شناسه : 36755441
معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد:


نخستین مرکز اتیسم شهرستان میبد در مراسمی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

به گزارش یزدرسا، محمدحسین غنیمت ‌ظهر امروز در مراسم افتتاح نخستین مرکز اتیسم شهرستان میبد، اظهار داشت: مرکز اتیسم رویای زیبا با ظرفیت خدمات دهی به 40 نفر کودک مبتلا به اتیسم دو شهرستان میبد و اردکان راه اندازی شده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد با اشاره به گستردگی اختلال اتیسم در میان کودکان و افزایش روزافزون مبتلایان به این اختلال گفت: در شهرستان میبد پیش‌بینی می‌شود حدود 300 کودک مبتلا به اتیسم با طیف‌های مختلف باشند. 

وی در خصوص کودکان مبتلا به اختلال اتیسم گفت: نقص درارتباط  و تعامل اجتماعی، علایق محدود در رفتارها یا فعالیت‌های تکراری، مشهود بودن علایم اختلال ازحدود 18ماهگی مهمترین علایم اتیسم است و با توجه به مادام العمر بودن اختلال اتیسم در صورت غربالگری و تشخیص، آموزش و توانبخشی بهنگام بهبودی نسبی می‌یابند.

وی تعداد کودکان پذیرش شده در این مرکز را 8 کودک ذکر کرد و گفت: کادر درمان این مرکز در قالب روانشناس، روانپزشک و پزشک به کودکان مبتلا به این اختلال، در اموری چون کاردرمانی، گفتار درمانی و دیگر موارد درمانی به ارائه خدمت می‌پردازند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد راه‌اندازی این مرکز را در راستای ارائه آموزش‌ها و اقدامات توا‌بخشی دانست و گفت: وجود چنین مراکز و آموزش‌هایی که توسط آنها به خانواده‌ها داده می‌شود در توا‌بخشی کودکان اثربخش است.

وی افزود: اینکه خانواده بداند در ارتباط با رفتار فرزند دارای اتیسم چه رفتاری داشته باشد و محرک‌های تشدیدکننده را شناسایی و کنترل کند در این مراکز آموزش داده می‌شود.

نخستین مرکز اتیسم میبد با مساحت 200 مترمربع شامل قسمت‌های گفتاردرمانی، کاردرمانی، شنوایی سنجی و اتاق بازی راه‌اندازی شده است.

در مراسم افتتاح این مرکز هومنیان سرپرست بهزیستی استان یزد، معاونین بهزیستی و جمعی از مسئولین محلی حضور داشتند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :