شناسه : 38543176
یادداشت/

پاییز امسال استان یزد آلوده تر از سال های گذشته؟!


طبق برخی پیش بینی های صورت گرفته، به نظر می‌رسد امسال پاییز خشکی پیش رو باشد و وقتی تلاطم های جوی و بارندگی وجود نداشته باشد غلظت آلاینده ها نیز بیشتر می شود.

به گزارش یزدرسا، سال به نیمه دوم رسید و فصل سرما کم کم خود را نمایان تر می کند، پاییز که فصل تغییر است گویا پا را از طبیعت فراتر گذاشته و بسیاری از عوامل غیر طبیعی را هم دگرگون می کند، یکی از این عوامل آلودگی هوا است.

با آغاز فصل سرما و ایجاد پدیده وارونگی دمایی شاخص های منواكسید كربن، دی اكسید گوگرد، اكسید ازت و سایر آلاینده ها افزایش مي يابد وحركات عمودی هوا (تهویه طبیعی) و وزش باد اتمی كه در حالت طبیعی وجود دارد متوقف شود، به همین دلیل هوای آلوده در سطح پایین جو تجمع می كند.

هر سال با شروع فصل پاییز دغدغه الودگی هوا در کلانشهرها افزایش می یابد و زندگی را برای بسیاری از مردم پرخطر می کند به ویژه در شهرهای صنعتی مانند یزد!

استان یزد به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور به وِیژه در صنایع فولادی و کاشی و سرامیک که آلایندگی بسیاری دارد هر ساله با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کند و با وجود طوفان های سهمگین شن گاها شرایطش از پایتخت هم بحرانی تر می شود.

یکی از مولفه هایی که می توان به آن برای کاهش آلودگی هوا امیدوار بود شرایط جوی و میزان بارندگی در فصل پاییز است و علیرغم همه اقداماتی که محیط زیست بر ان تاکید دارد، شرایط جوی حرف اصلی را برای کاهش آلودگی میزند.

اقلیم گرم وخشک همراه با پوشش گیاهی ضعیف و بارش نزولات جوی اندک موجب گردیده است تا استان یزد با ظرفیت تحمل زیستی محدود در زمینه آلودگی هوا و آب مواجه باشد و در این میان محور یزد-اردکان به سبب تمرکز بیش از اندازه صنایع و کارخانجات، کمبود فضای سبز،عدم پوشش گیاهی مناسب و تشدید آلودگی ذرات معلق به هنگام وقوع طوفان و باد شدید یکی از چالشهای زیست محیطی استان قلمداد می ‌شود که تاثیر مستقیم برا آلودگی هوای شهر یزد می گذارد.

طبق برخی پیش بینی های صورت گرفته، به نظر می‌رسد امسال پاییز خشکی پیش رو باشد و وقتی تلاطم های جوی و بارندگی وجود نداشته باشد غلظت آلاینده ها نیز بیشتر می شود بنابراین احتمالا غلظت آلاینده ها نسبت به سال گذشته افزایش میابد و شهرهای صنعتی مانند اردکان، میبد و یزد آلودگی بیشتری را تجربه خواهند کرد و تعداد روزهای آلوده ای که به ثبت می رسد احتمالابیشتر خواهد شد.

این رخداد که به فاجعه نزدیک است با استفاده از وسایل حمل و نقل شخصی به دلیل شیوع کرونا مطمئنا بدتر و خطرناک تر خواهد شد و می طلبد.

خوب مطمئنا تعیین برنامه ها و استراتژی های راهبردی برای کاهش آلودگی هوا شاید در بلند مدت اثر گذار باشد اما با توجه به پیش بینی ها در خصوص شرایط جوی حاکم بر کشور و استفاده صد در صدی از وسایل نقلیه شخصی در دوران کرونا، یک اقدام فوری و ضرب الاجل را می طلبد تا در روزهای آینده در کنار مبارزه با کرونا، آلودگی هوا تنفس مردم را کند نکند.

انتهای پیام/
 
آدرس کوتاه :