شناسه : 38695175
مدیرکل دامپزشکی استان یزدخبر داد:

واکسیناسیون دام سنگین استان یزد در مقابل تب مالت


فاتحی نیا گفت: با توجه به آنکه واکسیناسیون موثرترین راه پیشگیری ا‌ز بیماری ها می باشد؛ جمعیت دام سنگین استان علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) واکسینه می شوند.

به گزارش یزدرسا؛ علی فاتحی نیا از آغاز طرح واکسیناسیون رایگان تب مالت از تاریخ یکم تا سی‌ام آذر ماه خبر داد و اظهار داشت: در این طرح رایگان بیش از 40000 راس دام سنگین توسط اکیپ های واکسیناسیون،  واکسینه می شوند.

فاتحی نیا هدف اجرای این طرح را ایمن سازی جمعیت دام استان علیه بیماری واگیر دار تب مالت عنوان نمود و تصریح کرد: حفظ سلامت جمعیت دامی از این بیماری، زمینه ساز پیشگیری ابتلای انسانی و تامین بهداشت عمومی جامعه می باشد.

وی با بیان آنکه تب مالت بیماری واگیر دار مشترک بین انسان و دام است؛ علائم این بیماری در  انسان را شامل: تب مواج، عرق شدید، سردرد، ضعف کاهش وزن، افسردگی، درد کمر، پشت و مفاصل عنوان کرد و افزود: با توجه به آنکه مصرف لبنیات غیر پاستوریزه مهمترین علت ابتلای شهروندان به این بیماری می باشد؛ ضروری است؛ همشهریان در صورت امکان از لبنیات پاستوریزه استفاده نمایند و در صورت عدم دسترسی به شیر پاستوریزه، شیر فله را قبل از مصرف به مدت 10 دقیقه بجوشانند و همچنین در صورت تمایل به مصرف پنیر محلی آن را به مدت 2 ماه در آب نمک قرار دهند تا آلودگی های احتمالی موجود در این محصول از بین برود.

نامبرده در ادمه تصریح کرد: با توجه به اینکه عامل این بیماری میکروب می‌باشد، ضروری است دامداران در هنگام تماس با دام نکات ایمنی همچون استفاده از ماسک، دستکش و ... را رعایت کنند و ضمن توجه به علائم بیماری در دام مانند: سقط جنین در پایان ماه های آبستنی، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی نسبت به جداسازی دام های آلوده از دام سالم اقدام نمایند و همچنین دام تلف شده، سقط شده و ترشحات رحمی دام های آلوده را به صورت بهداشتی دفن نموده و یا بسوزانند.

این مقام مسئول در پایان همکاری مردم و دامداران در رعایت نکات بهداشتی و همراهی با دامپزشکی در حذف دام های آلوده را گامی موثر در پیشگیری از بیماری تب مالت خواند و خواستار شد دامداران استان با اکیب های واکسیناسیون نهایت همکاری را بعمل آورند.

 

 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.