شناسه : 32749764


امام جمعه اردکان گفت: ما درباره صنایع خیلی حرف داریم البته خیلی هم حرف زدیم و فکر هم نمی‌کنیم برخی از حرف‌هایی که زدیم پرتوقعی باشد. ما گفتیم که صنایع مستقر در این شهرستان چند چیز را رعایت کنند

به گزارش یزد رسا، صبح امروز سرپرست جدید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردکان به همراه جمعی از کارکنان اداره، رئیس اتاق تعاون، اعضای برخی از تشکل‌های صنفی کارگری و کارفرمایی و جمعی از مدیران تعاونی‌ها و صنایع شهرستان با امام‌جمعه اردکان دیدار کردند.

امام‌جمعه اردکان در این دیدار با اشاره به ارزش کار و کارگر در دین اسلام و سیره اهل‌بیت گفت: خدمت به قشر زحمتکش و سخت‌کوش کارگران ارزشمند بوده و دارای ثواب است.

وی افزود: پیامبر اسلام در روایتی فرمودند که بعضی از گناهان انسان با هیچ‌چیزی بخشیده نمی‌شود مگر با عرق ریختن و تلاش کردن درراه کسب رزق حلال.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر اظهار داشت: کارفرمایان هم به‌نوعی درراه خدمت به جامعه تلاش می‌کنند. مسئولان هم باید هوای کارگران عزیز را داشته باشند و هم هوای کارفرمایان را داشته باشند.

وی با اشاره به وضعیت کیفی و کمی صنایع در شهرستان اردکان گفت: برخی از صنایع ما ازنظر کیفیت کم‌نظیر هستند و باید از این ظرفیت حداکثر استفاده را ببریم. ما درباره صنایع خیلی حرف داریم البته خیلی هم حرف زدیم و فکر هم نمی‌کنیم برخی از حرف‌هایی که زدیم پرتوقعی باشد. ما گفتیم که صنایع مستقر در این شهرستان چند چیز را رعایت کنند؛ یکی رعایت مسائل زیست‌محیطی که در برخی از موارد می‌توان اقدامات مناسبی انجام داد. سلامت مردم با هیچ‌چیزی قابل‌مقایسه نیست.

شاکر تأکید کرد: نکته دوم اینکه صنایع حتی‌الامکان از نیروهای بومی استفاده کنند و صنایع اولویت خود را در جذب نیروی بومی قرار دهند. خواسته سوم ما هم این است که این صنایع هرچه می‌توانند به این شهر سود برسانند. ما نمی‌گوییم پول بدهند بلکه با توجه به توانمندی‌های شهرستان تا جایی که امکان دارد خریدهای موردنیاز خود را در اردکان انجام دهند تا شهر ما رونق اقتصادی بیشتری داشته باشد.

وی تصریح کرد: درخواست چهارم ما هم از صنایع این است که خدماتی در شهر انجام بدهند که به خودشان مربوط باشد مانند ساخت پارک، مدرسه و فضای آموزشی به نام صنعت و انجام خدمات اجتماعی دیگر. بر اساس آمار آموزش‌وپرورش، شهرستان اردکان با کمبود 9 باب مدرسه روبرو است. همچنین صنایع می‌توانند گردش مالی خود را در شهرستان انجام دهند و با واگذاری امتیاز حساب خود به شهروندان مشکلات آن‌ها را رفع کنند.

امام‌جمعه اردکان در ادامه اظهار داشت: فضایی که الآن در مورد صنایع وجود دارد مناسب نیست و این اقدامات می‌تواند موجب دلگرمی مردم و حمایت از صنایع شود زیرا خدمت به بندگان خداوند جزئی از دین ماست.

در ابتدای این دیدار، سرپرست جدید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردکان نیز در سخنانی ضمن ارائه وضعیت کلی شاخصه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرستان با اشاره به دامنه وسیع مأموریت‌ها و اهداف این اداره گفت: خدمت‌رسانی به اقشار وسیعی از جامعه بر عهده این نهاد است.

وی از تشکل‌های کارگری و کارفرمایی به‌عنوان شرکا اجتماعی دولت نام برد و این نهادها را بازوان توانمند حاکمیت در اجرای وظایف خود دانست.

اصغر دشت آبادی اظهار داشت: تنظیم روابط کار، صیانت از نیروی کار، ترویج و توسعه فرهنگ تعاون، حل‌وفصل مسائل کارگری و کارفرمایی، برقراری بیمه بیکاری، تلاش درزمینهٔ کاهش آسیب، امور رفاهی و فرهنگی کارگران و ترویج فرهنگ کارآفرینی ازجمله اهداف و مأموریت‌های اصلی مجموعه خود برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری همه دستگاه‌های مربوطه بتوانیم در راستای تحقق این اهداف گام برداریم.

وی با اشاره به جمعیت بالغ‌بر 24 هزارنفری کارگری شهرستان اردکان گفت: در سال جاری درزمینهٔ روابط کار 406 مورد دادخواست در هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف رسیدگی شده است که 382 مورد رأی صادرشده است و 69 مورد آرای سازشی داشتیم.

این مقام مسئول در خصوص بخش تعاون هم افزود: 441 تعاونی در شهرستان اردکان وجود دارد که 168 مورد از آن‌ها فعال هستند و 123 تعاونی در دست تشکیل است. در مورد بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور نیز تعداد 343 درخواست داده‌شده است. در اجرای مقررات فصل چهارم قانون کار و باهدف صیانت مادی و حقوقی و حفظ جان افراد در دستور کار بازرسی کار قرار دارد که در این زمینه 280 مورد به‌صورت منظم و ادواری انجام‌شده است و 260 فقره هم به‌صورت موردی انجام‌شده است.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردکان خاطرنشان کرد: در سال جاری تعداد 119 نفر توسط دو مرکز کاریابی موجود در شهرستان به کار گمارده شده‌اند و به 265 نفر هم مقرری بیمه بیکاری پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/س*
آدرس کوتاه :