شناسه : 39221426
نماینده ولی فقیه در استان یزد:

هیچ امیدی به رفع تحریم‌ها ‌از سوی امریکا نیست/ دولت نمی‌تواند به تنهایی در مذاکرات تصمیم بگیرد


آیت‌الله ناصری با بیان اینکه هیچ امیدی به رفع تحریم‌ها از سوی امریکا نیست، گفت: همانگونه رهبری فرمودند شرط بازگشت ایران به برجام، برداشته شدن همه تحریم‌ها به صورت یک جا است.

آیت الله محمدرضا ناصری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به مذاکرات وین گفت: در این زمینه مذاکرات مستقیم با امریکا انجام نمی‌گیرد و مذاکره با کشورهای راوپایی است که همیشه صحبت از این مذاکرات بوده اما اکنون جدی تر شده است، اروپایی‌ها اگر چه ادعا می‌کردند که راه امریکا را نمی‌روند اما عملا تاکنون خلاف آن عمل کرده‌اند.

وی ادامه داد: مذاکرات در خصوص تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای وجود داشته و اکنون که شکل جدی‌تری به خود گرفته است با این حال سیاست نظام بر این است که نمی‌توان با همه دنیا قطع رابطه کرد اما نباید اجازه داد که دیگر کشورها سیاست سلطه گرانه را بر ما در پیش گیرد بلکه باید در ارتباط‌هایمان عزت، عظمت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ شود و قدرت و عظمت ایران برای دنیا مشخص شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد افزود: دشمنان با اقدامات و تبلیغات سوء و موزیانه‌ای که انجام می‌دهند مردم دنیا را نسبت به ایران بدبین می‌کنند و از آنجا که نمی‌توان به آن اندازه تبلیغات داشت که اثر سوء تبلیغات دشمن را خنثی کند باید در مذاکرات به گونه‌ای حرکت کنیم که هم دهن بدبینان و یاوه گویان را ببندیم و هم قدرت و عظمت خود را در عرصه بین المللی به نمایش بگذاریم.

آیت‌الله ناصری با بیان اینکه مبنای نظام و مقام معظم رهبری در مذاکرات وین نیز حفظ عزت و عظمت نظام جمهوری اسلامی است، افزود: باید در این مذاکرات با قدرت با طرف‌های مقابل صحبت کرد تا آنها از اعمال تحریم‌ها و بدعهدی و بدقولی‌های خود دست بردارند که نظام بتواند مسیر پیشرفت خود را طی کند در عین حال که مقام معظم رهبری نیز فرمودند این مذاکرات نباید برای ما روزنه امید باشد و عامل سست کننده اقدامات در داخل باشد.

وی تصریح کرد: همزمان که مذاکرات انجام می‌شود باید با ناامیدی نسبت به امریکا و کشورهای اروپایی، خود را در داخل قوی کنیم و مذاکرات در حاشیه باشد و آن چیز که مهم است  و باید اصل قرار گیرد تقویت ظرفیت‌های داخلی و استفاده از آنها برای پیشرفت کشور است به گونه‌ای که هیچ احتیاجی به بیرون ازکشور و بیگانگان نداشته باشیم، نباید نگاه و امیدی به مذاکرات داشته و از تقویت درونی کشور غافل شد.

امام جمعه یزد گفت: باید بدون توجه به مذاکرات به گونه‌ای مسیر پیشرفت و تقویت کشور را در پی بگیریم که دشمن نسبت به اعمال تحریم‌ها و اثرگذاری آنها ناامید شده و احساس پوچی کند همانگونه که اکنون نیز امریکایی‌ها پی برده‌اند که فشار و تحریم‌های آنها اثرگذار نبوده است بنابراین بنا به توصیه رهبری باید بکوشیم که درون را قوی کنیم و در عرصه‌های هسته‌ای، غنی سازی اورانیوم، صنایع، دفاع، اقتصاد و ... با جدیت مسیر پیشرفت و تقویت خود را طی کنیم و منتظر آزاد شدن پول‌های بلوکه شده و یا برداشته شدن تحریم‌ها نمانیم تا بدین ترتیب ابزار دشمن را برای اعمال فشار بر ملت ایران بگیریم و سر جای خود بنشانیم.

ناصری با بیان اینکه امریکا و کشورهای اروپایی خود از رونق افتادند و مسلما نمی‌توانند برای ایران کاری انجام دهند، افزود: مقام معظم رهبری در  خصوص مذاکرات فرمودند که ایران عجله‌ای ندارد، این مذاکرات برای رفع مزاحمت دشمن و نمایان کردن قدرت ایران در برابر طرف‌های مقابل و در عرصه بین المللی است و همچنین بهانه را از یاوه گویان داخلی و خارجی می‌گیرد و در عین حال ایران با وجود آمادگی به مذاکره با عزت و قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: ایران در مذاکرات برجام به توافقاتی رسید اما طرف‌های مقابل به تعهدات و توافقات خود عمل نکردند و اکنون خود باید در این زمینه پیشقدم شده و بدعهدی‌ها را جبران کنند، طرف‌های مقابل بیشتر به مذاکره احتیاج دارند تا کشور ایران و ما طبق فرموده رهبری باید صبور باشیم و خواسته خود را قاطعانه مطرح کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: اکنون دیگر دولت به تنهایی در زمینه مذاکرات نمی‌تواند تصمیم بگیرد و باید بر اساس سیاست‌های رهبری و نظام حرکت کرد و نمی‌تواند دولت به خاطر انتخابات در این زمینه عجله کند و به توافقی با طرف‌های مقابل برسد و یا اینکه پشت پرده و پنهانی با دولت امریکا مذاکره کند و بعد نتیجه را اعلام کند.

ناصری با بیان اینکه هیچ امیدی به رفع و لغو تحریم‌ها از سوی امریکا نداریم، گفت: همانگونه رهبری فرمودند شرط بازگشت ایران به برجام، برداشته شدن همه تحریم‌ها به صورت یک جا است و همین که امریکا با ایران نمی‌تواند مذاکره مستقیمی داشته باشد و در جلسات حضور پیدا کند و در اتاق‌های پشتی باید مذاکرات را دنبال کند برای امریکا شکست و برای ایران موجب عزت است.

وی تصریح کرد: همانگونه که رهبری فرمودند ایران در زمینه مذاکرات و برداشته شدن کامل تحریم‌ها کوتاه نخواهد آمد و مذاکرات نباید فرسایشی شود، بنابراین هیچ کس هم نمی‌تواند سر خود و با دور زدن ملت ایران مذاکره و گفتگویی را با امریکا داشته باشد و همه مذاکرات باید براساس فرمایشات رهبری، مصلحت نظام و اسلام و حفظ عزت و عظمت ملت و نظام اسلامی ایران انجام گیرد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.