شناسه : 36798216
معاون جوانان اداره كل ورزش و جوانان يزد:

پرداخت وام ازدواج به بيش از 12 هزار و 600 زوج يزدي/تاكنون 48 درصد تسهیلات ازدواج در استان یزد پرداخت شده است


معاون جوانان اداره كل ورزش و جوانان يزد گفت:در سال گذشته 13 هزار و 238 نفر متقاضي دريافت وام ازدواج بودند كه از اين تعداد 12 هزار و 603 نفر موفق به دريافت اين وام شدند.

به گزارش يزدرسا، با تصویب هیئت دولت از ابتدای سال جاری مبلغ وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان شده است. در این راستا بانک مرکزی نیز مصوبه‌ای صادر کرد تا بانک‌ها برای هر وام ازدواج تنها یک ضامن معتبر بخواهند که متاسفانه این دستورالعمل بانک مرکزی از سوی بانک‌ها چندان جدی گرفته نمی‌شود، و زوج‌های متقاضی براي دريافت وام ازدواج با مشكلات زيادي مواجه هستند و به نوعي بايد هفت خوان رستم را طي كنند.

بانك‌ها قانون خاص خود را دارند

در اين رابطه رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان یزد اعلام كرده كه روند پرداخت وام ازدواج در بانک‌های استان یزد نسبت به گذشته بهبود يافته است و در خصوص عدم رعايت پذيرش يك ضامن از سوي بانك هاي عامل عنوان كرده كه بانك ها در پرداخت تسهيلات قوانين خاص خود را دارند و ضامن معرفي شده به بانك بايد شرايط اعتباري لازم را داشته باشد.

محمد رضایی  بيان كرد: اگر یک ضامن معتبر مورد قبول به بانک معرفی شود یک ضامن کافی است اما اگر ضامن معرفی شده دارای چک برگشتی، اقساط معوق و ... باشد  از نظر بانک به اندازه لازم معتبر نيست و بايد تعداد ضامنين بيشتري را معرفي كنند تا 100 درصد اعتبار تضميني پرداخت تسهيلات ازدواج تامين شود.

وی تصریح کرد: بانک ها دارای سیستم ارزیابی مشتری هستند و مشتریان خود را بر اساس اعتباری که دارند دسته بندی می‌کنند و ضامنی که در رتبه A اعتباری باشد در بهترین رتبه قرار دارد اما فردی که در رتبه منفی C است  از نظر بانک یک ضامن با اعتبار 40 الی 50 درصدی است.

رضایی ادامه داد: به دلیل معرفی ضامن با اعتبار کم طی مذاکراتی که مشتری و بانک با هم دارند یا باید یک ضامن معتبر معرفی شود و یا تعداد ضامنین افزایش یابد و یا به نحوی دیگر شرایط تضمین اعطای وام و تسهیلات محقق شود.

پرداخت وام ازدواج به بيش از 12 هزار و 600  زوج يزدي

همچنين معاون جوانان اداره كل ورزش و جوانان يزد در گفتگو با خبرنگار يزدرسا با بيان اينكه استان يزد در پرداخت وام ازدواج به زوجين در جايگاه مطلوبي قرار دارد گفت: در سال گذشته 13 هزار و 238 نفر متقاضي دريافت وام ازدواج بودند كه از اين تعداد 12 هزار و 603 نفر موفق به دريافت اين وام شدند.

احمد طالبي افزود: بررسي آمارها حاكي از آن است كه فقط پنج درصد از افرادي كه در سال گذشته براي دريافت وام ازدواج ثبتنام كرده اند به دلايل مختلف موفق به دريافت وام نشده اند.

وي با بيان اين كه طبق قانون وام ازدواج 30 ميليون تومان شده است عنوان كرد: در سه ماهه ابتدايي امسال نيز پنج هزار و 469 نفر متقاضي دريافت وام ازدواج در يزد بوده اند كه  از اين تعداد به 2 هزار و 657 نفر  تسهيلات پرداخت شده است به عبارتي  48.6 درصد تسهیلات و وام ازدواج پرداخت شده است.

رتبه 27 ازدواج یزد در کشور اصلا خوب نیست

گفتني است چند روز پيش استاندار يزد در نشست ستاد جوانان استان یزد رتبه ازدواج استان در امر ازدواج را 27 اعلام و خاطرنشان كرده كه جايگاه استان یزد در کشور در اين خصوص اصلا خوب نیست و باید حتما با برنامه‌ریزی‌های لازم رتبه استان در حوزه ازدواج را بهبود داد.

انتهاي پيام/ق

 
آدرس کوتاه :