شناسه : 36754353
معاون جهاد کشاورزی میبد خبر داد


معاون جهاد کشاورزی میبد گفت: توسط بخش خصوصی در میبد 2 هزار راس بز مورسیا از کشور اسپانیا به این شهرستان وارد می شود.

علی اصغر دهقانپور معاون جهاد کشاورزی میبد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص واردات بز مورسیا به این شهرستان بیان داشت: جهت توسعه و رونق پرورش دام سبک در میبد و افزایش بهره وری محصولات دامی 2 هزار راس بز مورسیا از اسپانیا  توسط بخش خصوصی به این شهرستان وارد می شود که در مرحله اول تعداد یک هزار راس آن به زودی وارد خواهد شد.

وی افزود: با ورود بز مورسیا، گام موثری در توسعه اقتصادی صنعت دامداری این شهرستان برداشته خواهد شد. توسعه ، پرورش، تكثیر و اصلاح نژاد دام های پرتولید، افزایش بهره وری از نهاده های دامی، توسعه صنعت لبنیات حاصل از شیر بز، دستیابی به بازارهای برون مرزی، توسعه اشتغال پایدار روستایی و بهبود معیشت خانوارها با ترویج و توسعه دامداری های پرورش نژادهای اصلاح شده پر تولید روستایی از جمله اهداف كلان طرح پرورش بز مورسیاست. 

معاون جهاد کشاورزی میبد اظهار داشت: بز مورسیا در مقایسه با سایر ركوردهای استاندارد نژادی نظیر هلشتاین، آلپاین و سانن در زمینه بهره وری تولید چربی، پروتیئن و لاكتوز با تفاوت معناداری عملكرد بسیار بالاتری دارد و شیر پرچرب این حیوان برای تولید پنیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

وی در ادامه اذعان داشت: با توجه به جلسات برگزار شده و هماهنگی های صورت گرفته مقرر شد به خانواده های واجد شرایط تعداد 8 راس بز و تسهیلات 40 میلیون تومانی جهت خرید این دام اختصاص یابد که در این خصوص صندوق های کارآفرینی کارا، کارآفرین، امید و سامانه یکپارچه تسهیلات اعتباری(سیتا) جهاد کشاورزی اعلام همکاری کردند.

دهقانپور در پایان گفت: قرار است بزهای وارداتی در روستای نیوک و در مزرعه نقیب الذاکرین که در حال بهسازی و مرمت است نگهداری و قرنطینه شود و پس از آن توزیع این بزها صورت پذیرد.

انتهای پیام/اد
آدرس کوتاه :