شناسه : 36741265
بر اساس گزارش مرکز آمار؛


بر اساس آخرين گزارش منتشر شده از سوي مركز آمار كشور نرخ بيكاري استان يزد در فصل بهار امسال12.8 درصد اعلام‌شده است كه با كاهش 2.6 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن در رتبه هشتم كشور با بالاترين نرخ بيكاري قرارگرفته است.

به گزارش يزدرسا، بر اساس آخرين گزارش منتشر شده از سوي مركز آمار كشور نرخ بيكاري استان يزد در فصل بهار امسال12.8 درصد اعلام‌شده است كه با كاهش 2.6 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن در رتبه هشتم كشور با بالاترين نرخ بيكاري قرارگرفته است.

طبق اين گزارش، نسبت اشتغال استان يزد در اين فصل  به 36.5 درصد رسيده كه در مقايسه با بهار سال قبل حدود 0.9 درصد افزايش داشته است به‌عبارت‌دیگر36.5  درصد از جمعيت در سن كار استان يزد شاغل بوده‌اند.

همچنين مشاركت اقتصادي یزدی‌ها در بهار امسال 41.9 درصد اعلام‌شده است كه متأسفانه نسبت به بهار سال قبل كاهش 0.3 درصدي داشته است درواقع آمارها حاكي از آن است كه جمعيت افراد فعال يعني کسانی که یا شغل دارند یا در جستجوی شغل هستند نسبت به بهار سال قبل کاهش‌یافته است به‌عبارت‌دیگر پس از گذشت یک سال جمعیت فعال استان کمتر شده است. با توجه به اين موضوع می‌توان نتيجه گرفت كه بخشي از كاهش 2.6 درصدي نرخ بيكاري استان ناشي از كاهش جمعيت فعال استان بوده است.

نرخ بيكاري كل كشور در بهار امسال 10.8 اعلام‌شده است كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧)، ١.٣ درصد کاهش‌یافته است.

مقايسه آمار بيكاري در استان‌های مختلف حاكي از آن است كه در فصل بهار امسال نرخ بيكاري در 18 استان همچنان دورقمی بوده و 13 استان نيز نرخ بيكاري تک‌رقمی را تجربه كرده‌اند. قابل‌ذکر است كه نرخ بيكاري 19 استان در مقايسه با مدت مشابه سال قبل روندي كاهشي داشته؛ اما روند نرخ بيكاري در12 استان افزايشي بوده است.

بر اساس اين گزارش، استان همدان  با ۶ درصد كمترين نرخ بيكاري را به خود اختصاص داده است و پس‌ازآن استان‌های فارس و خراسان شمالي به ترتيب با نرخ بيكاري 7 و 7.9 درصد در رتبه‌های بعدي كمترين نرخ بيكاري قرار دارند و در مقابل استان‌های چهارمحال و بختياري، خوزستان و لرستان به ترتيب با نرخ بيكاري 16.7 ، 16.2 و 16.1 درصد در صدر استان‌های دارای بیشترین نرخ بیکاري قرارگرفته‌اند.

انتهاي پيام/ق

 
آدرس کوتاه :