شناسه : 36230272
کارشناس اشتغال و کارآفرینی اداره کل بهزیستی استان یزد خبر داد


کارشناس اشتغال و کارآفرینی اداره کل بهزیستی استان یزد گفت: از میزان 17 میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات تخصیص یافته برای امسال تاکنون توانستیم 16 میلیارد از این مبلغ و به عبارتی 90 درصد آن را جذب و به مددجویان یزدی پرداخت کنیم.

به گزارش یزدرسا، رضا متولی در خصوص اقدامات اداره کل بهزیستی استان یزد جهت اشتغالزایی مددجویان گفت: وام و تسهیلات خوداشتغالی برای طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای برای مددجویانی که دارای شرایطی که از سوی سازمان تعیین‌شده باشند و قصد اشتغالزایی و یا راه‌اندازی کسب‌وکار باشند پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: مددجویان حوزه‌های اجتماعی، توان‌بخشی و پیشگیری از جمله زنان سرپرست خانوار، بچه‌های شبه خانواده و ... که توسط این سه معاونت تخصصی آماده‌سازی شغلی شده و به دنبال ایجاد شغل هستند و در بازه سنی تعیین‌شده نیز باشند به حوزه هر شهرستان معرفی و در کمیته اشتغال برای پرداخت تسهیلات به آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود که سقف تسهیلات برای مددجو 20 میلیون تومان است.

پرداخت 16 میلیارد تسهیلات اشتغالزایی برای مددجویان یزدی

کارشناس اشتغال و کارآفرینی اداره کل بهزیستی استان یزد گفت: برای امسال 22 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال توسط بانک مرکزی برای مددجویان اداره کل بهزیستی استان ابلاغ شده بود  که 17 میلیارد و 700 میلیون آن تخصیص یافت و تاکنون توانستیم 16 میلیارد از این مبلغ و به عبارتی 90 درصد آن را جذب و به مددجویان یزدی پرداخت کنیم.

متولی افزود: تسهیلات اشتغال برای سال گذشته بیش از 24 میلیارد تومان اختصاص‌یافته بود که از این میزان 21.5 میلیارد جذب و به مددجویان اداره کل بهزیستی استان پرداخت شد که به عبارتی میزان جذب تسهیلات برای سال گذشته 88 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه ارائه تسهیلات و وام کارفرمایی بخش دیگری از اقدامات این سازمان در زمینه اشتغالزایی است، گفت: این تسهیلات می‌تواند اشتغال پایدار ایجاد کند و انگیزه‌ای نیز برای کسانی باشد که بدون اینکه سرمایه‌ای داشته باشند می‌خواهند شغلی راه بیندازند و تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز قرار ندارند در این صورت می‌توانند در ازای تأمین نیروی خود از مددجویان اداره کل بهزیستی از تسهیلات اشتغال بهره‌مند شوند.

ارائه تسهیلات کارفرمایی از سوی بهزیستی استان یزد

متولی افزود: مددجویان بهزیستی که شرایط ایجاد شغل ندارند و آماده به کار هستند و خودشان طرح و برنامه‌ای برای ایجاد شغل ندارند می‌توانند برای یک کارفرما مشغول به کار شوند و این کارفرما به زایا هر مددجویی که از بهزیستی به عنوان نیرو به خدمت می‌گیرد می‌تواند از تسهیلات 20 میلیون تومانی قرض‌الحسنه استفاده کند که سقف آن برای 5 مددجو و به میزان 100 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: در قبال تسهیلاتی که به کارفرما به ازای هر مددجوی به کار گرفته شده پرداخت می‌شود از کارفرما تعهدی مبنی بر اشتغال پایدار برای مددجو گرفته می‌شود و ضمانت لازم اخذ و قرارداد امضا می‌شود که به مدت هفت سال مددجو برای این کارفرما مشغول به کار باشد و از حقوق قانون کار و بیمه نیز برخوردار باشد.

پرداخت حق بیمه به مددجویان بهزیستی استان یزد

کارشناس اشتغال و کارآفرینی اداره کل بهزیستی استان یزد با اشاره به تسهیلاتی که این سازمان برای بیمه مددجویان می‌تواند بپردازد، گفت: چنانچه مدد جوی بهزیستی کسب‌وکاری را راه انداخت خود را باید به صورت خویش‌فرمایی بیمه کند که هزینه آن بالا است در این صورت بهزیستی می‌تواند به مدت پنج سال تا سقف 23 درصد و به صورت معمول تا 17 درصد حق بیمه حداقل حقوق ماهیانه را به مددجو پرداخت کند تا اشتغال پایداری برای این مددجو فراهم کرده باشد.

متولی افزود: همین حق بیمه به کارفرما نیز می‌تواند پرداخت شود به این ترتیب که چنانچه کارفرما مددجوی بهزیستی را به عنوان نیرو به خدمت بگیرد در این راستا و به عنوان مشوقی برای کارفرما، بهزیستی تا 23 درصد حداقل حقوق را به عنوان حق بیمه به کارفرما بپردازد که با توجه به بالا بودن حق بیمه بسیاری از کارفرمایان از این طرح حمایت می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به تسهیلات اشتغالزایی در روستاها برای مددجویان بهزیستی گفت: تسهیلات اشتغالزایی روستایی از محل صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود و به ازای هر مددجو و برای هر طرح اشتغالزایی روستایی 25 تا 50 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های روستایی ارائه این تسهیلات به مددجویان بسیار مؤثر است.

ایجاد اشتغال برای 1400 مددجوی بهزیستی با ارائه تسهیلات اشتغالزایی

متولی همچنین به راهکارهایی که بهزیستی در زمینه تسهیل گری اشتغال فراهم می‌کند اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که در این زمینه وجود دارد و برای دولت بدون هزینه است صدور مجوز برای ایجاد مراکز و مؤسسات تحت نظارت بهزیستی است که افراد می‌توانند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند با دریافت مجوز از بهزیستی موسسه یا مرکز را تأسیس کنند که زمینه اشتغال خود و افراد دیگر را نیز فراهم می‌کنند.

وی عنوان کرد: بهزیستی استان یزد امسال با ارائه تسهیلات اشتغال توانسته زمینه اشتغال بیش از 980 مددجو و با ارائه تسهیلات حق بیمه زمینه اشتغال بیش از 400  مددجو را فراهم آورد بنابراین در مجموع امسال با تسهیلات ارائه شده از سوی سازمان بهزیستی استان زمینه اشتغال 1400 نفر در استان یزد فراهم شده است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :