شناسه : 30364480
وقتی ایده‌های کوچک به کمک تحقق اقتصاد مقاومتی می‌آید


یکی از فعالان اقتصاد مقاومتی در یزد توانسته است با دریافت 50 میلیون ریال تسهیلات اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی و راه‌اندازی پرورش گیاهان آپارتمانی با پسماندهای مواد غذایی كمك شایانی به اقتصاد خانواده خود کند.

به گزارش یزدرسا، مسئول بسیج سازندگی ناحیه ثارالله یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا گفت: در سالی كه از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال» نامگذاری شده است؛ توجه به ترویج و توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینكه به تقویت رویه خودكفایی كمك می‌كند از سویی حلال مشكلات اقتصادی كشور و راهكار برون‌رفت از ركود تورمی است. از این‌ رو باید به روشی تولید را توسعه و رونق داد كه كمترین میزان وابستگی به نقدینگی را ایجاد و در سریع‌ترین زمان به بازدهی مطلوب برسد.

جواد دهقانی اظهار کرد: در این راستا در شهر یزد نیز طی سال‌های اخیر تولیدی‌ها، پرورش گل‌های زینتی و مزارع پرورش مرغ و بوقلمون، گلخانه، قالیبافی و صنایع تبدیلی متعددی در زمینه‌های مختلف راه‌ اندازی شد و هم‌اكنون نیز بسیاری از این طرح‌ها با روند بسیار خوبی روبه‌پیشرفت و توسعه هستند.

وی با بیان اینکه باید بدانیم كه همه ‌چیز كار دولتی و استخدامی نیست و جوانان می‌توانند با مطالعه در زمینه مشاغل مختلف و دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی زمینه اشتغال خود و چندین نفر را فراهم كنند، ادامه داد: خانم کریمی یكی از فعالان اقتصاد مقاومتی در شهر یزد است كه توانسته با دریافت 50 میلیون ریال تسهیلات اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی و راه‌اندازی پرورش گیاهان آپارتمانی كمك شایانی به اقتصاد خانواده خود داشته باشد.

کریمی نیز در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، مهم‌ترین عامل موفقیت خود در حوزه كمك به معیشت خانواده را اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی بسیج عنوان کرد و گفت: ورود مثبت و اثرگذار بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج ثارالله یزد به عرصه‌های اقتصادی و اعطای تسهیلات در زمینه اشتغال‌ زایی باعث شده علاوه بر اشتغال‌زایی خود، زمینه تشویق دیگران برای حضور در این عرصه فراهم شود.

وی كه پیش ‌از این نیز راهكارهای استفاده حداكثری از فضای حیاط منزلش برای پرورش گل‌های زینتی آپارتمانی را به كار بسته بود ادامه داد: پرورش گل‌های زینتی و به خصوص گل‌های آپارتمانی را با 5 میلیون تومان وامی كه در قالب تسهیلات اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی گرفته بودم توسعه دادم و توانستم تعداد گل‌هایی كه در حیاط منزل نگهداری می‌كنم را افزایش دهم و در بهبود وضعیت اقتصادی خانواده نقش موثری داشته باشم.

این کارآفرین یزدی با بیان اینكه تنها یك سال است كه در زمینه پرورش گل‌های زینتی مشغول فعالیت است، افزود: طی این مدت با امکانات کم و محیط پرورش کوچک كار خود را شروع كردم و سپس باگذشت زمانی اندك توانستم تعداد گل‌ها و محیط پرورش را افزایش دهم  و محصول را  روانه بازار كنم.

کریمی با بیان اینكه نگهداری و پرورش گل‌های زینتی در كنار خانه‌داری، كم‌هزینه است، افزود: از آنجایی‌كه پرورش این گیاهان به مواد غذایی و کودهای خاصی نیاز دارد می‌توان به جای خرید کود و موادی که باید به خاک اضافه کرد از پسماندهای مواد غذایی از قبیل پوست میوه‌ها، تفاله‌های چای و ته مانده‌های برنج و...که به روش خاصی آماده می‌شود استفاده کرد و برای آبیاری این گیاهان از اضافه آب‌های شستن ظرف و یا دور ریز روشویی استفاده کرد و در مصرف آب صرفه جویی کرد و از این راه هم درآمد خود را افزایش داد.

انتهای پیام/ف
آدرس کوتاه :