردم ایران نخواهد داشت

وی تأکید کرد: آنچه روشن است اینکه هرچند جریان غرب‌گرا روی انتخابات آمریکا حساب باز کرده است، اما در عمل، نتیجه انتخابات آمریکا هیچ تأثیری برای کشور و مردم ایران نخواهد داشت و برای اقتصاد ایران هیچ تفاوتی نخواهد کرد که چه کسی در آمریکا رئیس‌جمهور شود.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در این وضعیت آنچه که وظیفه دولت است این است که دیپلماسی بسیار قدرتمند و قوی را در همین مدت به کار بگیرد و به دیدگاه‌های کارشناسی توجه داشته باشد و از نگاه‌ها و نگرش‌های خطی پرهیز کند.

غفوری افزود: دستگاه دیپلماسی باید به این موضوع توجه داشته باشد که امتیاز دادن به طرف مقابل به امید کوتاه آمدن او، نسخه غلط و نابجایی است و در واقع امتیاز دادن نه تنها موجب کوتاه آمدن دشمن نمی‌شود بلکه او را جری‌تر می‌کند.

وی اظهار داشت: در هفت سال عمر دولت آقای روحانی همین اواخر است که نگاه به شرق در دولت فعال شده است در حالی که می‌طلبد در این مدت پیش رو دیپلماسی ما بیشتر تقویت شود و رفت وآمدها با شرقی‌ها به ویژه با روسیه و چین بیشتر شود مخصوصا اینکه سه کشور ایران روسیه و چین به عنوان یک قدرت می‌توانند در برابر آمریکا قرار بگیرند و شکست هایی را بر آمریکا تحمیل کنند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد بیان کرد: تا الان هم ما شکست‌های زیادی را بر آمریکا تحمیل کرده‌ایم که خود همین شکست‌ها باعث شده از یک طرف یک نوع بدبینی از سوی جامعه ایران نسبت به آمریکا شاهد باشیم و از سوی دیگر آمریکایی‌ها فهمیدند که فشار حداکثری جوابگو نخواهد بود و شاید یکی از دلایلی که اروپایی‌ها نگاهشان به ما عوض شده استنباطشان این بود که این فشارها می‌تواند جامعه ایران را مضمحل کند اما دیدند اتفاقی نیفتاد.

بعید است آمریکا بتواند از مکانیسم ماشه استفاده کند

غفوری خاطرنشان کرد: اینکه ترامپ و پمپئو بر استفاده از مکانیسم ماشه تأکید دارند خیلی بعید است بتوانند از آن استفاده کنند چراکه آمریکا از برجام خارج شده است هرچند که متأسفانه در بحث برجام عدم دقتی که شده این بوده که در قطعنامه 2231 که در واقع زمینه‌ساز برجام بود در آنجا بجای دولت‌های «عضو»، دولت‌های «مشارکت‌‌کننده» ذکر شده است و آمریکا می‌گوید ما جز دولت‌های مشارکت‌کننده بودیم و می‌خواهد از این بند برای استفاده مکانیسم ماشه استفاده کند.

وی عنوان کرد: اگر امریکا موفق شود مکانیسم ماشه را فعال کند که البته خیلی بعید است، با توجه به مصوبه دو فوریتی مجلس احتمال دارد ایران از برجام خارج شود، همچنین امکان دارد ایران پروتکل الحاقی را تعلیق و هرگونه همکاری را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطع کند و یا امکان دارد ایران کلا دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهد. راه چهارمی هم وجود دارد که ممکن است نگاه دولت روحانی باشد و آن بحث باقیماندن در برجام و پیگیری راهبرد صبر تا انتخابات آمریکا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تأکید کرد: البته غیرقابل انکار است که امروز آمریکا در حال افول است و همانگونه که حضرت امام فرمودند ما آمریکا را ما زیر پا می‌گذاریم.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :