شناسه : 31691349
رئیس جهاد کشاورزی بافق خبرداد

پیش‌بینی برداشت 450 کیلوگرم زعفران خشک در بافق


رئیس جهاد کشاورزی بافق از پیش‌بینی برداشت 450 کیلوگرم زعفران خشک در بافق خبر داد.

به گزارش یزدرسا، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بافق در مصاحبه با خبرنگار بافق خبر، اظهار کرد: 48 هکتار از اراضی منطقه سبزدشت و 65 هکتار از اراضی شهرستان بافق زیر کشت زعفران  می باشد و برآورد می‌شود که در سال جاری حدود 8 هکتار به سطح زیر کشت زعفران در شهرستان اضافه شود.

حمید عسکری افزود: پیش‌بینی می‌شود در هر هکتار 4 کیلوگرم زعفران خشک برداشت و عمدتاً این محصول به استان خراسان رضوی صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با استقبال خوب کشاورزان امسال 9 تن پیاز زعفران در منطقه توزیع شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه زعفران یک گیاه کم آب خواه که در سال حداقل میزان آب موردنیاز برای این محصول 4 مرتبه است، محصول مناسبی برای منطقه بافق به شمار می‌رود.

عسکری با اشاره به اینکه سطح زیر کشت روناس در بافق 90 هکتار است، گفت: به‌طور متوسط سالیانه سطح برداشت روناس 30 هکتار که امسال از این میزان 240 تن روناس برداشت‌ شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بافق توصیه کرد: بهترین زمان کشت روناس در بافق نیمه دوم اسفندماه و برای تقویت بیشتر ریشه آن کود حیوانی به همراه ماسه‌بادی برای این گیاه 4 ساله توصیه می‌شود.

وی در خصوص مهم‌ترین موارد استفاده روناس یادآور شد: این محصول در صنعت رنگرزی پشم، صنعت قالی‌بافی، پارچه‌بافی و همچنین درزمینهٔ درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

عسکری علت کاهش کشت روناس در سال‌های اخیر را چنین عنوان کرد: ماده رنگی روناس (اکیزارین) امروزه به‌طور صنعتی نیز تهیه می‌شود و همچنین به دلیل کشف رنگ شیمیایی آنیلین روناس اهمیت خود را ازدست‌داده که به علت نداشتن بازار مناسب در سال‌های اخیر سطح زیر کشت آن کاهش‌ یافته است.

وی در پایان افزود: به دلیل هزینه بالا برای برداشت این محصول کشاورزان کمتر رغبت به کشت این گیاه دارند زیرا امکان برداشت به‌صورت مکانیزه مهیا نیست وعدم وجود دستگاه آسیاب روناس در شهرستان یکی از دلایل هزینه حمل بالای حمل‌ ونقل آن به شمار می‌رود.

انتهای پیام/ع.ع

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.