شناسه : 37112792
مدیرکل صدا و سیمای یزد در گفتگو با یزدرسا(بخش سوم):


مدیرکل صدا و سیمای یزد گفت: هیئات عزاداری در یزد یک‌نهاد فرهنگی، اجتماعی و جامع شناختی هستند که کارکردهایی فراتر از یک محفل دارند و این موضوع یکی از نقاط قوت درعزاداری یزد محسوب می شود.

 احمد پهلوانیان در مصاحبه با یزدرسا؛ پیرامون نقاط قوت و ضعف عزاداری مردم یزد گفت: نوع عزاداری ما برای حضرت سیدالشهدا (ع) در حقیقت اندیشه دینی ماست که این اندیشه دینی سرریزهایی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و سایر حوزه‌های فرهنگی ما نیز دارد برای نمونه می‌بینیم که نقطه اوج نهضت حضرت امام (ره) در ایام محرم اتفاق می‌افتد و شعارها و نوحه‌هایی که در این ایام خوانده می‌شود در ایجاد و افزایش روحیه و شورآفرینی مبارزان و انقلابیون تأثیر شگرف دارد.

هیئات عزاداری در یزد کارکردهایی فراتر از یک محفل دارند

مدیرکل صداوسیمای مرکز یزد افزود: بر اساس اسناد موجود، یک پای ثابت انقلاب در یزد بسیاری از هیئات بودند که با علم و بیرق هیئت در تظاهرات شرکت می‌کردند ضمن اینکه ما یزدی‌ها یکسری وابستگی‌ها و گره‌هایی داریم که در سختی‌ها به کمک ما آمده و اجازه انحراف نمی‌دهند و این وابستگی این است که بچه فلان محله هستیم.

وی ادامه داد: این بچه فلان محله بودن یعنی برخورداری از پشت و پشتوانه که این پشتوانه افراد را به ساحتی گره می‌زند که نباید آن ساحت را آلوده کرد به‌عبارت‌دیگر بچه فلان محله بودن یعنی افراد به‌واسطه وابستگی به حسینیه و هیئت فلان محله شناخته می‌شوند بنابراین هیئات عزاداری در یزد یک‌نهاد فرهنگی، اجتماعی و جامع شناختی هستند که کارکردهایی فراتر از یک محفل دارند و این  موضوع یکی از نقاط قوت  درعزاداری یزد محسوب می شود.

بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف هیئات عزاداری یزد عدم حضور روحانیت در ساختار آن‌هاست

پهلوانیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این مطلب که به نظر بنده نقطه‌ضعفی در عزاداری یزد به‌صورت شاخص وجود ندارد اظهار داشت: شاید درگذشته یکسری موضوعات را نقطه‌ضعف می‌دانستم امادر حال حاضر با یکسری تحلیل‌ها به این نتیجه رسیدم که این موضوعات نیز یک نقطه قوت به شمار می‌رود مثلاً در سالیان اخیر یک نوع رقابت نانوشته بین هیئات به وجود آمده که در برهه‌ای از زمان فکر می‌کردم این از نقاط ضعف عزاداری یزد است اما امروز می‌توانم بگویم این موضوع بیش از آنکه تهدید باشد یک ظرفیت است.

رئیس بزرگ‌ترین رسانه استان یزد اضافه کرد: یا فکر می‌کردم باید در یزد اجتماعات عاشورایی چند ده‌هزارنفری داشته باشیم اما امروز به این نتیجه رسیدم که ما باید هیئات ها با همین فرم و شکل یعنی مبتنی بر محله گرایی را حفظ کنیم و در کنار آن گردهمایی عظیم عاشورایی نیز داشته باشیم که خوشبختانه چند سالی است شاهد تجمع هیئات در حسینیه امیرچقماق یزد هستیم.

وی بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف عزاداری در یزد را عدم حضور روحانیت در ساختار هیئات عنوان کرد و ابراز داشت: باید در ساختار هیئات جایگاهی برای روحانیت نیز دیده شود و روحانی به‌مانند سرپرست هیئت هرلحظه در هیئت حضورداشته و خود را وقف عزاداران هیئت کند.

تعداد هیئاتی که از اشعار و ملودی‌های نامناسب استفاده می‌کنند انگشت‌شمار است

پهلوانیان در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اشعار و سبک‌های مورداستفاده در عزاداری یزد هم گفت: بنده در این حوزه کارشناس نیستم اما به‌عنوان یک مستمع باید بگویم ممکن است در برخی هیئات انگشت‌شمار، از اشعار یا سبک‌هایی استفاده شود که مطلوب نبوده و درشان امام حسین (ع) نباشد که البته این مطلب، یک موضوع جدید نیست و در دهه‌های گذشته هم وجود داشته اما مطمئناً قاطبه هیئات یزد در عزاداری‌های خود از اشعار و ملودی‌هایی غنی و اثرگذار استفاده می‌کنند.

مدیرکل صداوسیمای یزد در ادامه به ابعاد عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (ع) اشاره کرد و ابراز داشت: به نظر بنده عزاداری برای امام حسین (ع) دارای دو بعد حماسه و سوگواره است که البته بعد حماسی عاشورا از بعد سوگواری آن کمتر نیست وهمان طور که در بعد سوگواری اشعار بسیار قوی وجود دارد باید در بعد حماسی نیز از اشعار قوی استفاده شود چراکه امروز با توجه به شرایط فعلی ما یعنی قدرت منطقه‌ای، رشادت‌ها و حماسه‌های سربازان دلیر میهن این نوع از اشعار یکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: در سال‌های اخیر این اشعار شورآفرین، توسط ماد حین اجرا می‌شود که جای بسی خوشحالی دارد هرچند باید ماد حین گرامی دقت داشته باشند تا اشعار مورداستفاده متناسب و هم شان اهل‌بیت (ع) به‌ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) باشد.

باید ضمن حفظ اصول سنتی، اجازه بروز و ظهور نوع آوری در عزاداری‌ها را داد

پهلوانیان در بخش دیگری از سخنانش به‌روز بودن سبک‌های عزاداری و توجه به سلیقه جامعه در عزاداری را مهم تلقی کرد و اظهار داشت: در اواسط دهه 60 سبک‌هایی از نوحه‌خوانی در یزد ارائه شد که بر اساس سنت گذشته اما با رویکرد جدید بودند و بعضاً انتقاداتی را نیز به همراه داشتند اما امروزه می‌بینیم از همان سبک‌ها به‌عنوان «اوج نوحه‌خوانی یزد» یاد می‌شود بنابراین باید به سبک‌های جدید با نگاه وسیع‌تر نگاه کرد و اجازه داد گذشت زمان خیلی از مسائل را روشن کند.

این کارشناس رسانه اذعان داشت: به هر جهت وقتی شرایط جامعه عوض می‌شود باید ضمن حفظ اصول سنتی، اجازه بروز و ظهور نوع آوری در عزاداری‌ها را نیز داد چراکه شاید اگر بخواهیم در یک چهارچوب خاص ثابت بمانیم نسل جدید پذیرای آن نباشد بنابراین باید با حفظ اصول سنت‌ها اجازه بالندگی در فروع را بدهیم پس باید در ارائه نوحه‌ها ضمن تأکید بر حفظ اصول و سنت‌ها به سلیقه امروزی جامعه نیز تا حدی توجه شود و عزاداری‌ها متناسب با شرایط روز صورت پذیرد.

پهلوانیان در پایان تأکید کرد: البته بازمی‌گویم ممکن است هیئتی نیز از اشعار، ملودی‌ها و اجراهایی استفاده کند که مناسب منزلت اهل‌بیت (ع) نباشد و اگر چنین باشد قطعاً از مسیر و هدف امام حسین (ع) منحرف‌شده است.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :