شناسه : 35055871
صباغیان در جمع خبرنگاران:


نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در جمع خبرنگاران گفت: رفع مشکلات مردم و سفارش برای انجام کار آنان باعث شده تا قدرت نظارتی نمایندگان تضعیف شود.

به گزارش خبرنگار یزدرسا؛ نماینده بزرگ‌ترین حوزه انتخابیه کشور در نشستی خبری با اشاره به بحران آب در استان یزد گفت: موضوع آب یک موضوع جهانی است که متأسفانه کشور ما و به‌ویژه استان یزد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

حیات اقتصاد در یزد به آب وابسته است

محمدرضا صباغیان افزود: در جلسات متعددی که با وزیر نیرو داشتم و همچنین در جلسه اخیر وزیر کشور در کارگروه اقتصاد مقاومتی هم تذکر دادم که حیات اقتصاد در یزد به آب وابسته بوده و جناب موسوی هم پیگیری‌های زیادی در این زمینه داشته است.

صباغیان بابیان اینکه بخش خصوصی آمادگی دارد در پروژه انتقال آب از دریای عمان به استان سرمایه‌گذاری کند اظهار داشت: با توجه به اینکه حیات صنعت در استان وابسته به آب است در حال حاضر طرح انتقال از خلیج‌فارس توسط شرکت‌های چادرملو، گل گهر و مس سرچشمه در حال اجرایی شدن است و برای پروژه آب دریای عمان هم این بخش اعلام آمادگی کرده هرچند 55 کیلومتر از خط دوم انتقال آب به یزد هم لوله ریزی شده اما نه اعتباری برای ادامه کار وجود دارد و نه آبی. ا

نماینده مردم 5 شهرستان استان یزد ادامه داد: البته راهکارهایی نظیر مدیریت مصرف آب، مصرف بهینه، استفاده از پساب و کاشت گیاهان کم آبخواه نیز از روش‌هایی مدیریت آب بوده که متأسفانه موردتوجه قرار نگرفته و اهتمامی در این زمینه وجود ندارد.

صباغیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه کشور ما از عدم توجه به قانون و بی‌نظمی رنج می‌برد گفت: اختلاس به معنی خوب بودن وضعیت مالی دولت نسیت بلکه این پدیده نتیجه سوءاستفاده برخی افراد به طرق قانونی و غیرقانونی از منابع مالی در اختیار بوده که در حقیقت علت اصلی آن بی‌نظمی در امور و ناکافی بودن نظارت‌هاست.

وظیفه اصلی مجلس قانون‌گذاری، نظارت و اصلاح قوانین است

وی اظهار داشت: وظیفه اصلی مجلس قانون‌گذاری، نظارت و اصلاح قوانین است اما علت اینکه درزمینهٔ نظارت‌ها ضعیف عمل می‌کنیم این است که نمایندگان به‌جای قانون‌گذاری و نظارت، به یک مسئول اجرایی تبدیل‌شده و به دنبال حل‌وفصل مشکلات مردم هستند بنابراین از کار اصلی خود یعنی نظارت غفلت می‌کنند البته این موضوع به انتظارات مردم از نمایندگان نیز بازمی‌گردد و مردم نماینده‌ای را کار اجرایی انجام دهد بیشتر می‌پسندند و آن را شایسته‌تر می‌دانند.

نماینده مردم شهرستان‌های مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد با اشاره به اینکه رفع مشکلات مردم و سفارش برای انجام کار آنان باعث شده تا قدرت نظارتی نمایندگان تضعیف شود اظهار داشت: نمایندگان باید تنها مشکلات مردم را از مسئولان اجرایی مطالبه کنند نه اینکه خود به یک مسئول اجرایی تبدیل شوند و این اتفاق یک آفت برای نمایندگان بوده و باعث می‌شود اگر نماینده‌ای به‌طور جد در حال پیگیری یک موضوع باشد با تهدید به رسانه‌ای کردن سفارش‌های او به مسئولان وی از پیگیری منصرف شود و این موضوع زبان نماینده را کوتاه می‌کند مانند نامه سفارش یکی از نمایندگان که وزیر کار در زمان بررسی استیضاح نشان داد درحالی‌که این نماینده‌ برای بهزیستی سفارش کرده بود.

باید نوع مطالبات مردم از نمایندگان تغییر کند

صباغیان تصریح کرد: باید مطالبات مردم از نمایندگان مجلس به سمتی برود که از او بخواهند در دوران فعالیتش چند سؤال از مسئولان اجرایی پرسیده و یا چند طرح برای اصلاح، وضع و یا ابطال قوانین دست و پاگیر داشته نه اینکه از نماینده درخواست احداث راه و ساخت بیمارستان و... بشود البته این کار فرهنگ‌سازی می‌خواهد و نمی‌توان یک‌شبه نگاه مردم را عوض کرد.

این نماینده استان به مردم توصیه کرد نمایندگانی را انتخاب کنند که آن نماینده دروهله اول عامل به قانون باشد و بتواند حرف خود را بدون کوچکترین ملاحظه‌ای بزند.

صباغیان از تصویب طرحی به مجلس برای پاسخگویی رئیس‌جمهور و وزرایش در مجلس خبر داد و گفت: بنده طرحی را به مجلس ارائه دادم که خوشبختانه رأی آورد و به دلیل اینکه رئیس‌جمهور زیر بار ابلاغ آن نرفت رئیس مجلس خود آن را به دستگاه‌ها ابلاغ کرد و آن طرح این بود که رئیس‌جمهور و وزرایش باید سالی یک‌مرتبه به مجلس بیایند و در خصوص عملکرد خود با استناد به شاخص‌ها گرازش دهند به‌طور مثال درزمینهٔ بیکاری گزارش دهند که در ابتدای تحویل دولت چه میزان بوده الآن به چه میزان است و چه برنامه‌ای برای سال‌های آینده دارند.

تشکیل کارگروه توسعه درشهرستان های حوزه انتخابیه

وی در پایان در پاسخ به سؤال خبرنگار یزد رسا مبنی بر اینکه از ابتدای نمایندگی خود چه میزان از مشکلات شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود را حل‌وفصل کردید اظهار داشت: بنده برای اینکه در هر شهرستان مشکلات خاصی وجود دارد کارگروهی را در شهرستان‌ها تحت عنوان کارگروه توسعه تشکیل دادم که در آن امام‌جمعه، فرماندار، شورای شهر و شهردار به همراه بنده حضور دارند و در هر شهرستان 10 اولویت در نظر گرفته‌شده که دردستور کار قرارگرفته و در جلسات میزان پیشرفت کارها موردبررسی قرارمی‌گیرد البته بحمدالله اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام‌شده است.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :