شناسه : 32276547
مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد در مصاحبه با یزد رسا:


پهلوانیان با بیان این مطلب که صدا و سیمای مرکز یزد امسال از 18 نقطه استان پخش زنده داشته ابراز داشت: این اقدام نه تنها بی سابقه بلکه غیرقابل تصور بود و این امر با کمک خدا و همکاری مسئولان، فرمانداران و هیئات عزاداری استان محقق شد.

 مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد در مصاحبه با یزدرسا؛ با اشاره به اینکه یکی از رسالت های  شبکه های استانی بازتاب ظرفیت های فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی و ..  در استان هاست اظهار داشت: عزداری یزدی ها در ایام محرم و صفر یکی از بزرگترین ظرفیت های فرهنگی استان یزد است که صدا و سیمای استان نسبت به بازتاب آن اقدام می کند.

 

عزدارای یزدی ها می تواند به عنوان الگو در جهان معرفی شود

احمد پهلوانیان افزود: یزد دارای عزاداری پرمحتوا،هنرمندانه، منسجم و دارای شوق و شعور بوده و می تواند به عنوان یکی از الگوهای عزاداری در جهان تشییع مطرح شود.

پهلوانیان با اشاره به بالا بودن ظرفیت و گستردگی عزادارای یزد و پایین بودن توان و امکانات صداوسیما در بازتاب این ظرفیت خاطر نشان کرد: عزاداری حضرت سیدالشهداء (ع) در شهرستان های مختلف و روستاهای استان یزد با اشکال مختلف برگزار می شود که معتقدیم  باید این مهم در پیش چشمان مردم دنیا قرار گیرد بنابراین یکی از سیاست های اصلی ما در سال جاری  نمایش  با کیفیت تصویری این نوع عزاداری از نظر رسانه ای بود و تلاش شد استاندارد های بالای زیبا شناسی بصری، کیفیت تصویری و صوتی در آن رعایت شود.

مدیرکل صدا و سیمای استان با اشاره به برنامه ریزی های گسترده برای پوشش مناسب عزاداری یزد خاطر نشان کرد: از یک و ماه ونیم قبل از محرم جلساتی هماهنگی در این زمینه صورت گرفت و سعی شد مراسم از لحاظ کیفی در شان مردم یزد  به روی آنتن برود بنابراین برای اولین بار سیستم hd از تهران به یزد منتقل شد تا بتوانیم برای شبکه هایی نظیر شبکه 3 که پخش اچ دی دارند تصاویری با کیفیت بالا ارسال کنیم.

وی پخش زنده مراسمات محرم از اماکن و حسینیه هایی که در سال های گذشته کمتر و یا اصلا دیده نشده بودند را از دیگر سیاست های امسال دستگاه متبوعش عنوان کرد و اظهار داشت: در راستای همین نگاه به سراغ حسینیه هایی نظیر گازرگاه،مریم آباد،نصرآبادو حسن آباد رفتیم و با وجود سختی های فراوانی که این کار هم از نظر شرایط فنی و هم هزینه های جابه جایی داشت این اتفاق با عنایت خداوند،حضرت امام حسین (ع) و تلاش زیاد همکاران بنده رقم خورد.

 

پخش زنده عزاداری یزدی ها از 18 نقطه استان

پهلوانیان با بیان این مطلب که صدا و سیمای مرکز یزد امسال از 18 نقطه استان پخش زنده داشته ابراز داشت:   این اقدام نه تنها بی سابقه  بلکه غیرقابل تصور بود و این  امر با کمک خدا و همکاری  مسئولان، فرمانداران و هیئات عزاداری  استان محقق شد و توانستیم از شهر ستان های یزد،اردکان،ابرکوه ،مهریز،تفت و بافق  پوشش زنده مراسمات را انجام دهیم هرچند لازم است بگویم در شهرستانی هایی هم که این اتفاق نیفتاد به دلیل این بود که  باب همکاری باز نشد و امیدواریم در سال آینده بتوانیم از این شهرستان ها نیز پخش زنده داشته باشیم.

مدیرکل صدا و سیمای یزد با تاکید مجدد بر غنی بودن عزاداری یزد گفت: برای اینکه بتوانیم آرشیو غنی از عزاداری استان داشته باشیم حدود 500 ساعت ضبط  عزاداری هیئات را در دستورکار خود قرار داده و حتی از نحوه عزاداری در روستا های دور افتاده نیز آرشیو تهیه شد که به دلیل وجود آداب و رسوم مختلف و تنوع عزاداری این آرشیو به عنوان ذخیره غنی فرهنگی ماندگار خواهد شد.

پهلوانیان هماهنگی با شبکه های ملی و برون مرزی برای نمایش عزاداری یزدی ها به هموطنان داخل و خارج از کشوررا از دیگر برنامه ها و اقدامات این مرکز در ایام محرم و صفر دانست و اظهار داشت: سال گذشته با پخش زنده 5 هزار دقیقه از عزاداری یزد در شبکه های ملی  توانستیم رکود بزدیم و امسال هم این رکورد را به 5500 دقیقه افزایش دادیم.

 

بازتاب عزداری یزدی ها در شبکه های برون مرزی

وی درخصوص اقدامات صدا و سیمای برای پوشش عزداری یزدی ها در شبکه های برون مرزی هم بیان داشت: از آن جا که اعتقاد صریح داریم که عزاداری یزدی ها می تواند در فرم و محتوا به صورت  الگوی جذاب و تاثیرگذار در دنیا معرفی شود و برای آنکه این سبک از عزاداری را به مردم دنیا معرفی کنیم  در سال جاری عزاداری برخی هیئات را با زیر نویس انگلیسی تولید  و با همکاری دبیرخانه حسینیه ایران در فضای مجازی پخش کردیم که بازتاب بسیار خوبی داشت و انشالله  قصد داریم در سال های آینده تولیداتی  با زبان های دیگر نیز داشته باشیم  هرچند در کنار این اقدام دو گزارش زنده خبری و ضبط شده از عزاداری یزد در شبکه های  «پرس تی وی»  و  «الکوثر» نیز پخش شد.

رئیس  بزرگترین رسانه استان یزد با اشاره به این که باید از ظرفیت شبکه های مجازی به نفع خود بهره ببریم از بهره مندی  این رسانه ازیکی از شبکه های اجتماعی برای پخش زنده مراسمات عزاداری یزد خبر داد و اظهار داشت: طی روزهای دهه اول محرم امسال توسط نرم افزاری که در یکی از شبکه های اجتماعی برنامه ها را به صورت زنده پخش می کند توانستیم برنامه عزاداری های یزد را به صورت زنده پخش کنیم که تا پایان روز عاشورا بیش از 150هزار بازدید کننده  از آن بازدید کردند.

 

تشکیل «دبیرخانه تجلیل از خادمین فرهنگ عاشورایی»

پهلوانیان با ابراز خرسندی از تشکیل «دبیرخانه تجلیل از خادمین فرهنگ عاشورایی» برای نخستین بار در استان  ابراز داشت: همیشه این دغدغه وجود داشت که چرا همایش پیرغلامان در یزد برگزار نمی شود بنابراین برای اینکه ما رسالت خود را در این زمینه انجام دهیم با همکاری دبیرخانه حسینیه ایران، ،شورای هماهنگی ،مدیران هیئات  و شورای گسترش فرهنگ حسینی،« دبیرخانه تجلیل از خادمین فرهنگ عاشورایی» تشکیل و از خادمین حسینی که بعضا آثار فاخر هنری خلق کرده و متاسفانه دیده نشده بودند با حضور دکتر دارابی ،امام جمعه،استاندار وجمعی از علما تجلیل شد هرچند در این مراسم نواقص زیادی وجود داشت که تلاش می کنیم در سال های بعد این نواقص برطرف شود.

مسئول دبیرخانه تجلیل از خادمین فرهنگ عاشورایی درباره تعداد اعضای این دبیرخانه هم گفت: برای آنکه دبیرخانه  به صورت دائمی باشد برای آن هیئت امنایی متشکل از 14 نفر وهیئت مدیره ای متشکل از 7 نفر انتخاب و تعیین شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد در خصوص میزان رضایت از همکارانش گفت:از همکارانم فوق العاده راضی هستم چرا که شاهد بودم همه آن ها خالصانه برای حضرت سیدالشهداء(ع) زحمت می کشیدند و در اوج فشار کاری خم به ابرو نمی آورند همکاران من تنها در فاصله ورود و خروج دو هیئت استراحت کوتاهی می کردند .

وی افزود: ما هرساله در صدا و سیما برنامه عزاداری داریم اما امسال تصمیم گرفتیم آن را رسانه ای کنیم جدا از این مطلب که خیلی از هیئات ابراز علاقه برای حضور در این مراسم کردند و ما به دلیل محدودیت فضا شرمنده آن ها شدیم همکاران بنده تمام هزینه های مراسم را خود متقبل شدند و حتی زمانی که صخبت  از حق الزحمه برای عوامل فنی شد آنان ابراز ناراحتی کردند بنابراین باید بگویم همکاران بنده خالصانه در این ایام زحمت کشیده و کاستی های من را نیز جبران کردند.

 

در زمینه برگزاری جشن های اهل بیت(ع) برنامه منظمی وجود ندارد

پهلوانیان در خصوص برنامه های دستگاه متبوعش برای گسترش فرهنگ شادمانی در اعیاد ملی و مذهبی هم گفت: ائمه(ع) ما  همواره بر شاد بودن در اعیاد مذهبی تاکید داشته و ما نیز برآن تاکید داریم اما متاسفانه در زمینه  برگزاری جشن های اهل بیت(ع) برنامه منظمی  وجود ندارد اگر صدا و سیما در پوشش برنامه های عزاداری خوش درخشیده در حقیقت به خاطر غنی بودن عزاداری یزد و فراهم آوردن زمینه ها و فضای عمومی جامعه توسط مردم است اما در اعیاد چنین برنامه ریزی و فضاسازی وجود ندارد هرچند اخیرا در تلاشیم تا با همکاری شهرداری مراسم جشنی را برگزار کنیم  که از استانداردهای پخش زنده برخوردار باشد  و از آن مراسم نیز پخش زنده داشته باشیم.

مدیرکل صدا و سیمای استان اضافه کرد: صدا و سیمای یزد از امادگی لازم برای پخش جشن های ملی و مذهبی برخوردار است و اگر جشنی دارای استاندارهای پخش باشد آن را به صورت زنده پوشش خواهیم داد.

رئیس بزرگترین رسانه استان در ادامه به بیان دلائل عقب افتادگی سیما از صدا در جذب مخاطبان و رشد آن پرداخت و گفت: رشد و ترقی در حوزه  سیما با حوزه صدا متفاوت است  هرچند درسال های اخیر در سیما  نیز موفقیت هایی داشتیم منتهی سیما  باید در یک سری شاخص ها فعال می شد تا در ارزیابی ها بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد که الحمدالله تقریبا از نیمه دوم سال گذشته و امسال در همه فیلدها از جمله تولیدات نمایشی،مستند و انیمیشن فعال شدیم.

وی تولید نمایشی را یکی از اصلی ترین محورهای ارزیابی مراکزبرشمرد و اظهار داشت:  ساخت  یک سریال و دو تله فیلم  و نمایش متعدد یکی از تله فیلم ها به نام «دوماه شمسی» در شبکه های ملی وضعیت ما را در ارزیابی ها بهتر کرده است.

 

تولید اثر فاخر سینمایی در تاریخ صدا و سیمای یزد

پهلوانیان از تولید تله فیلم دیگری به نام «لکنت» در مرکز صدا وسیمای یزد با فرمت سینمایی با عوامل 100درصد یزدی برای اولین بار در تاریخ این مرکز خبر داد و اذعان داشت: به دلیل اینکه قصد داشتیم با این تله فیلم در جشنواره های بین المللی حاضر شویم آن را با این فرمت تولید کردیم و علی رغم اینکه هزینه زیادی برای تولید آن شده است اما معتقدم اگر هزینه ای در صداوسیمای یزد می شود باید در راستای رشد و ارتقای جوانان مستعد یزدی باشد و به همین دلیل در تمامی پروژه ها تاکید دارم که تمام عوامل یزدی باشند چه یزدی های مقیم در دیگر استان ها و چه یزدی های مقیم استان.

وی ادامه داد: تاکنون تمام کارشناسانی که این فیلم را مشاهده کردند اذعان داشتند این تله فیلم می تواند حرف های زیادی در جشنواره های داخلی و خارجی داشته و افتخارات زیادی نصیب یزدی ها کند.

مدیرکل صدا و سیمای یزد  همچنین ازساخت مستند های فاخر نظیرحیات وحش سیاه کوه و دو مستند ارزشمند درباره اقتصاد مقاومتی  درسال گذشته ، ساخت 6 مستند فاخر جدید در سال جاری  و تصویب چندین پروژه ساخت انیمیشن که یکی از آن ها توانسته  در ارزیابی صدا و سیمای کشور امتیاز بالایی را کسب کند خبر داد و تاکید کرد: من آینده سیمای استان را بسیار درخشان می بینم چرا که از نیروهای بسیار توانمندی برخورداریم.

 

کسب سه تندیس در بخش فنی در جشنواره فنی صداوسیمای کشور

پهلوانیان  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این مطلب که صداو سیمای مرکز یزد افتخارات زیادی کسب کرده که رسانه ای نشده است اظهار داشت: هرچند به طور کلی صدا و سیمای مرکز یزد ازنظر زیرساخت های فنی چندان قوی  نیست اما با این حال سال گذشته در جشنواره فنی صداوسیمای کشور موفق به کسب 3 تندیس شد که حتی گرفتن یک تندیس آن هم بی سابقه بود واین مطلب  نشان از توانایی مهندسین این مرکز علی رغم  کمبود امکانات دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: می دانم خیلی مسائل در یزد در شان  و منزلت مردم فهیم و بلند مرتبه  یزد نیست و الحق  لیاقت یزد و یزدی ها  بهره مندی از یک رسانه شاخص در کشور است بنابراین برای رسیدن به این مهم به کمک همه مسئولان و دستگاه ها به ویژه مردم عزیز یزد داریم و امیدواریم همانطور که همگان در ایام عزاداری حضرت سیدالشهداء(ع) برای بازتاب فرهنگ عزداری غنی یزد به ما کمک می کنند برای رسیدن به یک رسانه لایق یزد نیز ما را کمک و مساعدت نمایند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :