شناسه : 35462873
کارآفرین تفتی مطرح کرد


کارآفرین جوان تفتی با اشاره به اینکه با روش‌های علمی می‌توان بهره‌روی را در کار بالا برد، گفت: نژادهای تربتی و کردی؛ بهترین نژاد برای پرواربندی دام در استان یزد هستند.

به گزارش یزدرسا به نقل از صبح تفت، متأسفانه صنعت دامداری و دام‌پروری ما برخلاف سبقه قدیمی و تاریخی آن‌گونه که باید رشد نداشته است؛ امروز ما اگر نگاهی تخصصی به کشورهای توسعه‌یافته اروپایی مانند هلند داشته باشیم متوجه خواهیم شد اقتصاد این کشور بر پایه دامداری و دام‌پروری فعال است و اکثر درآمد مردم این کشور از صنعت دامداری و کشاورزی است.

برای اینکه عدم توجه به ظرفیت‌های دام‌پروری کشورمان ایران به‌خوبی ملموس و تبیین شود مقایسه‌ای آماری بین دو کشور هلند و تنها قسمت شمالی ایران صورت گرفته است، هلند 41 هزار کیلومتر مترمربع مساحت دارد و شمال ایران 57 هزار کیلومترمربع مساحت، جمعیت هلند 17 ونیم میلیون نفر و جمعیت شمال ایران 7 و نیم میلیون نفر است، میانگین بارش باران در هلند 600 میلی‌متر و در شمال 700 میلی‌متر است، بااینکه کشور هلند هم جمعیت بیشتر و هم‌ظرفیت‌های کمتری نسبت به فقط قسمت شمالی ایران دارد اما صادرات دام‌پروری هلند دو برابر درآمد نفت ایران است.

متأسفانه بی‌توجهی به ظرفیت‌های موجود و عدم استفاده مناسب از ظرفیت علمی در دام‌پروری ایران باعث شده است تا دامداری ایران نسل به نسل بدون نه‌تنها هیچ پیشرفتی بلکه حتی نابودی مراتع را در پی داشته و دامداری ما به همان شیوه اجداد ما ادامه پیدا کند.

البته هستند دامدارانی که با تحقیق و پیگیری و مطالعه منابع مختلف علمی داخلی و خارجی، فعالیت علمی را مبنای کار خود قرار داده‌اند و موفقیت‌های متعددی در این عرصه به دست آورده‌اند.

اگر بخواهیم درزمینهٔ دام‌پروری یکی از بهترین مشاغل رو معرفی کنیم، پرورش بره پرواری را می‌توان جز بهترین مشاغل کشاورزی و دام‌پروری نام برد.

پرورش بره پرواری کاری پرسود است که حتی اگر طی دوره پرورش قیمت‌ مواد اولیه هم افزایش یابد و سودی نداشته باشد یا اینکه حداقل سود را برای دامدار فراهم کند، ضرری هم به‌صورت آن‌چنانی نخواهد داشت؛ بنابراین پرورش بره پرواری را می‌توان جز کارهای دام‌پروری با ریسک کم معرفی کرد.

«هادی دهقان پور» جوان کارآفرین تفتی است که با سرمایه کم خود پرواربندی دام را آغاز کرده است؛ و مبنای کار خود را فعالیت علمی قرار داده است.

پاسخ به این سؤال که «چه می‌شود که عده‌ای می‌گوید پرواربندی سود ندارد؟» گفتگو ما با این جوان تفتی را شکل داد.

وی می‌گوید: در پرواربندی توجه به نژاد بسیار مهم است؛ نژادهای یزدی بلوچی که اصطلاحاً به آن‌ها نژاد بومی گفته می‌شود برای پرواربندی مناسب نیستند چراکه حداکثر وزن آن‌ها به ۴۰ کیلو خواهد رسید و رشد خوبی ندارند؛ نژادهای تربتی و کردی برای استان یزد بیشترین سازگاری را دارند و بهترین نتایج را در عمل خواهد داشت.

دهقان پور ادامه می‌دهد: اگر سوددهی پرواربندی را به چهار بخش تقسیم کنیم؛ 50 درصد سوددهی در هنگام خرید حاصل می‌شود؛ چراکه بره‌های زیر ۳۰ کیلوگرم مادر ضعیفی داشته و شیر کافی نخورده‌اند درنتیجه رشد استخوانی نداشته و اصطلاحاً شیر سوز شده‌اند و وزن نخواهند گرفت.

وی تأکید می‌کند: بره‌هایی که برای پروار خریداری می‌شوند باید دارای این ویژگی‌ها باشند، سربزرگ، گردن کشیده، سوراخ بینی گشاد، دماغ بزرگ، سینه درشت و پهن، دست‌وپاهای بلند و کشیده البته در هنگام خرید باید توجه داشت اسهال صرفه و آب‌ریزش بینی و غدد چرکی در بدن دام وجود نداشته باشد.

دهقان پور، 20 درصد دوم سوددهی پرواربندی را در درمان و دستورات دارویی می‌داند و می‌گوید: غالب دام‌های جوان به انگل‌های داخلی مبتلا هستند که بعد از خرید باید آن‌ها را با خوراندن شربت ضد انگل و تکرار دوباره ۱۴ روز بعد انگل زدایی کرد.

وی ادامه می‌دهد: مکان مناسب نیز بسیار مهم است اگر بره‌های پروار گرما بخورند و دچار تنش گرمایی شوند، شک نکنید نه‌تنها چاق نخواهند شد بلکه وزنشان کم می‌شود.

این کارآفرین تفتی می‌گوید: 15 درصد سوم سوددهی پروار در تغذیه است، دادن جیره بالانس می‌تواند رشد روزانه ۴۰۰ گرمی بره‌ها را رقم بزند منوط به آن‌که بره‌های خریداری‌شده نژاد مناسب بوده و ویژگی‌های که در بالا ذکر شد را داشته باشند و 15 درصد بخش چهارم سوددهی پروار فروش مناسب بره هست.

انتهای پیام/م*

 
آدرس کوتاه :