شناسه : 39136136
آنچه آذرجهرمی از مردم پنهان کرد

وقتی مجلس مخفیکاری 3هزار میلیاردی وزیر شوآف را رو می کند/سیاه‌نمایی رسانه‌ای با پلاکارد «گرانی اینترنت!»


برای رسیدن به اصل ماجرای «مصوبه مجلس برای گرانی اینترنت» باید چند حقیقت را بیان کرد که توسط وزیر ارتباطات پنهان شده است.

به گزارش یزدرسا، «اینترنت گران می شود و قرار است بودجه صدا و سیما از طریق آن تامین شود»؛ این خط خبری بود که بعد از مصوبه کمیسیون تلفیق در خصوص اپراتورهای تلفن همراه با یک توییت از وزیر ارتباطات شروع شد و به سرعت در شبکه های اجتماعی توسط دسته گسترده ای از اکانت های بخش شد.

برای رسیدن به اصل ماجرا ابتدا باید چند حقیقت را بیان کرد که توسط وزیر ارتباطات پنهان شده است.

***3هزار میلیاردی که گم بود

طبق توافق وزارت ارتباطات با اپراتورهای تلفن همراه مقرر شده این اپراتورها در سال جدید بیش از 10هزار میلیارد به این وزارت پرداخت کنند در حالی در بودجه این عدد 7 هزار میلیارد درج شده بود به عبارتی حداقل 3 هزار میلیارد کمتر از مقدار واقعی که مشخص نشده این رقم کلان اعلام نشده قرار است در کجا و برای چه چیزی صرف شود.

مجلس شورای اسلامی با سوال از اپراتورها و بررسی مبلغ پرداختی ان ها به وزارت ارتباطات متوجه این کم اظهاری می شود و با اضافه کردن این سه هزار میلیارد رقم پرداختی اپراتورها را به دولت واقعی و شفاف می کند و عبارتی همان مبلغی که اپراتورها قرار بوده پرداخت کنند از دایره پنهان کاری جناب وزیر و اطرافیانش خارج و شفاف شده است و قرار هم نیست مبلغ بیشتر یا اضافه ای پرداخت کنند و در نهایت نیازی هم به افزایش تعرفه ها و قیمت اینترنت هم نیست.

این موضع نه تنها پنهان که در برخی موادر حتی نزدیکان به وزیر ازتباطات سعی کردند با وارونه نمایی حقیقت ضمن ایجاد جو علیه مجلس و برهم زدن فضای رسانه ای از زیر بار این حقیقت شانه خالی کنند به طوری که حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات در توییتی مدعی شد«با مصوبه امروز مجلس، قیمت اینترنت گران خواهد شد و توسعه اینترنت در مناطق محروم نیز متوقف خواهد شد.درامد اپراتورها مستقیما به تعرفه وابسته است  و افزایش درامد خزانه و پرداخت به صدا و سیما حتما با رشد قیمت اینترنت مواجه خواهد شد.»

این مبلغ پرداخت 3هزار میلیارد چو با مخفی کاری، محل هزینه کرد آن هم معلوم نبود کمیسیون تلفیق مجلس طبق وظیفه خود و برای جلوگیری از تخلفات در هزینه کرد این مبلغ، می بایست مشخص می کزد که این هزینه باید صرف چه اموری شود.

بنا به مصوبه کمیسیون تلفیق یک سوم مبلغ 3 هزارمیلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها و دو سوم آن به 26 دستگاه برای تولید محتوای متناسب با فضای مجازی اختصاص داده شد

طبق قانون رسمی کشور نظارت بر حسن هزینه کرد این مبلغ بر عهده ساترا است و قرار نیست اسن مبلغ 3هزارمیلیارد تومان به صدا و سیما پرداخت شود و این حقیقت دیگری بود که نه تنها از مردم پنهان شد بلکه توسط کاربران نزدیک به وزارت ارتباطات کاملا دروغ منعکس شد.

***حق السهم دولت از درامد اپراتورها

تا پیش از این در قرارداد اپراتورها با دولت، حق السهم دولت از درآمد ان ها 28 درصد بود که بر اساس گردش مالی و سود کلان اپراتورهای تلفن همراه از ارائه خدمات تصمیم بر این گرفته شد 10درصد به حق السهم دولت اضافه شود و مشخص صرف توسعه زیرساخت ارتباطی در مناطق محروم کشور شود یعنی بخشی از سود کلان اپراتورها که عموما صرف فعالیت های جانبی می شد در قرارداد جدید در خدمت توسعه زیرساخت ها در مناطق محروم قرار گرفت.

نکته مهم این است که این مبلغ از اپراتورها خارج نمی شود و توسط خود آن ها در توسعه زیرساخت سرمایه گذاری می شود به همین خاطر و بر اساس سود سرشاز اپراتورها، ان ها هیچ نیاز به افزایش تعرفه خدمات ندارند برای اینکه وزارت ارتباطات و اپراتورها به این بهانه، تعرفه خدمات و اینترنت را افزایش ندهند کمیسیون تلفیق هرگونه افزایش قیمت خدمات را ممنوع کرد.

این ورونه نمایی توسط وزیر و اطرافیان وی تنها نمایان گر یک چیز است که جیب مردم برای کاسبی دولتمردان به یک عادت تبدیل شده است.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.