شناسه : 31469595
به مناسبت روز جهانی تخم مرغ؛


به مناسبت روز جهانی تخم مرغ اولین جشنواره پخت غذا با تخم مرغ با شعار تخم مرغ معجون سلامتی در شهرستان میبد برگزار شد.

به گزارش یزدرسا؛ به نقل از میبد خبر، اولین کارگاه آموزشی و جشنواره پخت غذا با تخم مرغ با همکاری جهادکشاورزی، اداره آموزش و پرورش و شورای اسلامی شهر میبد در سالن آمفی تئاتر آموزش و پرورش شهرستان برگزار شد.

علی اصغر دهقانپور معاونت جهاد کشاورزی میبد در مورد برگزاری این جشنواره بیان داشت: این روز مطابق با سال های اخیر با هدف بهبود تغذیه جامعه و فرهنگ سازی برای مصرف منابع غذایی با کیفیت بالا است با شعار تخم مرغ معجون سلامتی نامگذاری شده است.

وی افزود: از آنجاییکه که تخم مرغ یکی از کاملترین، ارزانترین و فراوان ترین غذاهای پروتئینی  است که بعد از شیر جایگاه دوم را در تغذیه اقشار جامعه می تواند داشته باشد ولی بدلیل غیرعلمی و باورهای اشتباه از مصرف مناسب این فراورده مغزی خودداری می شود.

دهقانپور در مورد خواص تخم مرغ گفت: تخم مرغ دارای کاملترین و با کیفیت ترین پروتئین در مقایسه با سایر موادغذایی، دارای حداقل 13 نوع ویتامین و مواد معدنی ضرووری بدن، مهمترین منابع کولین و لوتئین ضروری برای سلامت سیستم عصبی، قلبی عروقی و بینایی و در نهایت اینکه فاقد کلسترول مضر می باشد.

وی در ادامه اذعان داشت:  تخم مرغ بیشتر ویتامین های مورد نیاز بدن به جز ویتامین C را داراست و منبع خوبی از ویتامین های گروه B و A به شمار می رود و ویتامین D و E بدن را به مقدار کافی و لازم تامین می کند. 

معاونت جهاد کشاورزی میبد همچنین در باره املاح موجود در تخم مرغ گفت: تخم مرغ حاوی تمام املاح برای سلامتی فرد است و به خصوص اینکه منبع بسیار خوبی برای املاح ید و فسفر است.

دهقانپور در پایان اظهار داشت: در شهرستان میبد با توجه به واحدهایی که در زمینه تولید تخم مرغ داریم درسال بیش از 900 تن از این ماده غذایی تولید که با راه اندازی 2 واحد تولیدی دیگر این میزان را افزایش دهیم. با توجه به اینکه ارزش غذایی تخم بلدرچین 5 برابر تخم مرغ معمولی است و شهرستان میبد با با دارا بودن 12 واحد پرورش بلدرچین بالاترین تولید این محصول را داراست بنابراین به مردم و بخصوص زنان باردار توصیه می شود از این ماده غذایی بسیار مهم استفاده کنند.

برگزاری نمایشگاه نقاشی با موضوع تخم‌مرغ و برپایی جشنواره غذاهای سنتی با استفاده از تخم‌مرغ از دیگر برنامه‌های جنبی این مراسم بود.

انتهای پیام/

 

 
آدرس کوتاه :