شناسه : 37979247
معاون فنی شبکه بهداشت و درمان بافق:


دکتر مهدیه کوهگرد حسینی گفت: فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال و یا فروش به صورت نخی ممنوع بوده و فقط مراکز دارای مجوز عاملیت فروش می‎توانند اقدام به فروش دخانیات نمایند.

به گزارش یزد رسا؛ مهدیه کوهگرد حسینی معاون فنی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بافق به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات گفت: شعار امسال هفته بدون دخانیات، به نام محافظت از سلامت عمومی در برابر  ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا نامگذاری شده است.

وی در ادامه افزود: بیشترین دخانیاتی که در حال حاضر در شهرستان مصرف می شود قلیان است. بسیاری از افراد مثل نوجوانان یا بانوان که مصرف سیگار را از نظر عرف ناپسند می‎دانند متاسفانه حتی در اماکن عمومی اقدام به استعمال قلیان میکنند.

معاون شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بافق در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از کاهش مصرف دخانیات چه اقداماتی انجام داده اید بیان داشت: توزیع پمفلت و پوستر آموزشی، ارسال پیامک و مطالب آموزشی به کانالهای خبری، مراجعه به پاتوقها و بررسی انگیزه مصرف دخانیات و بخصوص قلیان در جوانان، تهیه مطالب آموزشی مصرف دخانیات و بیماری کرونا و ارسال به ادارات، و همچنین تهیه و نصب بنرهای آموزشی، تهیه کلیپ های کوتاه آموزشی، شعارنویسی و نقاشی بر روی دیوارهای شهری با موضوع دخانیات که با همکاری شهرداری و شرکت سنگ آهن مرکزی اجرا می شود از جمله برنامه های این شبکه در راستای جلوگیری از مصرف دخانیات است.

 کوهگرد در ادامه به رده های سنی مصرف دخانیات در بافق اشاره و تصریح کرد: در همه رده های سنی استعمال دخانیات بویژه مصرف قلیان وجود دارد، حتی مواردی از مصرف قلیان در کودکان در کنار سایر افراد خانواده گزارش شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت:  فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال و یا فروش به صورت نخی ممنوع و فقط مراکز دارای مجوز عاملیت فروش می‎توانند اقدام به فروش دخانیات نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از مرکز توزیع دخانیات، قهوه خانه ها بازدید انجام می شود اظهار داشت: بازدید به صورت روتین انجام می‎شود. ۳مورد پلمپ مراکز توزیع قلیان انجام شده است و در صورت مشاهده توزیع و عرضه قلیان برخورد قانونی صورت میگیرد.

معاون فنی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بافق بهترین زمان برای آموزش و پیشگیری از مصرف دخانیات را دوران کودکی و قبل از شروع مصرف ذکر و افزود: نقش خانواده و مدارس در پیشگیری از مصرف دخانیات حائز اهمیت است اگرچه متاسفانه در حال حاضر بعضی از کودکان آموزش مصرف قلیان را از افراد خانواده دریافت می‎کنند.

وی ادامه داد: عرضه قلیان در اماکن عمومی ممنوع و هیچ گونه مجوزی در این خصوص صادر نمی‎شود. مرکز بهداشت موظف به بازدید و برخورد قانونی با مراکزی که بعنوان اماکن عمومی معرفی شده اند است. در حال حاضر بیشترین مصرف در اماکن خصوصی و پاتوق‎ها هست که مرکز بهداشت مجوز ورود ندارد.

دکتر کوهگرد از مردم خواست در صورت مشاهده عرضه قلیان در اماکن عمومی با سامانه ۱۹۰ یا شماره تلفن ۳۲۴۲۴۱۵۰ تماس بگیرند.

معاون شبکه بهداشت ودرمان بافق در پایان توصیه ای هم  به خانواده ها داشت و گفت: والدین مهارت نه گفتن را به کودکان و نوجوانان خود آموزش و اعتماد به نفس فرزندان خود را افزایش دهند. به ترفندهای صنایع دخانی مبنی بر مضر نبودن دخانیات آشنا شوند، مثل مفید بودن مصرف دخانیات در پیشگیری از بیماری کرونا یا مضر نبودن مصرف قلیان به دلیل عبور دود از روی آب و در نهایت به والدین توصیه می‎شود که ساعات بیشتری را برای تفریحات سالم مثل کوهنوردی، دوچرخه سواری و تماشای فیلم با کودکان و نوجوانان خود اختصاص دهند.

انتهای پیام/

 
آدرس کوتاه :